Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jak jsem poznal vaši matku po italsku. Jihočeské divadlo uvedlo operu Příležitost dělá zloděje

 
pondělí, 10. října 2016, 11:43

Minulý pátek uvedlo Jihočeské divadlo svou letošní operní premiéru Příležitost dělá zloděje. Autorem je Ital Gioacchino Rossini, který tuto hru napsal v pouhých dvaceti letech. „Lákalo nás vyjít z mladistvého pohledu na svět dvacetiletého člověka. Představit si, jak by Rossini zpracoval tento příběh dnes,“ říká režisér Tomáš Studený.

Z toho také vyplývá fakt, že se celý děj přehrává jako vyprávění dětem. Seriál Jak jsem poznal vaši matku (How I Met Your Mother) dnes patří k jednomu z nejoblíbenějších sitcomů a právě tím se šéf opery inspiroval.

Děj začíná naplánovanou cestou do Neapole, která se zkomplikuje silnou bouřkou. Na odpočívadle se poprvé seznamují Matěj s Matyášem nad lahví červeného vína a to způsobí záměnu aut a osobních věcí. Klementina, očekávající příjezd dávného přítele Matěje, navrhne prohodit se s kamarádkou Ernestinou. To ovšem již po prvním setkání vyvolá naprostý chaos.

Opera je i po přeložení stále trochu česko-italská, tak jako jeden ze dvou párů. Díky titulkům na videoprojekci se však nemusíte obávat, že bychom italským částem nerozuměli. Scéna je hravě pojata a inspirována vizualitou současných jazykových učebnic, světem sociálních sítí a chytrých zařízení, která na nás působí ze všech stran. Představení zpestří i 2D rekvizity.

Představitelku Klementiny Kristýnu Vylíčilovou jsme již mohli vidět v opeře Zakletý princ, stejně tak Petera Malého a Aleše Janigu. František Brantalík a Josef Falta jsou stálými sólisty opery Jihočeského divadla. Novou tváří je mezzosopranistka Barbora Polášková.

Partnerem inscenace je společnost Auta Borek, která nejen finančně podpořila vznik této operní crazy komedie, ale také poskytla Jihočeskému divadlu k užívání osobní automobil Renault Mégane a stala se tak novým obchodním partnerem divadla pro aktuální sezonu.

Délka představení je příjemných pětasedmdesát minut, což potěší zejména odpůrce několikahodinových oper. Humorná zápletka a práce s velkým rodinným fotoalbem, u něhož se zamotaná love-story vypráví, má oslovit především mladé publikum.

 

Napsal(a) Petra Rojdlová | Foto Jihočeské divadlo
 


 

Kam dál?

Kapela Jelen zahájí své Vlčí srdce Tour v Českých Budějovicích

pondělí, 10. října 2016, 10:28

Na konci října se do jihočeské metropole vrátí oblíbená česká kapela Jelen. Akustická skupina, hrající takzvanou roots music,...

RECENZE: Ztracený Tim Burton a Sirotčinec slečny Peregrinové pro...

neděle, 9. října 2016, 12:15

Úspěšný bestseller Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti se dočkal filmové adaptace. Režii dostal na starost Tim Burton,...

Krucipüsk: Posloucháme naprosto rozdílné styly

sobota, 8. října 2016, 12:33

Krucipüsk přitáhl na Pardálu před podium davy fanoušků a to i přes to, že hrál v odpoledních hodinách. Od toho momentu se...

Do Budějc přijíždí opět velká kapela – The Paranoid!

pátek, 7. října 2016, 13:34

V rámci festivalu Dead End se v klubu K2 uskuteční takzvaný Warm UP. Přijede slovenská kapela The Paranoid. Kapela ze Slovenska,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.