Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jak jsem poznal vaši matku po italsku. Jihočeské divadlo uvedlo operu Příležitost dělá zloděje

 
pondělí, 10. října 2016, 11:43

Minulý pátek uvedlo Jihočeské divadlo svou letošní operní premiéru Příležitost dělá zloděje. Autorem je Ital Gioacchino Rossini, který tuto hru napsal v pouhých dvaceti letech. „Lákalo nás vyjít z mladistvého pohledu na svět dvacetiletého člověka. Představit si, jak by Rossini zpracoval tento příběh dnes,“ říká režisér Tomáš Studený.

Z toho také vyplývá fakt, že se celý děj přehrává jako vyprávění dětem. Seriál Jak jsem poznal vaši matku (How I Met Your Mother) dnes patří k jednomu z nejoblíbenějších sitcomů a právě tím se šéf opery inspiroval.

Děj začíná naplánovanou cestou do Neapole, která se zkomplikuje silnou bouřkou. Na odpočívadle se poprvé seznamují Matěj s Matyášem nad lahví červeného vína a to způsobí záměnu aut a osobních věcí. Klementina, očekávající příjezd dávného přítele Matěje, navrhne prohodit se s kamarádkou Ernestinou. To ovšem již po prvním setkání vyvolá naprostý chaos.

Opera je i po přeložení stále trochu česko-italská, tak jako jeden ze dvou párů. Díky titulkům na videoprojekci se však nemusíte obávat, že bychom italským částem nerozuměli. Scéna je hravě pojata a inspirována vizualitou současných jazykových učebnic, světem sociálních sítí a chytrých zařízení, která na nás působí ze všech stran. Představení zpestří i 2D rekvizity.

Představitelku Klementiny Kristýnu Vylíčilovou jsme již mohli vidět v opeře Zakletý princ, stejně tak Petera Malého a Aleše Janigu. František Brantalík a Josef Falta jsou stálými sólisty opery Jihočeského divadla. Novou tváří je mezzosopranistka Barbora Polášková.

Partnerem inscenace je společnost Auta Borek, která nejen finančně podpořila vznik této operní crazy komedie, ale také poskytla Jihočeskému divadlu k užívání osobní automobil Renault Mégane a stala se tak novým obchodním partnerem divadla pro aktuální sezonu.

Délka představení je příjemných pětasedmdesát minut, což potěší zejména odpůrce několikahodinových oper. Humorná zápletka a práce s velkým rodinným fotoalbem, u něhož se zamotaná love-story vypráví, má oslovit především mladé publikum.

 

Napsal(a) Petra Rojdlová | Foto Jihočeské divadlo
 


 

Kam dál?

Kapela Jelen zahájí své Vlčí srdce Tour v Českých Budějovicích

pondělí, 10. října 2016, 10:28

Na konci října se do jihočeské metropole vrátí oblíbená česká kapela Jelen. Akustická skupina, hrající takzvanou roots music,...

RECENZE: Ztracený Tim Burton a Sirotčinec slečny Peregrinové pro...

neděle, 9. října 2016, 12:15

Úspěšný bestseller Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti se dočkal filmové adaptace. Režii dostal na starost Tim Burton,...

Krucipüsk: Posloucháme naprosto rozdílné styly

sobota, 8. října 2016, 12:33

Krucipüsk přitáhl na Pardálu před podium davy fanoušků a to i přes to, že hrál v odpoledních hodinách. Od toho momentu se...

Do Budějc přijíždí opět velká kapela – The Paranoid!

pátek, 7. října 2016, 13:34

V rámci festivalu Dead End se v klubu K2 uskuteční takzvaný Warm UP. Přijede slovenská kapela The Paranoid. Kapela ze Slovenska,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Zákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si stěžuje vládce hor

Od 1. srpna nebudou moci lidé vstoupit do Krkonoše. Alespoň tak by si to přál vládce hor Krakonoš, jehož dopis dnes uveřejnilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Politolog: Spor o výměnu ministra se může protáhnout do podzimu

Není vyloučeno to, že se spor o výměnu ministra kultury protáhne až do podzimu, míní Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně. Podle něj by se pak mohl rozpor protnout s některými dalšími problémy vlády a premiéra Andreje Babiše (ANO), týkajících se například rozepří mezi ČSSD a ANO kvůli státnímu rozpočtu nebo auditu Evropské komise ohledně střetu zájmů předsedy vlády. Podle Josefa Mlejnka z katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy musí ČSSD v otázce výměny ministra zatlačit i na Babiše.