Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Z temelínské chladicí věže byl slyšet Mozart

 
úterý, 21. června 2016, 17:21

Tóny od Mozarta, Dvořáka a Debussyho nahradily v chladicí věži temelínské elektrárny vodní páru. V mimořádně netradičním prostředí se v pondělí večer představilo smyčcové kvarteto Jihočeské filharmonie. Čtyři skladby od světově známých autorů vystřihli umělci přímo uprostřed temelínské dominanty. Netradiční zážitek sledovaly tři desítky návštěvníků. Ve střední Evropě šlo patrně o první podobnou událost.

Ozvěna pro umělce, skvělý poslech pro hosty. Takovou akustiku nabídla 155 metrů vysoká temelínská dominanta. „Škoda, že tady nemohlo být tři sta lidí, ale to se nedá nic dělat. Jsem moc rád, že jsme to udělali a že naši muzikanti měli odvahu do toho jít, aniž by věděli do čeho. Akustika byla nečekaně skvělá, dal bych ji do všech sálů. Potlesk zněl trojnásobně silněji,“ uvedl po koncertu Otakar Svoboda, ředitel Jihočeské filharmonie.

Jihočeská filharmonie vyslala do netradičních prostor své koncertní špičky. Dva houslisté, violistka a violoncellista necelou tři čtvrtě hodinu hráli na ploše, která se nachází 15 metrů nad zemí a velikostí odpovídá budějckému náměstí. Museli se vypořádat s mírnou vlhkostí a nepatrnou ozvěnou. „Je tady vlhko, takže se nám povolovaly žně a ladění trochu sjíždělo. Každopádně jsme museli zvládnout ozvěnu, která nám všechno co jsme zahráli, vracela po dvou vteřinách zpátky. Celkově to byl ale hodně příjemný zážitek,“ zhodnotil vystoupení v netradičním prostředí Martin Týml, koncertní mistr a první houslista Jihočeské filharmonie.

Za provozu se z „přechodného koncertního sálu“ rozstřikuje voda do bazénu pod chladicí věží. Konání koncertu umožnila revize, kterou jedna ze čtyř temelínských dominant prochází. Z bezpečnostních důvodů bylo možné pustit do chladicí věže maximálně třicet lidí. „V Temelíně už jsme měli řadu zajímavých návštěv. Ale špičkové umělce, navíc přímo v akci, tak to byla i pro nás velká premiéra. My jsme si to moc užili a jsem rád, že podobně na tom bylo i smyčcové kvarteto,“ poznamenal Bohdan Zronek, ředitel Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ.

Vystoupení umělců nepředcházely žádné speciální úpravy a podle slov temelínského šéfa budou zítra zase pokračovat kontroly chladicí věže.

Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové musely být při koncertu dodrženy především požární předpisy a bezpečnost práce. „Je to důkazem, že mimořádná událost na jaderné elektrárně nemusí být vždy nepříjemná, ale může být i povznášející. Kombinace industriálního prostředí a nádherné hudby byla opravdu velmi krásná a v jaderné elektrárně jsem něco podobného dosud nezažila,“ uvedla předsedkyně jaderného dozoru.

Chladicí věže elektrárny Temelín jsou nejvyšší v České republice. Měří 155 metrů a každá obsahuje více než milion metrů kubických vzduchu. Průměr na patě věže je 130 metrů, v koruně 82 metrů. O dvacet metrů menší je pak průměr nejužšího místa v pase věže. Proměnlivá je i tloušťka stěny, které se pohybuje od 18 do 90 centimetrů. Plocha pláště o velikosti více než 80 tisíc metrů čtverečních odpovídá osmi budějovickým náměstím. Stabilitu věže zajišťuje nejen tvar rotačního hyberboloidu, železobetonový plášť věže, ale také 112 sloupků, na kterých je věž postavena. 

 


 

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: Buskers Fest roztančí centrum města od Sokoláku až po...

úterý, 21. června 2016, 10:09

Letní kulturní program je v plném proudu, a vy si tam můžete užít koncerty a vystoupení všemožných umělců po celý týden přímo...

Open Air Musicfest Přeštěnice začíná tento čtvrtek!

pondělí, 20. června 2016, 12:10

Šestnáctý ročník jihočeského hudebního festivalu Open Air Musicfest Přeštěnice začíná tento čtvrtek. Uprostřed jihočeských lesů,...

Jihočeská filharmonie zahraje uvnitř temelínské věže

pondělí, 20. června 2016, 07:57

Jihočeská filharmonie jako historicky první na světě vystoupí v Jaderné elektrárně Temelín! Kvarteto složené z prvních...

Dětský den na hřišti SK Slavia u Malého jezu nabídne divadlo, skákací...

neděle, 19. června 2016, 14:01

Již potřetí se dnes od 15 hodin setkají rodiče a děti, na které čeká celá řada atrakcí a spoustu zábavy. Děti se mohou těšit na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.