Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Slavnosti pětilisté růže oslavily jubileum a připsaly si na konto dosavadní rekord

 
pátek, 24. června 2016, 12:00

Krumlovské Slavnosti pětilisté růže letos slavily třicátiny. A lidé je bez povšimnutí nenechali. Naopak - do Českého Krumlova o uplynulém víkendu dorazilo 28 tisíc návštěvníků. Toto impozantní číslo je prozatímním rekordem!

„Jde o historicky nejvyšší návštěvnost akce, což je velmi potěšující. Počet návštěvníků byl znatelný především v čase hlavních průvodů, ale díky dvěma na sebe navazujícím průvodům po dvou trasách byl počet příchozích lépe rozprostřen po celém městě,“ uvedl Jan Vozábal, ředitel Městského divadla Český Krumlov.

Když už máte na kontě 30. ročník, můžete bilancovat. Pořadatelé tak letos učinili a připravili program složený z toho nejlepšího, co slavnosti ve své historii představily. Zlatým hřebem byly tradičně průvody.

„Městem prošlo v průběhu tří dnů celkem šest průvodů, a to průvod rychtářský, který slavnosti zahájil, dále pak slavnostní historický průvod rozdělený do dvou částí, které se spojily na náměstí Svornosti v rámci ceremonie, dva noční průvody s loučemi a průvod zakončující slavnosti,“ zmínila Petra Nestávalová, mluvčí města Český Krumlov. „Návštěvníci mohli obdivovat zejména nádherné kostýmy a účesy. V letošním roce bylo k vidění mnoho různých oděvních stylů i jejich vývojových mezifází, a to od gotických modelů, přes období renesance, baroka a rokoka až po empír a devatenácté století zastoupené elegancí turnýry. Největší část kostýmní výpravy tvořili filmové kostýmy z Fundu kostýmů Barrandov, dále pak z fundu kostýmů Městského divadla Český Krumlov, nicméně nyní již nezanedbatelnou část tvoří kostýmy, které si pravidelní účastníci historického průvodu a účinkující pořídili nebo zhotovili sami.“

Novinky ale ani letos nechyběly. Do programu se zapojily i revitalizované kláštery. Zazněla v nich například dobová duchovní i světská hudba, ale i řinčení zbraní.

„V uličce spojující klášterní dvůr s hlavní ulicí rozbalili své stánky řemeslníci, pod jejichž vedením si návštěvníci slavností vyráběli mýdla, kožené a kované doplňky, ozdoby z korálků a drátků, zdobili perníkové pětilisté růže, vyzkoušeli si výrobu keramiky, vinutých perel a podmalby na skle. Jednoznačným hitem klášterního dvora se stala hromada slámy, kterou si k povalování i hře užívali jak dospělí, tak děti,“ uvedla manažerka klášterů Kateřina Slavíková. 

Napsal Václav Votruba | Foto Lubor Mrázek
 


 

Kam dál?

FILMOVÉ PREMIÉRY: Kult se vrací! Den nezávislosti bude opět pěkně...

čtvrtek, 23. června 2016, 18:38

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku je za dveřmi. Na velká plátna se vrací katastrofický Den nezávislosti.

Jak se nejlépe připravit na Red Bull Tour Bus?

čtvrtek, 23. června 2016, 14:36

Bude to velké. Přijede karosa Šl 11. Přiveze legendy českého rapu. Ty by ale nevystupovaly jen tak v nějakém autobusu. Tahle kára...

Arakain udeřil ve městě koberců

středa, 22. června 2016, 19:20

Heavy metalová legenda Arakain se v sobotu večer zastavila v Lišově a nenechala nikoho na pochybách. Hrálo se se hlavně z nových...

VIDEO: Z temelínské chladicí věže byl slyšet Mozart

úterý, 21. června 2016, 17:21

Tóny od Mozarta, Dvořáka a Debussyho nahradily v chladicí věži temelínské elektrárny vodní páru. V mimořádně netradičním...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.