Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kulturní sezonu zahájí poprvé společným koncertem orchestr Jihočeského divadla a Jihočeská filharmonie

 
čtvrtek, 15. září 2016, 15:57

Dvořákova Novosvětská symfonie i část oper od italských skladatelů Guiseppe Verdiho a Giacoma Pucciniho zazní na unikátním společném koncertu Jihočeského divadla a Jihočeské filharmonie. Jde o vůbec první projekt, na kterém spolupracují obě tělesa. Zahajovací koncert sezony 2016/2017 s podtitulem My Sweet Home se koná ve středu 21. září na divadelní scéně kulturního domu Metropol.

„Předpokládám, že neskončíme jen u tohoto společného koncertu. Uvažujeme i o dalších projektech, například připadá v úvahu open air koncert, kde bychom výběrem titulů chtěli najít zase další nové posluchače,“ vypočítává Jan Meisl, dramaturg Jihočeské filharmonie.

Nápad na společné účinkování vzešel od ředitelů obou těles. „Pro mě má koncert symbolický význam. Po letech, kdy nebyla možná spolupráce mezi divadlem a filharmonií, přišel čas na změnu. Chceme tím do Českých Budějovic přinést novou interpretační kvalitu, která je naše a místní. Také tím chceme naznačit politické reprezentaci a našim zřizovatelům, že nemáme v krajském městě dostatek prostor pro naši seberealizaci,“ upozorňuje Lukáš Průdek, ředitel Jihočeského divadla.

Pětaosmdesátičlenný orchestr, čtyřicetičlenný sbor a čtyři sólisté včetně dvou dirigentů zaplní Metropol do posledního místa. „Máme repertoár, který by si možná zasloužil jiný prostor,“ dodává Průdek. Podtitul koncertu My Sweet Home má odkazovat především ke vztahu dvou nejvýznamnějších jihočeských kulturních institucí k regionu. Název podtrhuje také pouto a touhu po domovu, kterou si skladatelé v hudbě připomínají během pobytu v cizině.

Večer má být rozdělen do dvou částí, filharmonické a operní. V části filharmonické uslyšíme pod taktovkou Jana Talicha vrcholný opus Antonína Dvořáka, Symfonii č. 9 e moll, op. 95 Z Nového světa. V operní části, kterou bude dirigovat Mario De Rose, zazní skladby Giuseppe Verdiho (předehra k opeře I vespri siciliani)a Giacoma Pucciniho (úryvky z oper La bohéme, Manon Lescaut, Tosca), ve kterých se představí sólisté Paolo Lardizzone, Maria Bisso, Alexandr Beň  a Jana Málková. Sbor opery Jihočeského divadla řídí sbormistr Martin Veselý.

Vstupenky na Společný zahajovací koncert sezony 2016/2017 je možné zakoupit v Jihočeském divadle i Jihočeské filharmonii prostřednictvím rezervační sítě  CBsystem či u jejich prodejců. Ceny vstupenek se ohybují v rozmezí od 340 do 440 korun.

 


 

Kam dál?

Charitativní Houpačka byla úspěšná. Vybralo se nejvíce peněz v...

středa, 14. září 2016, 08:17

Letošní ročník charitativního a multižánrového festivalu Houpačka byl rekordní! Výtěžek akce je 87 917 korun. Celkově statek U...

České Budějovice zahájí nejstarší festival dokumentárních filmů o...

úterý, 13. září 2016, 18:00

Do Českých Budějovic ve dnech 21. a 22. září zavítá Ekotopfilm, nejstarší mezinárodní festival dokumentárních filmů na světě,...

Čaj o páté potěší ženy všech věků v Obchodním centru Čtyři Dvory

úterý, 13. září 2016, 14:15

Příjemné středeční odpoledne čeká na dámy, které se rády nechávají hýčkat a s kamarádkami je baví diskutovat nad šálkem dobrého...

Bylo nalezeno mrtvé tělo paní Pokorné

pondělí, 12. září 2016, 15:55

V pátek ve 21:00 bylo nalezeno tělo paní Pokorné na půdě činžovního domu v obci u Českých Budějovic. Kriminalisté odhadují, že...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.