Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeská vědecká knihovna stěhuje svou pobočku do KD Vltava

 
pondělí, 14. listopadu 2016, 15:46

Přesně za týden se po 20 letech uzavře budějcká pobočka Jihočeské vědecké knihovny v Jizerské ulici na sídlišti Vltava. Stěhuje se do přízemních prostor Kulturního domu Vltava v centru města. Nová pobočka s bezbariérovým přístupem bude otevřená od 2. ledna 2017. Investice přesáhne tři miliony korun.

„Čeká nás zařizování knihovny novými regály a nábytkem, stěhování fondu čítajícího téměř 17 tisíc knih. Instalovat se bude samoobslužný pult i bezpečnostní brány, všechny knihy se opatří bezpečnostním čipem,“ uvedla náměstkyně pro knihovnictví Zuzana Hájková.

Rekonstrukci bývalé restaurace, kam se knihovna přestěhuje, financuje město České Budějovice, které je majitelem objektu. Podle jednatele společnosti Správa domů České Budějovice Petra Šindeláře bude rekonstrukce stát téměř 2,5 milionu korun bez daně. Knihovna ze svého rozpočtu hradí stěhování fondu a vnitřní vybavení knihovny. „Naše náklady jsou zhruba 500 tisíc korun,“ uvedla Petra Mašínová z Jihočeské vědecké knihovny.

Služby pobočky ročně využije přes 11 tisíc návštěvníků, kteří si vypůjčí kolem 26 tisíc knih, časopisů, her a audioknih. Pobočka má otevřeno pět dnů v týdnu a organizuje řadu akcí pro dětské i dospělé čtenáře.

Rekonstrukce prostor budoucí knihovny je nyní před dokončením. Knihovna nabídne nové prostředí, zázemí pro dětského čtenáře, odpočinkovou zónu pro prohlížení knih či časopisů. V rámci rekonstrukce bude zavedena moderní identifikace knih (RFID technologie), která kromě jiného umožňuje bezkontaktní rozpoznání knih, jejich samoobslužné vypůjčování a také vracení. Na její zavedení získala knihovna státní dotaci.

Knihy, které si čtenáři před stěhováním vypůjčili, bude možné vracet na kterékoli pobočce nebo od ledna již na nové adrese Fr. Ondříčka 46. Čtenáři mohou využít k vrácení knih také biblioboxy před knihovnou Na Sadech a na Lidické.

Hlavní budovu Jihočeské vědecké knihovny na Lidické třídě se chystá Jihočeský kraj přestavět v roce 2018. Projekt počítá s náklady přibližně 120 milionů korun, současný objekt by se díky němu měl zvětšit o plochu zhruba 1200 metrů čtverečních.

Česká knihovna v Českých Budějovicích vznikla v roce 1885. Momentálně má ve svém fondu více než milion titulů.

Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

GLOSA: Před padesáti lety začali The Beatles točit nejzásadnější...

sobota, 12. listopadu 2016, 08:41

„Můžeš mi doporučit nějakou desku, která mě dostane do rauše? Ze které budu sjetej, aniž bych si něco dal?“ ptal se mě před časem...

RECENZE: Je Hacksaw Ridge nejlepším válečným filmem od dob...

pátek, 11. listopadu 2016, 15:51

Za zvuku symfonické hudby od Ruperta–Gregsona Williamse k filmu začínám psát tuto recenzi, zatímco se mi v uších mísí jednotlivé...

Krampusové předali svou galerii v Kaplici pohádkovým bytostem. Ale...

pátek, 11. listopadu 2016, 12:16

Krampusové zmizeli z jejich vlastní kaplické galerie! Ne však na dlouho – pouze do února příštího roku. Ono to vlastně dává...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Comeback Mela Gibsona v roli režiséra? Hacksaw...

čtvrtek, 10. listopadu 2016, 16:43

Aktuální premiéry v Cinestaru se tentokrát obejdou bez typického pop-cornového bijáku, avšak za pozornost určitě stojí. Minimálně...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.