Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

12 let v řetězech: Bič švihá, maso se trhá a emoce pracují

 
pátek, 24. ledna 2014, 13:50

Černý muž pod bičem otrokáře žil... Zná to každý, kdo byl alespoň jednou na táboře, nebo se učil hrát na kytaru. Pěkná písnička, až člověk vlastně zapomíná, o jakých krutostech pojednává.

Otroctví totiž byla pěkná pruda. Neustálé ponižování, týrání, pošlapávání lidské důstojnosti... Černoch byl podle tehdejšího smýšlení pouhou věcí, kterou si zámožný plantážník koupil za pár šupů.

Ano, američtí jižané se svojí historií příliš chlubit nemohou. A je jedině dobře, že jsou v Americe stále filmaři, kteří se nebojí šlápnout na kuří oko a ukázat světu nepříliš populární téma.

Kdože snímek 12 let v řetězech natočil? Steve McQueen! Pokud se vám nyní pokrčilo obočí, tak si ho opět srovnejte... Nejde o slavného herce, kterého si každý pamatuje ze Sedmi statečných, ten už je bohužel více než 30 let po smrti. Jedná se o ambiciózního tvůrce, který má za sebou vynikající snímky Stud a Hlad. A ano, je to černoch...

12 let v řetězech vypraví příběh Solomona Northupa, který si žil celkem fajnový život. Pěkné hadry, úcta ostatních spoluobčanů, fajnová rodinka... Měl však smůlu, že se chytil nesprávných lidí. Než se nadál, byl ve vězení, odkud vedla cesta do pekla - na jih!

Jižané si Solomona a další otroky přehazovali jako brambory. Jeden pán byl jemný sympaťák, další zase kruté hovado, pro které černoši nebyli lidé, nýbrž majetek, se kterým si mohl nakládat dle libosti. Kdo chtěl žít alespoň trošku v klidu, musel pořádně makat a nijak se neprojevovat.

Svým způsobem měli otroci snad jen jedinou výhodu - jelikož za ně majitelé zaplatili, těžko by je jen tak z rozmaru zabíjeli (ačkoliv je mi jasné, že si to možná idealizuji). Ubožáci si tak mohli pěstovat naději, že se jednou něco změní... Solomon se nakonec dočkal.

Jen bych dodal, že se film zakládá na skutečných událostech. Solomon Northup dokonce sepsal knihu, podle které se McQueenův snímek jmenuje. Pro plantážníky to musela být celkem ironie, když si celé ty roky mysleli, že neumí psát ani číst.

Problémem filmu 12 let v řetězech je, že se tvůrci evidentně nemohli rozhodnout, zda natočit takzvaný art snímek, nebo klasickou hollywoodskou dojárnu, která ze všech sil zaútočí na Oscary. Je možné, že se kvůli této rozpačitosti široká veřejnost na hodnocení filmu neshodne. Pro jednoho diváka bude děj příliš roztahaný, bez jasného vyvrcholení, pro druhého zase až moc prvoplánový, přehnaně útočící na city. Osobně mi vadila i určitá zkratkovitost děje. Během více než dvou hodin na plátně uteče 12 let, ale vy máte pocit, jako by se všechno událo maximálně během tří let.

Tak či tak, jednoznačně se jedná o nadprůměr, kterému byste měli dát šanci. Film je krásně natočený, má skvělou výpravu, výbornou hudbu (Hans Zimmer) a plno herců podává strhující výkony. V první řadě bych vyzdvihl Michaela Fassbendera, který se role lidské zrůdy ujal s opravdovou noblesou. Ačkoliv je to tyran nejhrubšího zrna, chvílemi vypadá spíše jako tragická figurka, která se svojí povahou bojuje. Možná mu budete chtít dát šanci, ale věřím, že se vám ve finále bude otevírat kudla v kapse.

Oživením je i krátká role Brada Pitta, který je bezkonkurenčně největší osobností na plátně. Co se týká hlavního herce - Chiwetela Ejiofora, tak ten předvádí víceméně standard. Někdy je skutečně uvěřitelný, jindy lehce přehrávající, příliš tlačící na pilu. Věřím, že mnohem více budete vzpomínat například na Djimona Hounsou z Krvavého diamantu, ačkoliv se samozřejmě jedná o úplně jiný typ filmu.

Ptáte se na celkové hodnocení? Nepředpokládám, že 12 let v řetězech bude v kinech trhat návštěvnické rekordy. Člověk, který ale tento film navštíví, si ho v sobě bude nosit dlouho. Možná budete mít pocit, že už jste viděli lepší snímky, ale trpkosti v ústech se jen tak nezbavíte... Za mě palec nahoru, vlastně jsem ani více nečekal.

Na závěr bych ještě zmínil, že 12 let v řetězech je dobrou alternativou k Nespoutanému Djangovi, který byl samozřejmě podstatně odlehčenější a přestřelenější záležitostí. Právě tento Tarantinův opus magnum se vám v kině vybaví nejčastěji. Možná budete i doufat, že už se brzy Django s doktorem Schultzem objeví. Že těm bastardům ustřelí zadek. Ale bohužel... Žádný Django, žádný Schultz... Jen bída a utrpení...

Budějcká Drbna dává filmu 12 let v řetězech 75 %

Recenzi filmu podpořilo multikino CineStar České Budějovice

Foto: Fox Searchlight Pictures

 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Vyhrajte lupeny na Dětský maškarní karneval

pátek, 24. ledna 2014, 13:10

Nevíte, kam v nevlídném sychravém počasí, jaké právě venku panuje, vyrazit s dětmi? Budějcká Drbna má pro vás tip na víkend! Tuto...

Budějce v květnu ožijí Majálesem již pojedenácté

čtvrtek, 23. ledna 2014, 20:43

Více než sto akcí na třiceti scénách v centru města návštěvníkům nabídne jedenáctý ročník Budějovického Majálesu. Mimo hudby a...

Druhý ročník Pivního diskoplesu se koná již v sobotu

čtvrtek, 23. ledna 2014, 19:38

V Kulturním domě Vltava se v sobotu od 19.30 hodin uskuteční druhý ročník Pivního diskoplesu. Historicky první ročník této akce...

Slavie zve milovníky dobré hudby na koncert Eggnoise

čtvrtek, 23. ledna 2014, 13:22

Zítra, tedy v pátek 24. ledna od 21 hodin, vystoupí v Českých Budějovicích po dvouleté přestávce Eggnoise. Kapela, známá svou...

 

Komentáře

Badaxe Kocour

No mnozí asi písničku o Johnu Brownovi zpívali, aniž by tušili že samozvaný "kapitán" (jmenoval se jím sám) byl z pohledu tehdejšího i dnešního klasický terorista a vrah. a bohužel autor článku o otroctví neví nic než co se doslechl někde na občanské výchově. Ono totiž bylo otroctví "na jihu", ve skutečnosti jižně od Mason-Dixonovi linie, dost odlišné od představ z občanské výchovy. Každý stát měl zákony nastavené jinak a v řadě z nich nesměl být otrok zabit, protože pro jeho majitele by to znamenalo soud a pravděpodobně i vysoký trest. Nešlo tedy jen o to že by to byla finanční ztráta. Otroctví bylo samozřejmě špatné, ale jak už tehdy dokládali mnozí lidé i na "severu" byly podmínky dělníků v továrnách na severu obvykle stejně hrozné a někdy i horší. Na film se určitě podívám, ten dnes posuzovat nemohu, neviděl jsem ho, ovšem pokud ho srovnáváme s Djangem, pak je nutno říci že Django je nesmysl na úrovni budovatelských filmů, tedy pohádka pro zanícené nadšence. S realitou nemá nic společného, doufám že 12 let v otroctví (jak by zněl správný překlad) je blíže realitě.

neděle, 26. ledna 2014, 16:46
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.