Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Narttu: Rádi bychom se dostali do širšího povědomí

 
úterý, 1. listopadu 2016, 06:56

Kapela Narttu funguje deset let, za svou existenci složila tři desky, přičemž ta poslední spatří světlo světa už za několik málo měsíců. Jaká jsou očekávání, o čem nová deska bude a kam celá kapela směruje, nám prozradil charismatický zpěvák Honza Tláskal.

O vaší kapele je čím dál tím více slyšet, jakou jste měli sezónu?
Opět lepší, než tu předchozí! Letos jsme navíc prolomili pomyslnou bránu velkých letních festivalů a na většině z nich si zahráli, což nás neskutečně těší.  Do toho se snažíme makat na nový desce, kterou jsme původně plánovali nadělit fanouškům k letošním Vánocům. Protože si ale náš kytarista a kapelník zlomil dva prsty, dostanou ji nejspíš až k Velikonocům (smích).

Od vzniku kapely uběhne deset let. Hrajete po celou tu dobu stejný styl?
Myslím, že ne. Z tvrdejch upocenejch drsoňů uzráváme v popový kocourky…  (smích) Ale vážně. Nikdy jsme neřešili škatulky. Vždycky jsme hráli a hrajeme, co nás baví a necháváme to samovolně růst a vyvíjet. Až nás jednou někdo označil jako wom rockovou kapelu (wom - od slova women) a nám se to zalíbilo natolik, že jsme to vzali za své a od té doby Narttu = womrock. Přeneseně tedy rock pro ženy (smích). Ostatně, která kapela nezačala hrát kvůli ženám, slečnám, dívkám a všemu tomu fajn okolo?

Kam se chcete posunout, čeká vás vydání třetí desky, jaké s ní máte cíle?
Ta deska bude naprosto přelomová… (smích).  Od vydání naší zatím poslední desky (Tady a teď!) zanedlouho uplynou tři roky. A to je v naší branži neuvěřitelně dlouhá doba. Fanoušci si žádají nové písničky a my zase naopak nechceme, aby to bylo pořád to samé. Posun bude určitě znát v aranžích a celkovém zvuku alba. Ostatně jak jsme se bavili na začátku – náš vývoj byl vždy ryze spontánní a nenásilná záležitost. Nehrajeme si na umění. Zkrátka děláme písničky a věříme, že to takhle baví i naše publikum. A já doufám, že tohle všechno bude na nový desce znát, že se bude stejně dobře šířit mezi posluchače a krom Rock radia a Kiss po některé písničce sáhnou i další, což by nám samozřejmě spoustu věcí usnadnilo. Ovšem ve finále jsou pro nás nejdůležitější živé koncerty a publikum, které se dobře baví!

Jak se stalo, že máte tři kytary, to nebývá ve vašem stylu obvyklé?
Tak Iron Maiden mají taky tři kytary.. (smích). Je pravda, že jsme začínali čtyři, v klasickém složení – kytara, basa, bicí, zpěv. Postupem času jsme se začali poohlížet po druhé kytaře. Tak přišel nejprve v roce 2008 Panky. Pak jsem jednou na koncertě vimperské kapely G-rock slyšel Davida, který v ní v té době působil. Zaujala mě jeho hra, tak jsme dali pivo a domluvili se, že bychom si mohli někdy jen tak společně „džemnout“, jak se říká mezi námi děvčaty (smích). Vznikla z toho písnička Invaze a David už zůstal natrvalo.  To se psal rok 2009 a od té doby se tahle sestava nezměnila. Nikdy jsme neřešili, kolik nás bude a jednoduše tomu obsazení přizpůsobovali aranže. Navíc drtivá většina kapel má na svých nahrávkách mnohem více kytar, než mají v reálu.  Takže to při živém hraní může být naopak výhoda. A když si třeba úplnou náhodou jeden zlomí prsty, máme jich ještě hromadu v zásobě (smích).

Třetí deska je taková kotva, kde u by kapela měla ukázat svojí kvality, liší se ničím od těch dvou předchozích?
Jak už jsem zmiňoval, bude to zase jinde, víc se s tím mazlíme, objeví se samply, takže deska nebude jen čistě kytarová. Panky přesedlal z elektrické na elektroakustickou kytaru, což se samozřejmě na celkovém vyznění taky projeví. Neustále taky investujeme do technického vybavení. Hlavně jsme ale v posledním roce měli štěstí a potkali spoustu skvělých lidí, a to se na výsledku nemalou měrou podepíše. Zkrátka se nechte překvapit a držte nám všechno, co máte a můžete (smích).  Z vlastního natáčení budeme určitě podávat hlášení. Takže koho to zajímá, stačí sledovat náš facebookový profil.

Vaše textová složka je vzhledem k vašemu stylu asi daná, ale přesto se zeptám, zda i zde bude nějaký posun. Zpíváte v mateřštině, to přináší větší zodpovědnost při tvoření textů. Jaké nesou vaše texty sdělení?
Určitě budeme dál zpívat, jak nám zobák narostl, i když by angličtina byla v mnoha ohledech určitě snazší cesta. Spousta kapel se o to pokouší, ale jen malé procento zní opravdu anglicky (smích). My chceme, aby nám lidi rozuměli, zpívali si s námi. A přesně jak říkáš, napsat dobrý text v češtině, aby měl hlavu a patu, dobře vyzněl a seděl do pusy, je zkrátka kumšt. A myslím, že Roman píše skvělý texty úplně o čemkoli.

Napsal(a) Petr Junek
 


 

Kam dál?

Památky stále lákají. Letošní turistická sezóna to opět potvrdila

neděle, 30. října 2016, 16:22

Velmi úspěšná! Těmito slovy hodnotí Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích letošní turistickou...

Ladislav Křížek vyslal v Ločenicích hlubokou sondu do minulosti

sobota, 29. října 2016, 07:55

Večer plný pohody a nostalgie se odehrál v ločenickém kulturním domě, který navštívila velká hudební persona. Ladislav Křížek...

VIDEO: Film Anděl Páně 2 má další trailer. Točil se i v Českém...

pátek, 28. října 2016, 11:31

Vyšel další trailer na oblíbenou pohádku od režiséra Jiřího Stracha. Anděl Páně 2 vznikal ve druhé polovině února letošního roku...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Další komiks klepe na dveře! Tentokrát se chystejte...

čtvrtek, 27. října 2016, 16:33

Tento týden nás čekají v CineStaru dvě premiéry. Doctor Strange potěší fanoušky komiksu, Tenkrát v ráji diváky, kteří preferují...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a diplomové práce. Podnět k prověření jejích prací z roku 2001 a 2005 podali Piráti. Třetina jich údajně obsahuje shodné pasáže s jinými zdroji. Vedralová to odmítla komentovat. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let.

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne eskortován do České republiky.