Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dvě zlaté medaile získal českobudějovický sbor Jitřenka na festivalu Svátky písní 2016!

 
středa, 8. června 2016, 18:08

Dětský pěvecký sbor Jitřenka při Domě dětí a mládeže v Českých Budějovicích se vrátil z mezinárodního festivalu pěveckých sborů Svátky písní 2016 v Olomouci s dvěma zlatými medailemi. Prestižní soutěž, která proběhla od 1. do 5. června, měla letos již 44. ročník a pro sbor Jitřenka představuje zisk dvou medailí velký úspěch.

Pro sbor to nebyla první účast v této soutěži, Jitřenka se jí zúčastnila již poněkolikáté. Naposledy v roce 2013, kdy sbor také získal zlatou medaili. V letošním roce Jitřenka zvolila účast dvou sborů a v kategorii do 16 let získala nejvyšší počet bodů. Navíc její mládežnický sbor Puellae Budviciense získal nejvyšší počet bodů mezi mládežnickými sbory. V tomto sboru zpívají dívky od 15 do 18 let.

Celkem se festivalu, který nabízí celou řadu soutěžních kategorií, zúčastnilo 29 sborů ze všech koutů světa a přibližně tisíc zpěváků. Soutěži předsedala mezinárodní porota složená z odborníků z Chorvatska, Anglie, Thajska, Polska, Slovenska i České republiky.

Děti z Jitřenky si užily krásné dny v Olomouci, kde současně probíhaly oslavy Mezinárodního dne dětí a řemeslné trhy v centru města. Pro sbor to jistě nebude poslední účast na tomto festivalu, který spojuje prestižní soutěž s příjemným prostředím a skvělou atmosférou začátku léta. Součástí festivalového programu byly již tradičně doprovodné koncerty, koncertní maraton pěveckých sborů pod širým nebem, závěrečný večírek a diskotéka pro dětské sbory i setkání sbormistrů s porotou.

Pořadatelem soutěže Svátky písní je spolek Festa Musicale, který vznikl v roce 1998 a navázal tak na dlouhou tradici sborových festivalů v Olomouci, která trvá již od roku 1972. V tomto roce vznikl z iniciativy Karla a Jiřího Klimešových Olomoucký festival dětských pěveckých sborů, z něhož se v roce 1977 stal festival Svátku písní a od roku 1991 se otevřel pro všechny kategorie pěveckých sborů. Za 43 let existence festival navštívilo přes 3 tisíce pěveckých sborů, tedy přes 100 tisíc zpěváků z desítek zemí světa.

Své svěřence doprovodila do Olomouce sbormistryně Elvira Gadžijeva. Dětský pěvecký sbor Jitřenka se utvořil z původně folklorního souboru v roce 1966 a dnes v něm zpívá přibližně 180 dětí. Koncertují pravidelně i mimo Českou republiku a s úspěchem se účastní soutěží v Evropě i v zámoří.

Jitřence ještě zdaleka nezačínají prázdniny. V červenci ji čeká cesta do Chorvatska na sborové soustředění s koncertováním. Navíc jsou v plném proudu přípravy na operu Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou zkouší Jihočeské divadlo na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově, a které se účastní 30 dětí z Jitřenky. V září se soubor těší na nové zpěváky a zpěvačky! 

Napsal(a) Klára Havlínová
 


 

Kam dál?

Léto ve městě představí v Českých Budějovicích 257 kulturních akcí

středa, 8. června 2016, 14:18

Výstavy, koncerty, divadelní představení nebo promítání filmů nabídne kulturní přehlídka s názvem Léto ve městě, která se...

V Jihočeském divadle se neustále něco děje

středa, 8. června 2016, 08:17

Příprava sezony na českokrumlovském otáčivém hledišti vrcholí. Zahájena bude ve středu zbojnickou legendou Robin Hood. Příští...

Hudební festival v Českém Krumlově stále neví, kolik koncertů letos...

úterý, 7. června 2016, 13:52

Zatím stále není jisté, kolik koncertů se odehraje na letošním Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov. Pořadatelé jistě...

KULTURNÍ TIPY: V Českých Budějovicích zahraje Habera a Team i Scooter!

úterý, 7. června 2016, 10:27

Začíná letní sezona na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově a v tomto týdnu se tak můžete těšit na představení Baron Prášil a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.