Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Český Krumlov nabízí výstavu replik korunovačních klenotů

 
úterý, 5. července 2016, 13:41

Repliky korunovačních klenotů si mohou od úterý prohlédnout lidé v sálech bývalé českokrumlovské prelatury. Začala tam výstava věnovaná k 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. Návštěvníci uvidí i repliky historických zbraní, oděvů a obuvi. Expozici doplňuje textová část s informacemi o životě Karla IV. i o historii samotných korunovačních klenotů.

Podle něj je akce výjimečná i tím, že se lidé dostanou v Českém Krumlově do míst, které běžně nebývají veřejnosti přístupné. „Město nám dalo k dispozici prostory bývalé prelatury. A ten takzvaný Prokyšův sál bývá přístupný třeba jen při příležitosti koncertů nebo vzdělávacích akcí soukromého charakteru. Domnívám se, že vidět tato místa je samo o sobě velkým lákadlem,“ řekl kurátor výstavy Petr Lukas.

Výstava potrvá do 11. září. Autorem replik korunovačních klenotů je český šperkař Jiří Urban, který vyrobil šperky pro anglickou královnu Alžbětu II., pro papeže Jana Pavla II. a repliku císařské koruny Svaté říše římské. „Detaily postupů výroby zachycuje doprovodné video, které je součástí výstavy,“ uvedl Lukas. Výstava se koná ve spolupráci s městem Český Krumlov. Vstupné na akci je 50 korun pro děti, 100 korun pro dospělé.

Svatováclavská koruna se na jih Čech vrací po více než půl roce. Při příležitosti oslav 750 let od založení Českých Budějovic byla vystavena loni v listopadu na radnici.

Foto Dominik Svoboda | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: První prázdninový týden na vlně pohodové hudby

úterý, 5. července 2016, 07:26

Léto naplno začíná a nejen děti si užívají prázdniny. Pohodový týden nabízí méně kulturních akcí, zato si však můžete užít open...

Můry nad vodou nelétaly, ale múz bylo díky Danu Bártovi plno

pondělí, 4. července 2016, 18:57

V Českých Budějovicích právě probíhá vícežánrový kulturní festival na slepém rameni řeky Malše. Hraní přímo na podiu, které plave...

Desperados Highjump představuje hudební program

pátek, 1. července 2016, 12:40

Neopomenutelnou součástí každoročního programu cliffdivingových závodů Desperados High Jump je vytříbený hudební program. I letos...

Navštivte Živé soboty v Muzeu Novohradských hor

čtvrtek, 30. června 2016, 14:57

V sobotu 2. července zahajuje Sýpka Horní Stropnice - Muzeum Novohradských hor Živé soboty. Každou prázdninovou sobotu se bude...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.