Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Památky stále lákají. Letošní turistická sezóna to opět potvrdila

 
neděle, 30. října 2016, 16:22

Velmi úspěšná! Těmito slovy hodnotí Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích letošní turistickou sezónu na jihu Čech. Celkově památky navštívilo více než 1 140 tisíc platících návštěvníků.

Výnosy ze vstupného již přesáhly hranici 100 milionů Kč,“ uvedl Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Nejvyhledávanější byl stejně jako každý rok zámek v Českém Krumlově. Hned za ním byla Hluboká a také Červená Lhota. „Ve srovnání s loňskem zaznamenal nejvyšší procentuální nárůst hrad Landštejn, a to o 36 procent. Se sedmadvacetiprocentním nárůstem se může pochlubit klášter Zlatá Koruna, kam se po téměř osmdesáti letech navrátila Zlatokorunská madona. Více než desetiprocentní nárůst zájmu o prohlídky zaznamenaly také zámky Červená Lhota, Hluboká a Kratochvíle,“ vyčíslují památkáři.

Národní památkový ústav také pořádá celou řadu kulturních akcí a společenských aktivit. Odhadem si je letos užilo na 200 tisíc lidí.

Za celou sezónu nabídly hrady, zámky a jeden klášter spravované na území Jihočeského kraje Národním památkovým ústavem více než 500 různorodých kulturních akcí a výstav. Tradiční nabídku pořadů, v níž nechyběly kostýmované, noční i speciální prohlídky, divadla, koncerty, šermířská vystoupení, hradní slavnosti nebo přednášky, obohatily aktivity související se 700. výročím narození Karla IV. v rámci projektu NPÚ Lucemburský rok,“ dodávají památkáři.

Nutno dodat, že návštěvnost za letošní rok ještě poroste, protože pět jihočeských památek funguje celoročně. Řeč je například o hradu Rožmberk či Hluboké.

Napsal Václav Votruba | Foto www.zamek-ceskykrumlov.eu
 


 

Kam dál?

Ladislav Křížek vyslal v Ločenicích hlubokou sondu do minulosti

sobota, 29. října 2016, 07:55

Večer plný pohody a nostalgie se odehrál v ločenickém kulturním domě, který navštívila velká hudební persona. Ladislav Křížek...

VIDEO: Film Anděl Páně 2 má další trailer. Točil se i v Českém...

pátek, 28. října 2016, 11:31

Vyšel další trailer na oblíbenou pohádku od režiséra Jiřího Stracha. Anděl Páně 2 vznikal ve druhé polovině února letošního roku...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Další komiks klepe na dveře! Tentokrát se chystejte...

čtvrtek, 27. října 2016, 16:33

Tento týden nás čekají v CineStaru dvě premiéry. Doctor Strange potěší fanoušky komiksu, Tenkrát v ráji diváky, kteří preferují...

KAM NA HALLOWEEN: Nejen Budějce čeká strašidelně skvělá zábava!

středa, 26. října 2016, 15:41

Vytáhněte kostýmy a vyrazte na jednu z halloweenských párty! Nejenom Budějce jich na konci tohoto týdne čeká hned několik.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.