Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mezinárodní filmový festival Voda Moře Oceány byl ve čtvrtek slavnostně zahájen v Budějcích

 
pátek, 16. září 2016, 18:28

Do vod sladkých i slaných vpluli hosté, diváci a organizátoři Mezinárodního filmového festivalu Voda Moře Oceány ve čtvrtek 15. září na slavnostním zahájení festivalu v budějcké Galerii Mariánská. 

Zahájení tradičně proběhlo v příjemné a uvolněné atmosféře, ve které nechyběl humor. Zazněla ale také vážnější slova, věnovaná letošnímu hlavnímu námětu festivalu – Voda a životní prostředí. „Vloni jsme se při festivalovém tématu Freediving zanořovali do hlubin moří a oceánů, ale letos bychom se chtěli na toto prostředí podívat z jiného pohledu. V současné době je téma ochrany života ve světových oceánech obecně velkým tématem k zamyšlení. Doposud nevyřešený problém plovoucího ostrova plastových odpadků, který se nalézá zhruba 1600 kilometrů od pobřeží Kalifornie, je stále aktuálnější. Jeho rozloha dnes již čtyřnásobně překročila rozlohu Německa. Dalším velkým problémem je celkový úbytek vody na zemi. A právě proto jsme letos zařadili velmi zajímavou přednášku na toto téma. Tu uvede v kině Panorama renomovaný český geolog, klimatolog a spisovatel Václav Cílek. Diváci jistě pochopí, proč jsme se tématu vody a životního prostředí nemohli ani letos vyhnout,“ uvedl ředitel festivalu Jindřich Soukal.

Naléhavost ochrany vody jako jedinečného živlu připomínaly a dokumentovaly působivé fotografie světoznámé fotografky Lucie Drlíkové, které jsou v Galerii Mariánská vystaveny. A téma ochrany životního prostředí se neméně naléhavě objevuje i v jednatřiceti soutěžních filmových snímcích, jejichž projekce je divákům k dispozici zdarma v kině Panorama v Hluboké nad Vltavou, edukačním centru ZOO Ohrada a také v budějckém kinu Kotva. Vítězné snímky budou vyhlášeny v sobotu večer na slavnostním ceremoniačním večeru v sále hlubockého Parkhotelu.

Napsala Lucie Burianová | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Pomozte získat „kosmický“ oblek, podpořte s chutí děti z Arpidy

pátek, 16. září 2016, 10:55

Charitativní projekt Podpořme Arpidu s chutí se snaží získat finanční prostředky k nákupu rehabilitačních přístrojů a pomůcek...

Kulturní sezonu zahájí poprvé společným koncertem orchestr...

čtvrtek, 15. září 2016, 15:57

Dvořákova Novosvětská symfonie i část oper od italských skladatelů Guiseppe Verdiho a Giacoma Pucciniho zazní na unikátním...

Charitativní Houpačka byla úspěšná. Vybralo se nejvíce peněz v...

středa, 14. září 2016, 08:17

Letošní ročník charitativního a multižánrového festivalu Houpačka byl rekordní! Výtěžek akce je 87 917 korun. Celkově statek U...

České Budějovice zahájí nejstarší festival dokumentárních filmů o...

úterý, 13. září 2016, 18:00

Do Českých Budějovic ve dnech 21. a 22. září zavítá Ekotopfilm, nejstarší mezinárodní festival dokumentárních filmů na světě,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.