Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Divadlo Járy Cimrmana ve středu rozesměje Trhové Sviny

 
úterý, 28. června 2016, 16:50

Protagonisté známého divadla si oblíbili město pod Českým Budějovicemi a pravidelně se vrací do tamního kulturního domu. Letos přichází se hrou Blaník, kterou napsali pánové Smoljak a Svěrák. Blaník je jevištní podoba českého mýtu a jak už jsme si u tohoto divadla zvykli, o zábavu nebude nouze.

V hlavních i vedlejších rolích se ukazují Jan Svěrák, Bořivoj Penc, Petr Brukner, Václav Kotek a mnoho dalších. „Divadlo Járy Cimrmana si oblíbilo naše město a přijíždí k nám jednou za rok, čehož si moc vážíme. Každé představení je vždy beznadějně vyprodané,“ řekl František Herbst, ředitel Městského kulturního střediska.  

Divadlo funguje už padesát let a za svou existenci uvedlo šestnáct her. Jméno fiktivního génia se dostalo do podvědomí každému Čechovi. Samotná hra Blaník byla napsána již za minulého režimu, ale autoři si nebyli jistí, že by prošla tehdejší cenzurou, a tak ji vydali až po revoluci v roce 1990.

Postava Járy Cimrmana přesáhla rámec divadelních prken. Nejen, že o ní byly natočeny filmy, ale také získala rekordní počet hlasů v celostátní soutěži Největší Čech, kde porazila i Karla IV. Po Cimrmanovi jsou pojmenovány nejen ulice, ale dokonce planetka či hora. Svým pojetím se stal světovým unikátem.

Napsal(a) Petr Junek
 


 

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: Prázdniny začínají, vyrazte za kulturou!

úterý, 28. června 2016, 10:39

Léto už je v plném proudu a kultura se přesouvá z klubů do ulic. V centru města si tak můžete prohlédnout umělecké instalace, ale...

Značka Pardál se poprvé představí jako partner velkých hudebních...

úterý, 28. června 2016, 07:59

Výčepní pivo značky Pardál bylo na český trh uvedeno v roce 2007 jako výsledek originálního spojení profesionality pivovarských...

Do ZŠ Emy Destinové se bude stěhovat pobočka knihovny. Výpůjčkou co...

neděle, 26. června 2016, 17:43

S novým školním rokem se opět k životu probudí ZŠ Emy Destinové. Nejen děti a kantoři ale naleznou v upravených prostorách...

O velmožném rodu Rožmberků si nyní počtou i v Německu

neděle, 26. června 2016, 16:55

Národním památkový ústav v Českých Budějovicích má na kontě novou publikaci. Pokud ale nevládnete německým jazykem, příliš si v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.