Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sobota nabídla na festivalu Übergänge – Přechody nejlepší program

 
středa, 27. července 2016, 08:09

Třetí den kulminoval mezinárodní festival v Českých Velenicích a Gmündu. Hudební produkce začala ve Velenicích, večer se pak pokračovalo na rakouské straně města. Minulá sobota byla zaměřena hlavně na hudební produkci.

Pokud jste o víkendu ve Velenicích neustále potkávali podivného slona s partou chichotajících se klaunů, kteří na něj volali Charlie, bylo vše v pořádku. Nejednalo se o halucinaci, to se jen Cirkus bez násilí procházel se svou nejoblíbenější loutkou po městě. Cirkus Charlieho zaparkoval na sídlišti na Sadech, kde se schylovalo k hudební produkci.

Již před tím mohli návštěvníci zhlédnout výstavy, divadlo Žebřík nebo si zajít na trh. Zajímavá byla projížďka Londýn – Paříž – New York, kterou místní borci stihli za čtyři hodiny autobusem! Nevěříte? To klidně věřte.

Ale vraťme se zpět do Velenic na sídliště, které už provoněly klobásy na straně jedné a trdelníky na straně druhé. Začala hrát skupina Libý Květoň z Prahy a více jak třicetiletá historie se odrazila i ve tvorbě kapely, když předváděla hodně starý, spíše zábavový rock. Muzikanti skvěle ovládali své nástroje, jen trošku vázly zpěvy. Květoně vystřídali o dvě generace mladší Rakušáci SCO. Ti festival vytáhli z hlubin záhrobního rocku do moderní formy rocku indického. Zpočátku měli problémy se sladit, tady zase vázly pomalé pasáže, ale pak se chlapci celkem srovnali. Festival dohráli Lazareth, kteří nehráli autorskou hudbu a zkopírovali co šlo bez hranic stylů, takže v jednu chvíli byl slyšet Kabát a hned na to cajdák od Kryštofa – Atentát. A tímto stylem to jelo až do desáté hodiny večerní. Tady je třeba podotknout, že kapela předělávky hrála velice slušně.

Mezitím v Gmündu program otevřela kapela Stört's se svou autorskou hudbou nejvíce připomínající tu latinskoamerickou, ale daly se najít prvky jazzu nebo popu. Vše se odehrávalo v poklidné atmosféře v nádherném prostředí zámeckého parku, kde bylo o trošku více návštěvníků než ve Velenicích.

Hlavním protagonistou večera byl Harry Stojka a jeho kapela Gitancoeur, který zpíval v romštině a výtečně ovládal akustickou kytaru. Nasadil svižnější tempo a nutno říci, že tu hudbu skutečně cítí. Pokud někoho neoslovila muzika, musel žasnout nad mihotajícími se Stojkovými prsty. Posluchači výkon ocenili a Stojka musel několikrát přidávat. Po této úžasné show se areálem rozezněla reprodukovaná hudba různých stylů.

V neděli festival dohrála skupina Big Band Project Harmanschlag a dechová kapela Sedmikráska. 

Napsal(a) Petr Junek
 


 

Kam dál?

Pavlína Jíšová na festivalu Central Park Slavie představí své hudební...

úterý, 26. července 2016, 16:10

Čtyři hodiny, několik folkových zpěvaček a hlavně kultovní Pavlína Jíšová. Festival Central park Slavie ve čtvrtek 28. července...

KULTURNÍ TIPY: Kulturní tipy vás zvou do letního kina nebo na otáčivé...

úterý, 26. července 2016, 13:22

Největší hvězdou, která v tomto týdnu dorazí do Českých Budějovic, je bezpochyby jazzový muzikant Skip Wilkins. Na velké hvězdy...

Obří skluzavka, letec Šonka, Kazma nebo BMX Show. To je jen část...

úterý, 26. července 2016, 11:40

Cliffdivingové závody Desperados High Jump se v lomu v obci Hřiměždice u Příbrami uskuteční v termínu od 5. do 6. srpna. Závodů...

Jihočeský jazzový festival přiveze na jih Čech světovou špičku....

pondělí, 25. července 2016, 18:06

Srpen se kvapem blíží a fanoušci jazzu a world music se po roce mohou těšit na tradiční Jihočeský jazzový festival. Akci, která...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.