Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeský jazzový festival zakončilo famózním vystoupením Avishai Cohen Trio

 
pondělí, 8. srpna 2016, 09:55

Budějce na dva dny ovládl jazz. Zvuky saxofonu, klavíru, trubky, kontrabasu a dalších jazzových nástrojů se linuly v pátek 5. a v sobotu 6. srpna z Piaristického náměstí, které se stalo dějištěm již tradičního festivalu. Přestože pátek propršel, oba dva dny se historické náměstí slušně zaplnilo. Sobotní den s příjemnou teplotou vyvrcholil dechberoucím vystoupením Avishai Cohen Tria z Izraele.

Avishai Cohen měl na hudební zázemí přísné požadavky. Na jih Čech si nechal například dovézt speciální piano z rakouského Salzburgu. Nic neponechal náhodě a výsledek stál za to. Jeho vystoupení společně s pianistou Omri Morem a bubeníkem Noamem Davidem naladilo publikum víc než jen na jazzovou notu.

Když si Cohen pohrával se strunami na kontrabasu, všem nejspíš běhal mráz po zádech. V publiku se rozléhalo ticho a bylo cítit chvění. Někteří se houpali do rytmu, jiní se pohledem nořili do dění na podiu.

Po zaznění poslední skladby před desátou večer se lidem nechtělo odejít. Za mohutného potlesku si publikum vyžádalo přídavek. Avishai zazpíval nakonec jemnou jazzovou klasiku Nature boy, která byla brilantní tečkou za dvoudenním festivalem.

Na scéně před izraelskou trojicí zahráli domácí JAM4U a česko-slovenští Sisa Feher & Fehero Rocher. Jazzový večer se po desáté na Piaristickém náměstí přesunul na afterparty a tradiční jamsession do River Jazz and Blues Clubu. Během sobotního dne se na jazzfestu a afterparty objevil i slavný herec a budějcký rodák Karel Roden. Brzy s ním najdete u nás krátký rozhovor.

A jaký byl první festivalový den? Páteční počasí sice venkovním koncertům moc nepřálo, ale většinu lidí to neodradilo a přišli si s deštníky vyslechnout kapelu Jiřího Klimeše String 5, Top Dream Company a hudbu na hranici world music a elektronického jazzu v podání Dhafer Youssef Quartet. Déšť naštěstí ustál, a tak si publikum užilo hraní Tunisana Dhafera Youssefa na tradiční arabskou loutnu už v suchu.

Jihočeský jazzový festival v Budějcích se parádně vydařil, bylo se na co dívat i poslouchat. Komu dvoudenní hudební nálož nestačila, může se přijet podívat 11. srpna ještě do Třeboně na Masarykovo náměstí, kde jazzfest pokračuje.

 
 
Napsal Markéta Machačová | Foto Patrick Marek
 


 

Kam dál?

Festival Hrady CZ v Rožmberku nad Vltavou očima Budějcké Drbny – den...

pondělí, 8. srpna 2016, 07:42

Budějcká Drbna vyrazila i přes vytrvalý déšť v pátek v podvečer k Rožmberku nad Vltavou, kde odstartoval dvoudenní hudební...

Nejlákavějším jihočeským turistickým cílem je zámek v Českém Krumlově

neděle, 7. srpna 2016, 16:57

Nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Jihočeském kraji v roce 2015 se stal zámek v Českém Krumlově. Loni si jej prohlédlo více...

Sychravý páteční večer rozproudila ve Slavii kapela Alvik v čele s...

sobota, 6. srpna 2016, 15:39

Hustý déšť provázel skoro celý páteční den, ale to nijak nezbrzdilo program letního festivalu Central Park Slavie. Pod střechou...

Zlatokorunský klášter je opět plný květin. Ty pochází například ze...

pátek, 5. srpna 2016, 10:34

Zlatokorunský klášter provoní od pátku desítky květinových vazeb. Květinová výstava se jmenuje S úctou k Madoně, a jak název...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.