Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Poznejte své boty na výstavě v parku Na Sadech

 
čtvrtek, 29. září 2016, 16:10

Park Na Sadech v Českých Budějovicích se od 1. do 8. října promění ve výstavní galerii 15 plakátů a fotografií mezinárodně oceňovaného bangladéšského fotografa GMB Akashe. Stane se tak v rámci Týdne důstojné práce. Právě výstava Na stromech s podtitulem Poznej své boty, procházejícím ukáže, co vše se skrývá za zpracováním kůže, která míří na trh a nakonec třeba poslouží k výrobě obuvi.

Snímky vznikly exkluzivně pro českou nevládní organizaci NaZemi, která výstavu koordinuje a nabízí k umístění do desítek českých parků. V Českých Budějovicích se tak stane zásluhou Vysoké školy technické a ekonomické, která akci ve městě pořádá spolu s kavárnou Fér Café v České ulici. Ta nabízí řadu fairtradových produktů a dbá na odpovědnou spotřebu. Expozice se bude na stromy instalovat v pátek 30. září dopoledne. To bude k dispozici i fairtradová káva a také informace o VŠTE.

„Chceme, aby lidé získali větší představu o pracovních podmínkách dělníků a dělnic, kteří v Bangladéši na předměstí Dháky zpracovávají kůži a vyrábí z ní boty,“ uvedla Gabriela Štěpánková z organizace NaZemi. Výstava veřejnost rovněž upozorňuje na souvislosti a důsledky našeho nákupního chování a co můžeme změnit my jako spotřebitelé nebo firmy.

„V roce 2014 bylo ve světě vyrobeno přes 24 miliard párů bot. Celkem 88 procent světové produkce přitom pochází z Asie. Pro obuvnický průmysl jsou typické extrémně nízké mzdy a dlouhé nucené přesčasy, nebezpečné podmínky a také dětská práce,“ uvedl Petr Mareš, který v NaZemi vede kampaň Obuj se do toho za lepší pracovní podmínky v obuvnickém průmyslu.

Podle Martina Šachty z VŠTE může být návštěva výstavy i zpestřením výuky na základních nebo středních školách, stejně jako u skautských oddílů. „Pro ně organizátoři připravili metodiku a interaktivní formu vzdělávání, která je k dispozici na stránkách organizace NaZemi,“ uvedl.

Výstava Na stromech se koná již podruhé při příležitosti Světového dne důstojné práce, který připadá na 7. říjen. První loňský ročník se věnoval podmínkám, v nichž pracují pěstitelé kávy v Guatemale a Mexiku. Příští rok bude snahou ukázat práci pěstitelů banánů z Panamy a Kostariky. 

Napsal(a) Zdeněk Zuntych
 


 

Kam dál?

FILMOVÉ PREMIÉRY: Bestseller Sirotčinec slečny Peregrinové pro...

čtvrtek, 29. září 2016, 14:14

Další filmové premiéry jsou tady a nabídka je bohatá! Čtyři filmy, čtyři očekávané události... Jdeme na to!

SOUTĚŽ: Tvrdší a temnější... Dark Angels v pátek představí ve...

čtvrtek, 29. září 2016, 11:24

Dark Angels po dvou letech pracují na nové řadové desce, v pořadí již čtvrté. Nahrávka vzniká opět ve studiu Hellsound, které...

Návštěvníci Šalmanovického dýňobraní se ocitli v oranžovém nebi

pondělí, 26. září 2016, 19:53

Třetí ročník příjemné a milé akce v malé vesničce Šalmanovice opět nezklamala. Nejenom, že tamní obyvatelé znají tajnou recepturu...

Proudy piva a pořádný nářez. Takový byl letošní Pardál fest

pondělí, 26. září 2016, 15:13

Realizační tým Pardál festu oslovil posluchače tím nejlepším, co nabízí naše big-beatová scéna a v poslední zářiové sobotě vehnal...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.