Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jsem Human of Budějovice – pohled na jedinečný experiment očima jednoho z účinkujících

 
úterý, 24. května 2016, 11:44

Před časem se ke mně dostaly informace o jedinečném sociologicko-divadelním projektu Humans of Budějovice, který má za cíl ukázat nám Budějčákům, jací jsme, co chceme a jak jsme spokojeni. Týmu kolem režiséra Janka Lesáka se podařilo sehnat vzorek 100 lidí, z nich každý reprezentuje jedno procento obyvatel Budějc. Jedním z nich jsem se stal i já.

Zkouška číslo 1

Nebylo by asi možné představení odehrát takříkajíc z čisté vody a bylo tak zapotřebí něco málo nazkoušet. V první fázi se konaly zkoušky po skupinkách v prostorách Malého divadla. Já jsem byl pozván hned na tu první v pondělí 9. května. Už ve dveřích se potkávám s lidmi, kteří mají celý experiment na svědomí. Jsou milí, přátelští a ochotní s čímkoli pomoci.

V sále je připraven kruh z deseti židlí, na které si pomalu celá moje skupinka zasedá. Dozvídáme se první konkrétnější informace a pak bez větších okolků jdeme na věc. Nejprve se člověk cítí na jevišti cize, ale postupem času se všichni otrkáváme. Začínáme krátkým workshopem o tom, jak se pohybovat po prostoru bez kolizí s ostatními. Chce se po nás také, abychom čas od času něco řekli do mikrofonu. Pro někoho to z počátku znamená problém, ale atmosféra je tak uvolněná, že nakonec všichni k mikrofonu přistoupí.

Pak už nastává to nejdůležitější. Projíždíme si představení od začátku do konce. Už na první zkoušce, kde je jen jedenáct procent celkového počtu sta lidí je velká zábava, nejsilnější ale jsou příběhy jednotlivých účastníků, každý má ten svůj, každý je jiný a výjimečný. Tvoříme grafy. Chutná vám Budvar – ano, porušili jste někdy zákon – všichni odpovídáme ano, až na jednu žačku základní školy, která ale nakonec také odpoví ano, jelikož už pila pivo. Hotovo, sejdeme se za 14 dní na představení.

Zkouška číslo 2

Druhá zkouška probíhá už v den představení na divadelní scéně DK Metropol, kam se celý projekt přesunul kvůli nepřízni počasí. Vidět masu sta lidí v koordinovaném, ale zároveň chaotickém pohybu je o úroveň jinde než skupinka deseti lidí. Opět ale nejvíce zaujmou nové příběhy lidí. Během zkoušky zjišťujme některé nedostatky, sice drobné, ale zásadní. První skupina, ve které jsem byl i já, má navíc oproti ostatním nevýhodu. Nastala maličká změna, kterou ale snadno vstřebáme. Nazkoušeno. Za chvíli to začne.

Premiéra

Je to tu, začínáme sice s drobným zpožděním, ale zato ve velkém stylu. Kapela Vees, která celé představení hudebně doprovází spouští úvodní Wooden People a my se tísníme v zákulisí. Za minutu už jeden po druhém vyrážíme na jeviště a představujeme se. Pak se zapíná autopilot. Společně tvoříme grafy na různé otázky a jedeme podle načrtnutého scénáře, otázka střídá osobní příběh a ukazujeme divákům, i to jak vypadá typických 24 hodin v Budějcích. Vše zakončují osobní přání, která jsou vepsána na dřevené kostky a umístěna na mapu Českých Budějovic. Tato koláž přání se následně vystaví ve foyer Jihočeského divadla, po čase zakonzervuje a za deset let opět objeví, abychom se mohli přesvědčit, zda se nám vše vyplnilo. Zbývá zamávat divákům a jít domů. Není třeba se trápit nějakými chybami. Ve sto lidech se chybka ztratí, a když ne, tak jsme přeci jenom Humans ne?

Příběhy Humans jsou ale tak rozmanité a barvité, že jedno představení je nemá šanci vyčerpat. Proto krom premiéry bude ještě derniéra. Stejný průběh, stejní lidé, ale jiný obsah, jiné zápletky a jiné otázky. Proto stojí za to přijít ještě jednou dnes od 20:30 do Divadelního sálu v Metropolu. Já tam budu a se mnou 99 dalších.

Napsal Jaroslav Pešek | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: Budějovický Majáles naplní město kulturou a koncerty

úterý, 24. května 2016, 08:41

Od pondělí do pátku probíhá v centru města Budějovický Majáles 2016. Nenechte si ujít program studentského festivalu, který letos...

V Temelíně o víkendu strašilo

pondělí, 23. května 2016, 09:52

Téměř 1200 duchů, kouzelníků a čarodějnic se minulou sobotu sešlo v Jaderné elektrárně Temelín. Děti zde soutěžily o nejlepší...

TOP 10 Budějovického Majálesu 2016

neděle, 22. května 2016, 18:43

Nevyznáte se v programu studentského festivalu Majáles 2016? Přečtěte si naše tipy na top akce a hned budete mít jasno, kde...

Ve věku 85 let dnes zemřel výtvarník, kreslíř Adolf Born

neděle, 22. května 2016, 15:51

V Praze dnes ráno zemřel známý výtvarník Adolf Born. Bylo mu 85 let. Kreslíř oblíbený díky svým typickým postavičkám plných...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.