Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Návštěvníci Šalmanovického dýňobraní se ocitli v oranžovém nebi

 
pondělí, 26. září 2016, 19:53

Třetí ročník příjemné a milé akce v malé vesničce Šalmanovice opět nezklamala. Nejenom, že tamní obyvatelé znají tajnou recepturu na objednání si krásného počasí, ale mají i skvělé nápady na pokrmy a dekoraci z oranžových gigantů. Není divu, že velkolepou branou v sobotní odpoledne prošlo přes devět set lidí.

Listí se pomalu zabarvuje do teplých tónů podzimu a chladná rána už nás nutí do teplých bot i kabátků. Sobotní den, byl však jak malovaný, až by si člověk mohl myslet, že v Šalmanovicích mají nějaké tajné zaříkávání na krásné počasí.

Dýní se letos urodilo hojně a úchvatná, nápaditá výzdoba kouzlila úsměvy nejenom na tvářích dětí, ale i dospělích. „Letos jsme zase všichni pěstovali na zahrádkách i na polích dýně a urodilo se jich hodně. Hlavně se nám podařilo vypěstovat spoustu tykví velkoplodých nebo-li gigantů, které se skvěle hodily k výzdobě,“ řekla pořadatelka Lucie Králová. Jak si Drbna také všimla, hodily se nejenom k výzdobě, ale i jako překážková dráha pro malé návštěvníky, které lezení přes giganty bavilo víc než dělání báboviček na písku. Trochu smutná byla podívaná na malého chlapce, který záměrně mlátil do nádherné dýně za dohledu svých rodičů, až ji celou zničil. Kolik skvělého a zdravého koncentrátu na chutný džus z ní mohlo na příští rok vzniknout.

Během celého odpoledne si mohli návštěvníci zakoupit nejenom fantastické sladké i slané pochutiny jako slané záviny, bramboráčky, pomazánky, pštrosí maso na dýni, bezlepkový chléb i sladké dobroty, a to všechno z dýní vypěstovaných a vlastnoručně připravených z rukou obyvatel Šalmanovic a Nepomuku, ale novinkou letošního ročníku byl i dýňový středověký katapult.

Jako každý rok se návštěvníci zasnili u výstavy fotografií Marie Králové a Evy Němcové z Novohradska, které na svých snímcích zachycují jak krásné momenty této úchvatné přírody, tak i příběhy tamních lidí. Budějovičtí budou mít v nejbližším měsíci taktéž možnost vdechnout vůni vřesu, jehličí, ranní vlhké louky a domácího štěstí na jejich výstavě, která se chystá v Krajinské ulici v Jídelně u Šárky.

Mimo jiné na Dýňobraní byla i výstava myslivecká, včelařská, hasičské techniky a starožitného nářadí, které dodávala atmosféru kapela Satelit či vystoupení spolku Borovanský malý furiant, který hrál a tančil na lidové písně. 
Soutěž o nejlepší vydlabanou dýni vyhrály v prvním kole Markétka a Kristýnka Novákovi z Kaplice a Raduška se Šárkou Tisoňovi. V druhém kole to pak byla Natálka Šišuláková z Českých Budějovic a nejhezčí dýňové strašidýlko vytvořil Jan František Klíma

Největší vypěstovanou dýni, která měřila 421 cm, přivezl Zdenda Mejdrech, který si stejně jako všichni ostatní výherci vysloužil živého kapra a další krásné dárky. 

Už teď se Budějcká Drbna těší na další ročník této milé a perfektně zorganizované podzimní akce, která se příští rok bude konat 30. září 2017.

 


 

Kam dál?

Proudy piva a pořádný nářez. Takový byl letošní Pardál fest

pondělí, 26. září 2016, 15:13

Realizační tým Pardál festu oslovil posluchače tím nejlepším, co nabízí naše big-beatová scéna a v poslední zářiové sobotě vehnal...

Už zítra se uskuteční třetí ročník festivalu Štěstí s překážkou na...

sobota, 24. září 2016, 11:28

Kulturně-osvětový festival Štěstí s překážkou se pomalu stává tradiční akcí našeho města. V neděli 25.9. se opět sejde široká...

Trocnovské slavnosti nabídnou zásah hasičů, středověké souboje i...

pátek, 23. září 2016, 14:45

Historický zásah hasičů, středověké souboje, komentované prohlídky muzea mapujícího dějiny husitského hnutí i okolí, Divadlo...

Světoznámý fotograf Robert Vano vystavuje v Galerii Mariánská

pátek, 23. září 2016, 08:35

Velice zajímavou výstavu Platinové kolekce mohou Budějčáci navštívit v Galerii Mariánská, kde budou fotografie vzniklé speciálním...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.