Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeská filharmonie nadchla v Číně Straussem

 
pondělí, 9. ledna 2017, 18:32

Sedm koncertů odehrála na turné v Číně Jihočeská filharmonie. Na největším zájezdu v sedmatřicetileté historii orchestru vystoupila mimo jiné v Pekingu a Šanghaji. Tento rok by měla filharmonie jet ještě do Ruska a Polska.

„Vrchol byla jednoznačně Šanghaj, je to největší sál Velké divadlo pro 1800 diváků. Nehrají se celé kusy, ale jenom věty, věci posluchačsky vstřícnější. Nejvíc reagovali na svoji píseň, kterou jsme se naučili, a na Radeckého pochod od Strausse, což je rytmické. Příjemná byla i spolupráce s jejich orchestrem, který hrál operety a odlehčený repertoár,“ řekl příletu z turné ředitel orchestru Otakar Svoboda.

Na zájezd odletěla Jihočeská filharmonie 26. prosince. Hrála české i čínské skladby, z autorů nabídla Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka, Edvarda Griega či Johanna Strausse. Těleso, jež má 39 členů, odletělo posílené o 19 hráčů. Orchestr dirigoval Vojtěch Spurný.

„Hodně se to povedlo, vjem je o to silnější, že jsme byli velmi opatrní v tom, co jsme očekávali. Hlášky, které šly z jiných orchestrů, byly negativní, všichni žehrali na úroveň hotelů a sálů. My byli příjemně překvapeni, všechno klapalo na minuty, a když byly menší zádrhele, orchestr nebrblal,“ řekl Svoboda. Zájezd by se podle něj mohl zopakovat v roce 2019.

Zajímavostí podle něj je, že jakmile koncert skončí, pořadatelé hned pustí reprodukovanou hudbu, stejně tak fakt, že neexistuje dress code, a diváci tak chodí na koncerty v zimních bundách. Hudebníky trápil jen výrazný smog. „Téměř všichni včetně mě to odnesli, průdušky a kašel,“ řekl ředitel filharmonie.

Jihočeská filharmonie vznikla v roce 1981. Pod vedením Otakara Svobody, který ji řídí od 1. ledna 2014, začal orchestr spolupracovat s hudebníky z jiných žánrů, nejvíce s jazzmany. Natočila několik mezižánrových CD, například s Pavolem Hammelem. Loni na podzim vyšel na 2DVD společný koncert s kapelou Keks. Natáčel se i prosincový koncert filharmoniků s alternativní kapelou Už jsme doma.

Letos by měla filharmonie jet do Ruska a Polska – s písničkářem Jiřím Vondrákem připravuje symfonické verze písní Bulata Okudžavy, ruského šansoniéra, od jehož smrti uplyne 12. června dvacet let. Nejbližší velká domácí akce čeká orchestr 25. února, v pražské Arše zahraje na poctě kapele Velvet Underground, kterou produkuje Dušan Vozáry, bývalý člen kapely Oceán.

Jihočeskou filharmonii zřizuje Jihočeský kraj, příspěvek na letošní rok činí 28 milionů korun. V hlavním cyklu A má orchestr čtyři sta abonentů.

Foto FB Jihočeská filharmonie | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Svátek fanoušků finského metalu se blíží! Do Prahy dorazí Insomnium a...

pondělí, 9. ledna 2017, 14:35

Finští Insomnium v loňském roce zcela možná vystoupali na svůj dosavadní vrchol. Koncepční album Winter´s Gate s jednou jedinou,...

Pobočka Jihočeské vědecké knihovny se přesunula do moderních prostor...

sobota, 7. ledna 2017, 16:36

V Kulturním domě Vltava se se začátkem nového roku můžete nejenom bavit, ale i vzdělávat. Zrekonstruované prostory bývalé...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Ozzy přichází do kin! War Pigs ale nezazpívá... Je...

čtvrtek, 5. ledna 2017, 18:35

První čtvrtek letošního roku je tady! Na co vyrazit do CineStaru? Máme pro vás tipy!

KULTURNÍ TIPY: Nový rok začíná divadelními představeními

úterý, 3. ledna 2017, 10:07

Zajděte v mrazivém lednovém týdnu na Tříkrálový koncert, Ninu van Horn nebo Chytré kvízy! První dny nového roku však nabízejí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.