Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Turisté si mohou užít jedinečné komentované prohlídky Jakobínky přímo z lešení

 
čtvrtek, 28. července 2016, 08:19

Středověká věž Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou se ocitla v obležení lešení. A ne jen tak ledajakého! Dřevěné lešení bylo vyrobeno za pomoci tradičních nástrojů. Zajímavostí je, že ačkoliv bylo postaveno primárně za účelem restaurování Jakobínky, budou se na něm konat i komentované prohlídky.

„Rádi bychom zájemcům z řad návštěvníků přiblížili nejen historii této středověké hlásky, ale v praxi oživili středověké stavební postupy a potvrdili tak jejich praktickou využitelnost i v dnešní moderní a technicky vyspělé době,“ uvedl Petr Pavelec, spoluautor projektu a ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích.

Nutno dodat, že prohlídek nebude mnoho, proto by zájemci neměli čekat. Jedna se již uskutečnila v úterý 26. července, další se koná 2. srpna. Poté ještě proběhnou dvě – 9. srpna a 17. srpna. Začátek prohlídek bude vždy v 15 hodin a cena vstupného je 300 korun. Maximální počet osob je 10 a rezervace je možná na správě hradu.

Restaurování věže

Momentálně odborníci mapují stav historického zdiva věže. „Cílem restaurování je opravit zdivo i kamenné architektonické prvky věže a konzervovat zbytky středověkých omítek. Potom obnovíme ochoz a střechu věže,“ zmínil Petr Pavelec.

O opravě Jakobínky se diskutovalo již delší dobu. Práce byly zahájeny před třemi lety symbolickým ručním kácením dřeva v blízkosti hradu. Právě toto dřevo bylo použito na stavbu lešení.

Jakobínka chátrala dlouhé roky, vše se změnilo v roce 2012, kdy ji do vlastnictví získal Národní památkový ústav.

Jak je Jakobínka stará, není úplně jisté. Památkáři zmiňují, že se na toto téma vedou mezi odborníky diskuze. „Někteří se domnívají, že pochází z doby kolem roku 1300, jiní zastávají názor, že vznikla až na počátku 16. století. V každém případě se jedná o vynikající středověkou památku, která je neodmyslitelnou součástí malebného panoramatu města Rožmberka. Jméno věže Jakobínka je poprvé doloženo v inventáři hradu z roku 1723 a od té doby se její název objevuje v písemných pramenech již pravidelně při zprávách o jejích opravách. Když Buquoyové přestavovali rožmberský hrad v polovině 19. století v romantickém stylu, vnímali Jakobínku jako symbol starobylosti hradu.“

 


 

Kam dál?

Michal Horáček: Neberte volby na lehkou váhu, jděte hlasovat. Ať naše...

středa, 27. července 2016, 11:34

Textař, spisovatel, producent a vystudovaný antropolog Michal Horáček se těší čím dál větší oblibě české společnosti. Možná právě...

Sobota nabídla na festivalu Übergänge – Přechody nejlepší program

středa, 27. července 2016, 08:09

Třetí den kulminoval mezinárodní festival v Českých Velenicích a Gmündu. Hudební produkce začala ve Velenicích, večer se pak...

Pavlína Jíšová na festivalu Central Park Slavie představí své hudební...

úterý, 26. července 2016, 16:10

Čtyři hodiny, několik folkových zpěvaček a hlavně kultovní Pavlína Jíšová. Festival Central park Slavie ve čtvrtek 28. července...

KULTURNÍ TIPY: Kulturní tipy vás zvou do letního kina nebo na otáčivé...

úterý, 26. července 2016, 13:22

Největší hvězdou, která v tomto týdnu dorazí do Českých Budějovic, je bezpochyby jazzový muzikant Skip Wilkins. Na velké hvězdy...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.