Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

GLOSA: Samsonovi jsem se do očí nepodíval. Vnímání je zklamání, potenciál ale výstava měla

 
středa, 7. září 2016, 17:03

Znáte ten pocit, když se na něco těšíte, před proudem většiny, která to kritizuje, to hájíte a najednou, v onu hodinu H, minutu M přijde neuvěřitelné zklamání? Co vám budu povídat, pane Šépko, přesně takový pocit se u mě dostavil ve středu před polednem, když jsem scházel schody k Samsonově kašně ve vaší výstavě Vnímání.

Nuda, nuda, nuda... Teď se možná zdá, že moje slovní zásoba pokulhává, ale mám pro to celkem pádný důvod. Zpátky na začátek. Na přelomu dubna a května jsem se poprvé dozvěděl o chystaném projektu, který by měl zahalit dominantu budějckého náměstí Přemysla Otakara II. Moje první slova byla pozitivní. Vždyť proč ne, výstava Vnímání má trvat necelý měsíc a ukáže kašnu zase trochu jinak.

Už tehdy jsem si však vzpomněl na kauzu dresu Motoru, do kterého byl Samson v loňském roce oblečen. Vlna nevole byla očekávatelná, je naprosto přirozené, že každá akce vyvolá reakci, a to pozitivní i negativní. Přestože bylo dokola uváděno v médiích, že město na výstavu nedá ani korunu navíc z rozpočtu Domu umění, kritika mířila především tímto směrem. „Ty peníze by se daly využít úplně jinak,“ zněly hlasy, které nebraly v potaz to, že na Vnímání jdou peníze už z dopředu přidělené částky galerii.

Pořád jsem byl na straně Jana Šépky. Stále jsem za výstavu bojoval, i napříč mou redakcí. Připadalo mi správné, že někdo upozorňuje na všednost dnešní doby. Na to, že valnou většinu věcí kolem nás bereme jako samozřejmost. Podobně jako kašnu, jejíž historické a společenské hodnoty si nevážíme a pravidelně se stává terčem vandalů.

ČTĚTE TAKÉ: DRBNA Z MÍSTA: Na konci tunelu na nás nečekalo světlo, nýbrž Samsonova kašna

Od výstavy tohoto typu ale čekám nějakou přidanou hodnotu. Něco, co si s sebou při odchodu z Domu umění odnesu navíc. Něco, o čem budu mluvit se svými kolegy, kamarády a ptát se jich, jak to vnímají oni. A právě tady narážíme na tření tektonických desek. Já jsem si prostě z výstavy nic neodnesl. Zhola nic. Význam Samsonovy kašny pro Budějce moc dobře chápu a vážím si jí možná daleko víc než Černé věže. Proto jsem možná doufal, že ji uvidím z úplně jiného pohledu.

Nevím, proč jsem měl pod spojením „z jiné perspektivy“ zafixováno, že se na Samsona podívám ze stejné výšky a budeme si hledět takřka do očí. Hodně jsem se na to těšil a mrzí mě, že první schod instalace na náměstí směrem ke kašně vedl dolů. Neumíte si představit mé zklamání... Třeba to tak mělo být, abych se nad tím zamyslel, ale já bych z možností takové výstavy chtěl vyždímat daleko víc.

Instalace mi v zásadě nevadí. Ano, štve mě absence bezbariérového přístupu, vadí mi, že si nikdo nepohrál s úklidem okolo kašny před samotnou vernisáží pro média... Ale most spojující galerii a kašnu na náměstí mě neomezuje, na výstavu není navíc z mých peněz vynaložena ani koruna, a tak si myslím, že je minimálně dobře, že Vnímání vyvolalo diskusi a různé pohledy na věc.

Ale pane Šépko, při takových uměleckých dílech se moc dalších šancí nedává. A vy jste tu svou promrhal obyčejným „dřevěným lešením“. Potenciál byl však daleko větší...

Vizitka autora

 

Lukáš Dvořák

Malý velký muž, často velmi egoistický a zahleděný do sebe. Vždy s posledním slovem. 

Přesto naslouchá novým nápadům a hledá cesty k ještě lepším výsledkům. 

Tvrdohlavý puntíčkář a milovník humoru, nejvíce černého. Liberálně smýšlející, ale s důrazem na dodržování elementárních pravidel.

Milovník sociálních sítí.

Bývalý šéfredaktor, který si nepřipouští, že stárne, ačkoliv mu to tělo dává čím dál více najevo.

 
Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

DRBNA Z MÍSTA: Na konci tunelu na nás nečekalo světlo, nýbrž...

středa, 7. září 2016, 16:59

Hotovo. Samsonova kašna na náměstí Přemysla Otakara II. je kompletně zakryta. Projekt Vnímání, o kterém se už měsíce bouřlivě...

Galerii Mariánská zdobí výstava Tajemství a krása drahokamů z vesmíru

středa, 7. září 2016, 13:00

Od 7. září je v Galerii Mariánská pro veřejnost otevřena prodejní výstava vltavínů. Expozici realizuje Galerie Mariánská ve...

S exhibicionismem se musí člověk narodit, říká Zdeněk Pikl

středa, 7. září 2016, 09:44

Zdeněk Pikl plní kulturní scénu Hluboké nad Vltavou díky svému divadlu, které se odehrává na prknech kina Panorama, ale i přímo...

KULTURNÍ TIPY: Začátek září oslavuje hudbu všeho druhu

úterý, 6. září 2016, 16:47

Přestože už začala škola, kulturní léto pokračuje a na své si přijdou milovníci hudby všech žánrů. V Budějcích zazní Pub Animals,...

 

Komentáře

Miroslav Novotný

Kašna obestavěná jak kdyby dělníci dělali rekonstrukci kašny a ty zrezlý hnusy jako kdyby byla železná sobota a lidi vyhazovali ven věci, co chtějí vyhodit.. Tomu neříkám umění.. A stydím se za takovéto náměstí! Nechť si tito umělci pronajmou nevyužitou halu v ČB a mohou se tam angažovat a nenutit to lidem, co o to nestojí..

pondělí, 12. září 2016, 07:08
 
 
Jáchym Homola

Frodo kocour sice poněkud vulgárně, ale naprosto přesně vystihl zvrácenost tohoto "uměleckého" počinu. Ale čemu se vlastně divit? Když údajně předními umělci jsou takoví lumeni jako Knížák nebo Černý. Ač se tito trotlové nesnáší, mohli by si podat ruku, a to i s tímto nezvaným pražským architektem.

pátek, 9. září 2016, 10:44
 
 
Tomáš Fuk

Byly doby, byly, kdy umělec musel vytvořit dílo - namalovat obraz, vytesat sochu, postavit katedrálu, napsat knihu, zkomponovat skladbu, aby se stal známým. Ale takoví umělci byli vzácní, an není každému dáno. Ale doba se změnila. Dnes je umělcem každý, kdo se jím prohlásí. (Ne každý absolvent nějaké umělecké škoy je umělcem, stejně jako ne každý, co umí psát je spisovatelem.) Pamatuji doby, ne tak vzdálené, kdy bylo děsně "IN", prezentovat ve svých výtvorech co nejvíce vulgarizmů. - Čím více sprosťáren, tím více umění. Ale pokrok nezastavíš. Dnes se pokouší proslavit mnozí tím, že místo, aby vytvořili dílo vlastní, zakryjí či přebarví či ukradnou dílo cizí a vydávají to za umění. Jen se bojím, abych se nedožil toho, že nějaký "umělec" odpálí na náměstí nálož a označí to za perfonmanci na téma zmar moderní doby a najdou se lidé, co mu budou tleskat... Hezký den všem!

pátek, 9. září 2016, 10:41
 
 
Jan Řehoř Husinecký
Jan Řehoř Husinecký

Všichni odsuzujete dílo, ale nikdo už jste si nevšiml v jak krátkem čase vše vzniklo. Smekám ................. Máte pravdu pane Marečku. Jako každá špatnost. Třeba takové nepovolené kácení stromů. Ráno strom stojí a odpoledne je fuč i pařez. Když je to legální, trvá to i týden, neřkuli měsíc. :-)

pátek, 9. září 2016, 00:05
 
 
Jan Řehoř Husinecký
Jan Řehoř Husinecký

„Ty peníze by se daly využít úplně jinak,“ zněly hlasy, které nebraly v potaz to, že na Vnímání jdou peníze už z dopředu přidělené částky galerii..... Takže jdou vlastně z kapes nás všech. Nebo se pletu? .......kašnu, jejíž historické a společenské hodnoty si nevážíme a pravidelně se stává terčem vandalů. Domnívám se, že tímto činem si historické a společenské hodnoty neváží především vedení radnice a společně s tím "umělcem" se spolupodílí na vandalismu i když nedošlo k hmotné škodě. Ukazuje se, že galerie má peněz nazbyt když si může dovolit financovat takovou zrůdnost v centru historického jádra města. Ještě k tomu náměstí. Taky máte takový dojem, že se jedná o největší kruhový objezd, možná v EU ?

čtvrtek, 8. září 2016, 10:55
 
 
Frodo kocour

A jen tak mimochodem, proč si to ta pražská buzna nepostaví u něj doma v práglu? Proč si neobestaví třeba Václava a neudělá k němu most od Muzea? Tam by asi dostal na držku až by mu zuby prdelí vylítlli, jenže u nás dementi na radnici mu to dovolí.

středa, 7. září 2016, 21:26
 
 
Frodo kocour

Presstitute, mluv za sebe "kašnu, jejíž historické a společenské hodnoty si nevážíme
". Myslím že většina budějčáků si naopak svého města a jeho krás váží. Moýná na rozdíl od tebe. A celkem logicky pak nechápou, proč nějaký tatrman z práglu jim jde ukazovat "nové perspektivy" na které ses pisálku tak těšil a teď si zklamaně vyléváš ledví. To že město dovolilo takovouhle hnusárnu, je alarmující. Alespoň vím, koho nemám volit, protože ti co tohle povolili mohou táhnout do řiti.

středa, 7. září 2016, 20:42
 
 
Blanka Špírková

Pane redaktore, mne mrzi proc pisete: kasnu, jejiz hodnoty si nevazime. Jak to vite a proc nam to, Budejcakum, vsichni porad podsouvate? Uz jen z polemik nad touto instalaci je zrejme, ze kasna neni lidem lhostejna a ja si naopak myslim, ze vetsina si jeji estetickou i historickou hodnotu uvedomuje. A to, ze se na ni obcas, stejne jako na necem jinem, predvede vandal, nevypovida nic o vetsinove spolecnosti. V kazde skupine lidi se nejaky hlupak najde, projevy vandalismu je treba potirat a trestat a ne podle nich posuzovat celou spolecnost.

středa, 7. září 2016, 19:33
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.