Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Slavnosti pětilisté růže představí to nejlepší ze své historie

 
pondělí, 6. června 2016, 06:38

Víkend, který je nejblíže letnímu slunovratu, letos 17. až 19. června 2016, patří v Českém Krumlově tradičním Slavnostem pětilisté růže. Aktuálně vrcholí přípravy jejich jubilejního 30. ročníku, který pořadatelé pojali skutečně velkolepě. Ústředním tématem pro letošek je výběr toho nejlepšího, co slavnosti ve své historii představily.

Počátky tradice slavností v Českém Krumlově můžeme najít již v roce 1909, kdy byla k 600. výročí města uspořádána historická slavnost, jejímž vzácným hostem byla knížecí rodina Schwarzenberků. První ročník Slavnosti pětilisté růže toho jména pak proběhl v roce 1968, a to z popudu režiséra Českokrumlovské scény Antonína Zwiefelhofera a jeho kolegů, krumlovských divadelníků. Po třech ročnících, kdy si slavnosti získaly značnou oblibu, byla však tato vznikající tradice oslavy pětilisté růže, symbolu šlechtického rodu Rožmberků, tehdejším režimem ukončena jako nežádoucí oslava feudalismu. Až v roce 1990 byly Slavnosti pětilisté růže znovuobnoveny jako symbol znovunabyté svobody a jejich tradice pokračuje až do dnešních časů.

Českokrumlovský svátek historie slavnostně zahájí starosta města Dalibor Carda v pátek 17. června v 18:30 na náměstí Svornosti, kam dorazí s rychtářským průvodem. Návštěvníci se mohou těšit na několik průvodů, městem projde vladařský, slavnostní historický, noční ohňový průvod prochází letos dokonce dvakrát, v pátek i sobotu.

Na deseti scénách po celém městě vystoupí celkem 80 souborů, z toho téměř jedna třetina krumlovských, které představí 200 programů. „Program jubilejního ročníku je opravdu bohatý, a i když základní rámec akce neměníme, snažíme se i letos o zapojení novinek. Připomeneme tedy i některé z tradic let devadesátých, jako jsou např. vory na Vltavě, nově jsou do programu zapojeny revitalizované kláštery, městem projde o něco více průvodů, v městském parku můžete navštívit vojenské ležení, ve městě bude k vidění několik překvapení, vydali jsme malou edici vzpomínkových suvenýrů, Fotoklub Český Krumlov připravil výstavu fotografií z historie Slavností pětilisté růže a další,“ uvedl Jan Vozábal, ředitel Městského divadla v Českém Krumlově, za hlavního organizátora slavností.

K navštívení zvou nově otevřené Kláštery Český Krumlov, kde se budou konat řemeslné workshopy, prezentace řemesel, historický program nabídne divadelní představení, koncerty a šerm. Navíc účastníci slavností obdrží 50% slevu na expozice.

Ani letos nebude chybět noční rytířský turnaj, divadelní představení živých šachů na otáčivém hledišti, v hospodě U Petrova Voka se opět odehraje lidová veselice a historické trhy po celém městě nabídnou nejrůznější řemeslné výrobky a gastronomické lahůdky. Úžasnou podívanou slibuje i slavnostní ohňostroj na jižních zámeckých terasách v provedení českokrumlovských ohňostrůjců Zdeňka Štěpánka a Jiřího Honce. Tentokrát ve výsostně barokní formě se závěrečným ohňostrojem nad zámkem.

Organizátoři voroplavby na Vltavě nabídnou jízdu na vorech v pravidelných časech za zvýhodněnou cenu. Zajímavostí je, že v letošním roce je to 650 let, kdy Karel IV. vydal nařízení o jezech a clech. Toto nařízení je první písemnou zmínkou o plavení dřeva v jižních Čechách.

Pořadatelé v letošním roce reagují na přání některých občanů města, kteří vzpomínají na koncerty jiných žánrů, které také byly tradicí slavností. „Vnímáme názory občanů, kterým na slavnostech chybí jiné hudební žánry a jiné zážitky. Právě proto letos najdete v programu několik koncertů oblíbených krumlovských kapel,“ doplnil Jan Vozábal.

Informace o vstupném

Jednodenní:
  • dospělí – páteční vstupné 100 Kč / 4 EUR
  • dospělí – sobotní vstupné 200 Kč / 8 EUR
Dvoudenní (permanentní):
  • dospělí – vstupné 200 Kč / 8 EUR
  • organizované skupiny, hromadné objednávky – vstupné 150 Kč / 6 EUR
  • studenti – vstupné 100 Kč / 4 EUR, pro držitele ISIC, ITIC karet
  • děti do 15 let – vstupné 50 Kč / 2 EUR
Vstup zdarma:
  • děti do 10 let
  • návštěvníci v historických kostýmech (gotika, renesance)
  • držitelé ZTP a ZTP/P
Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

Oslavte Den dětí o víkendu! Nabídka je pestrá

sobota, 4. června 2016, 09:23

Děti si chtějí každý Den dětí užít do sytosti. A to uprostřed týdne, kdy mají školu a spoustu kroužků, není dost dobře možné....

SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na koncert kultovní Znouzectnosti

čtvrtek, 2. června 2016, 11:54

Neskutečných 30 let na scéně, skoro 3000 vystoupení, lehce ke 300 písním. Tři týpci. Často jen příslovečné tři akordy. Někdy i...

Jižní Čechy olympijské v plném proudu. Tentokrát v Táboře

čtvrtek, 2. června 2016, 08:03

Přes 2,5 tisíce dětí i dospělých se alespoň na okamžik mohlo vžít do kůže olympioniků. Unikátní sportovní roadshow se představila...

Naučnou výstavu s Igráčkem v NC Čtyři Dvory si užijí celé rodiny

středa, 1. června 2016, 12:29

Igráček. Kult, nebo chcete-li legenda… Že je stále u prcků i dospělých oblíbený, dokazuje interaktivní výstava pojmenovaná...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.