Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

O velmožném rodu Rožmberků si nyní počtou i v Německu

 
neděle, 26. června 2016, 16:55

Národním památkový ústav v Českých Budějovicích má na kontě novou publikaci. Pokud ale nevládnete německým jazykem, příliš si v ní nepočtete. Die Rosenberger – Eine mitteleuropäische Magnatenfamilie totiž vychází právě v němčině.

Rozsáhlá a fotograficky bohatě vybavená německojazyčná kniha o velmožském rodu Rožmberků navazuje na publikaci Rožmberkové, vydanou v roce 2011 u příležitosti stejnojmenné velkolepé výstavy. Autorský kolektiv 35 předních odborníků z různých vědeckých institucí, zejména akademie věd, několika univerzit a Národního památkového ústavu, v knize publikoval 46 studií, týkajících se pestré škály témat spojených s tímto nejvýznamnějším rodem středověkých a raně novověkých Čech a jeho středoevropskými souvislostmi,“ uvádí Jitka Skořepová, mluvčí NPÚ v Českých Budějovicích.

Ředitel NPÚ, územní památkové správy v Českých Budějovicích Petr Pavelec zdůrazňuje, že je publikace v této šíři historicky prvním uvedením rožmberského tématu cizojazyčné čtenářské obci.

Kniha o rozsahu 652 je k zakoupení mimo jiné na vybraných hradech a zámcích. Věnována také bude nejvýznamnějším univerzitním, muzejním či historickým knihovnám v Německu, Rakousku nebo například Polsku.

 


 

Kam dál?

Lenka Dusilová: Určitě jsem po cestě párkrát vešla do slepých uliček

sobota, 25. června 2016, 17:33

Lenka Dusilová, úžasná zpěvačka, která v minulosti koketovala s popem, už nějaký čas ohromuje klubovou scénu se svým all star...

Slavnosti pětilisté růže oslavily jubileum a připsaly si na konto...

pátek, 24. června 2016, 12:00

Krumlovské Slavnosti pětilisté růže letos slavily třicátiny. A lidé je bez povšimnutí nenechali. Naopak - do Českého Krumlova o...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Kult se vrací! Den nezávislosti bude opět pěkně...

čtvrtek, 23. června 2016, 18:38

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku je za dveřmi. Na velká plátna se vrací katastrofický Den nezávislosti.

Jak se nejlépe připravit na Red Bull Tour Bus?

čtvrtek, 23. června 2016, 14:36

Bude to velké. Přijede karosa Šl 11. Přiveze legendy českého rapu. Ty by ale nevystupovaly jen tak v nějakém autobusu. Tahle kára...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.