Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budovu filharmonie ideálně navrhl Chilan. Realizovat se ale v Budějcích nebude

 
čtvrtek, 11. srpna 2016, 12:21

Studentská architektonická soutěž ModulArch řešila téma budějcké víceúčelové budovy Jihočeské filharmonie s variabilním sálem až pro tisíc diváků. Město se projekty může inspirovat.

Mezinárodní porota hodnotila třicet projektů, ze kterých určila tři nejlepší. A jejich autoři získali finanční odměnu – vítěz dostal 2500 euro, zástupci druhého projektu 1500 euro a třetí nejlepší řešení bylo oceněno na 1000 euro.

„Pokud mohu za sebe komentovat proběhlou soutěž, tak musím říci, že zahraniční účastníci této mezinárodní studentské architektonické soutěže, kteří vůbec neznají Budějce, většinou nedokázali vhodně zapracovat svůj návrh do  kontextu urbanismu Mariánského náměstí,“ uvedl k soutěži člen poroty a architekt Radek Vopalecký.

Druhé a třetí místo obsadili čeští stavaři a architekti. Třetí byl Tomáš Jelínek z Fakulty stavební ČVUT v Praze. Druhý pak tandem studentů z Fakulty architektury v Brně Martin Kůs a Pavel Čučka. První místo získal Jihoameričan Rodrigo Vargas.

„Projekt vychází z pozoruhodného architektonického plánu inspirovaného historickým rozvržením plánu města. Projekt byl velmi dobře prezentován a jasně oddělil hlavní jádro vlastního sálu od vedlejších prostor a zázemí. Porota oceňuje nejen tuto separaci, ale také způsob, jakým obě části chytře pracují s modulární architekturou. Budova včetně svých vedlejších prostor odkazuje svým tvarem na historické městské hradby a může být snadno modifikována s ohledem na budoucí potřeby a nároky například připojováním dalších modulů,“ zní prohlášení poroty k vítěznému projektu.

Vítězný projekt ale nemá šanci, aby se v Budějcích skutečně realizoval. „Soutěž, kterou organizoval soukromý subjekt, vnímám jako příležitost studentů řešit určitou problematiku z praxe. A to je vždy užitečné. Nelze ale předpokládat, že by zástavba Mariánského náměstí byla realizována dle vítězného návrhu. Ze všech návrhů se však může město inspirovat při úvahách o zastavění této části města,“ řekl náměstek primátora František Konečný.

Napsal Michal Heřman | Foto KOMA Modular
 


 

Kam dál?

Jeden z nejlepších MC drumandbassové scény v pátek na Gangster...

středa, 10. srpna 2016, 13:37

Další obří mejdan se chystá na tento pátek! Hřeb letní elektronické scény se odehraje na letní scéně u KD Slavie a poté v Café...

Central Park Slavie rozezpívá legendární Jaroslav Hutka

úterý, 9. srpna 2016, 15:54

Počasí nám letos v létě příliš slunce nenadělilo, ale to přece není důvod k tomu, abychom si ho řádně neužili. Vynikající...

Festival Hrady CZ v Rožmberku nad Vltavou očima Budějcké Drbny – den...

úterý, 9. srpna 2016, 12:54

Smrtislav otevřel sobotní program festivalu a vyhnal ze stanů všechny ospalce zmožené páteční afterparty. A probuzení to bylo...

KULTURNÍ TIPY: Hudba všech žánrů roztančí České Budějovice

úterý, 9. srpna 2016, 10:22

Všemožné hudební žánry nabídne tento kulturní týden, v čele s koncertem Metroklubu Big Band s Ondřejem Rumlem. Nejoriginálnější...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.