Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Buskers fest nabídne Českým Budějovicím znovu po roce pouliční umělce

 
neděle, 12. června 2016, 17:07

Pouliční umělce – muzikanty, herce, kejklíře, ale třeba i kreslíře budeme potkávat od pondělí 20. do pátka 24. června v Budějcích. Kulturně barevný festival pak v pátek zakončí Xavier Baumaxa a kapely Vltava, Smutný Karel a The Dark Blue Elephants. Více o akci nám řekl jeden z hlavních pořadatelů František Ciml.

Na co se můžeme těšit letos?
Jako pokaždé jsme na letošní Buskers fest přichystali spoustu zábavy, ze které si vybere naprosto každý. V ulicích Českých Budějovic bude možné potkat muzikanty napříč nejrůznějšími žánry, divadla pro děti i dospělé a letos poprvé i performerky s obřími bublinami z Rakouska nebo kreslíře, který na přání nakreslí portrét. Na Sokolském ostrově bude k vidění i několik výstav.

Busking jakého umělce vy sám považujete za nejzajímavějšího?
Mám rád, když umělec na ulici dokáže své diváky vtáhnout do svého vystoupení. Mistři komunikace s diváky byli v minulých letech Arte della Tlampač. Naprosto živelné je vystoupení Šráji nebo artistek Belle Etage, které vypadá jak z cirkusu.

Buskers v Budějcích pořádáte již šestý rok. Jak se zrodila první myšlenka uspořádat takto zaměřený festival?
Přesně si detaily vzniku myšlenky nepamatuje asi nikdo. Před lety jsem hodně cestoval a po návratu z jednoho výletu jsem si stěžoval Petrovi Znojovi, že mi v Čechách chybí život v ulicích. V evropských metropolích je naprosto běžné, že se na ulici potká dvojice důchodců v pumpkách a podkolenkách s klarinetem a harmonikou a dredatý student s bubínkem a společně si na ulici zajamují. Od těchto stesků nebylo daleko k činům a po několika měsících dřiny a běhání po úřadech vznikl první český festival pouličního umění.

Kde všude bude možné různé umělce potkat?
V podstatě kdekoli v historickém centru města. Namátkou na náměstí, nábřeží, v parku Na Sadech, na Piaristickém náměstí, v Plachého ulici nebo na Lannovce.

Buskers fest je v České republice ojedinělou záležitostí, naopak v jiných zemích je záležitostí běžnou. Sledujete podobné festivaly i v zahraničních městech?
To není úplně pravda. Poté, co jsme ukázali, že je možné otevřít ulice města umělcům, se přidala další. Když nepočítám protestní festivaly v Praze, tak pouličním umělcům byly a jsou věnovány festivaly v Plzni, Jindřichově Hradci nebo čerstvě i v Liberci.

Zahraniční festivaly sledujeme a máme se od nich hodně co učit. Můj sen je podívat se na Ferrara Buskers Festival v Itálii, který vznikl už v roce 1988 a chlubí se tím, že na něj jezdí 800 tisíc diváků nebo na BuskerFest v Torontu.

Napsal(a) Petr Junek
 


 

Kam dál?

Budějčáci si zajdou na filmy v letním kině za padesát korun

neděle, 12. června 2016, 14:54

Osvědčené filmové hity v létě mohli diváci sledovat v Letním kinu Háječek minulý rok zadarmo. V provozu tu totiž byla stará dobrá...

Na Martinském mlýně zahrají umělci dospělým i dětem

sobota, 11. června 2016, 09:42

Už pošesté se sjedou čeští umělci na Martinský mlýn u Trhových Svinů na Českobudějovicku, aby svým vystoupením v rámci Dětského...

SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na koncert výbušniny s názvem Vladivojsko

čtvrtek, 9. června 2016, 16:26

Jedinečná zpěvačka Vladivojna La Chia se chystá do Českých Budějovic! V pátek 10. června zahřmí se svou novou kapelou Vladivojsko...

Kapela Pub Animals vydala červenomodrý klip, premiéra se konala pod...

čtvrtek, 9. června 2016, 15:56

Pub Animals vydali klip k titulní písni ze stejnojmeného alba s názvem Fatherland. Premiéra se konala v budějcké Besedě pod širým...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.