Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Chyběl mi tady prostor pro setkávání umělců, říká organizátorka projektu Měsíc Egona Schieleho Barbora Brabletz

 
středa, 2. listopadu 2016, 08:00

Egon Schiele miloval podzim, ironií osudu je, že právě v tomto období (31. 10.) podlehl epidemii španělské chřipky. Geniální malíř i přes svůj krátký život inspiroval velké množství umělců. I proto se studentka umění Barbora Brabletz rozhodla uspořádat v Budějcích ojedinělý projekt - Měsíc Egona Schieleho.

O co vlastně v Měsíci Egona Schileho jde?

Chtěla jsem vytvořit akci, díky které začne více lidí, co mají talent, tvořit. Vlastně takové virtuální i reálné setkání umělců nad jedním tématem - v tomhle případě Egon Schiele a jeho tvorba, protože jednak zemřel strašně mladý a nemohl dokončit všechna ta úžasná díla a jednak proto, že je spjatý s jižními Čechami.  Sama maluju a vždy mi chyběl nějaký prostor pro umělce, kde by se mohli setkat a prodiskutovat svoje výtvory, nebo se jen tak sejít a malovat podle modelu. Tento projekt je vlastně něco takového, ale ve větším měřítku, skládá se ze soutěže, do které mi dal ceny Koh-i-noor a Egon Schiele Art Centrum, neoficiální a nesoutěžní instagramové výzvy, kde se sešlo 135 děl z celého světa navazujících na Schieleho. Důležitou součástí byl také workshop, kde se nás sešlo devatenáct a každý tvořil svým médiem. Vyvrcholení projektu pak bude výstava vzniklých děl, která bude zahájena 2.11.

Co znamená, že každý tvořil vlastním médiem? Šlo jen o malbu nebo například i hudbu?

Cílila jsem převážně na vizuální umění, takže jsme tam měli malíře, grafiky, jednoho budoucího návrháře, fotografy a pak umělce, kteří kombinují fotky s malováním. Jeden z účastníků dokonce vydlabal dýni s motivem Egona Schieleho.

Kolik tedy dohromady v rámci projektu vzniklo děl?

Přímo na workshopu to bylo individuální, někdo stvořil dílo jedno a někdo dokonce čtyři.  Do soutěže o ceny, která skončila 31. 10., přišlo dohromady 35 děl, dvě dokonce zahraniční. K tomu můžeme připočíst díla z Instagramu. Vzniklo toho opravdu hodně.

Stále se dotýkáme soutěže. Ta ještě stále probíhá nebo už skončila?

Už skončila. Soutěž probíhala na mé facebookové stránce Barbora Brabletz Art, umělci mohli zasílat svá díla na téma Schiele od 1.10 až do konce října, přičemž veřejné hlasování formou lajku probíhalo od 22. 10. V každé ze dvou kategorií (fotografická/digitální a klasická výtvarná) byli vyhlášeni tři vítězové. Kvůli velké účasti pak byla přidána  ještě speciální srdcová cenu.

Zmínila jste výstavu. Kdy a kde ji můžeme navštívit?

Výstava s názvem Schielení uměním bude ve studentském klubu JU Kampa. Začne 2. listopadu v 18:30 vernisáží a probíhat bude až do 22.11. Na vernisáž jsou samozřejmě všichni zváni. Bohužel i kvůli zahraničním účastníkům nebude na výstavě všech 35 soutěžních děl. Návštěvníci uvidí kolem 20 děl, z nichž byla některá dělána speciálně na výstavu, takže v soutěži nebyla vůbec k vidění.

Napsal Jaroslav Pešek | Foto archiv Barbory Brabletz
 


 

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: Klasika, jazz, ska, metal, rock'n'roll i barokní...

úterý, 1. listopadu 2016, 09:24

Tento týden nezklame náročné milovníky hudby všech žánrů, stejně jako fanoušky divadla. Do Budějc přijede vystoupit Jiří Suchý a...

Narttu: Rádi bychom se dostali do širšího povědomí

úterý, 1. listopadu 2016, 06:56

Kapela Narttu funguje deset let, za svou existenci složila tři desky, přičemž ta poslední spatří světlo světa už za několik málo...

Památky stále lákají. Letošní turistická sezóna to opět potvrdila

neděle, 30. října 2016, 16:22

Velmi úspěšná! Těmito slovy hodnotí Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích letošní turistickou...

Ladislav Křížek vyslal v Ločenicích hlubokou sondu do minulosti

sobota, 29. října 2016, 07:55

Večer plný pohody a nostalgie se odehrál v ločenickém kulturním domě, který navštívila velká hudební persona. Ladislav Křížek...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.