Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Potvrzeno. Projekt Vnímání zakryje na měsíc Samsonovu kašnu

 
středa, 18. května 2016, 15:26

Projekt s názvem Vnímání schová na podzim na měsíc českobudějovickou Samsonovu kašnu. Jeden ze symbolů města přikryje hrazení. Lidé kašnu uvidí jen z lávky, po které se z Domu umění dostanou do samého středu náměstí Přemysla Otakara II.

Uvedl, že jej před časem oslovil českobudějovický Dům umění. „Nechtěl jsem vystavovat svou dosavadní tvorbu nebo nějaký konkrétní projekt, který se dá vystavit kdykoliv. Ale chtěl jsem poukázat na mimořádnost Českých Budějovic, což je podle mě to velkolepé náměstí s dominantou kašny,“ uvedl autor projektu Jan Šépka.

Na podzim tak Samsonovu kašnu zakryje přibližně sedm metrů vysoká zeď. Lidé ji překonají pouze pomocí lávky, která povede z oken Domu umění, jenž stojí na náměstí. Podle Šépky je jedním ze smyslů projektu upozornit na to, že existují výjimečné hodnoty, ale lidé je považují za automatické. To přesně představuje Samsonova kašna. „Přijde mi, že si opravdu už neuvědomujeme hodnoty a smysl dominant a význam veřejného prostoru,“ uvedl architekt.

Cílem projektu podle něj není šokovat lidi. To potvrdil i kurátor akce Michal Škoda. „Mým cílem není šokovat. Jde o otevření tématu, který přesahuje prostory naší galerie a zabývá se dialogem současného a starého umění,“ řekl Škoda.

Památkáři výstavu Vnímání schválili. Byli rádi, že toto téma ve městě vůbec někdo otevírá. Na programu je vyžádání stavebního povolení, aktuálně se připravují potřebné dokumenty a shánějí se sponzoři. Město ani daňový poplatník totiž na výstavu nepřispěje ani korunou, respektive nezaplatí nic nad rozsah vyčleněných financí na celý rok pro galerii.

Napsal(a) Lukáš Dvořák s využitím ČTK
 


 

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: Do Českých Budějovic dorazí Zdeněk Izer, Eva Urbanová...

úterý, 17. května 2016, 09:21

Týden přímo nabitý koncerty všech žánrů nabídne lahůdky jak milovníkům opery, tak příznivcům rocku a metalu, ale i fanynkám...

SOUTĚŽ: Metropol rozesměje v úterý Zdeněk Izer

pondělí, 16. května 2016, 16:04

Nezaměnitelný humor Zdeňka Izera vyslechnou v úterý večer návštěvníci DK Metropol. Na programu jsou oblíbené scénky, parodie,...

Významná výročí oslaví dopravní podnik Dnem otevřených dveří

pondělí, 16. května 2016, 09:32

Pestrá nabídka pro dospělé i děti v autobusovém a trolejbusovém depu, výstavy historických vozů a okružní jízdy veterány -...

Hořické pašijové hry slaví 200 let. Na významné jubileum upozorní i...

neděle, 15. května 2016, 18:16

V letošním roce uplyne 200 let od prvního písemně doloženého představení pašijových her v Hořicích na Šumavě. V rámci tohoto...

 

Komentáře

Rozárka Nová

a co takhle, aby z náměstí zmizela auta, dyť se z náměstí stal kruháč v nebývalé míře, jděte se tam podívat....... člověk aby se bál přejít ......

středa, 7. září 2016, 12:51
 
 
Daniela Kysela

Jéééé, a co zakrýt radnici?

čtvrtek, 19. května 2016, 20:11
 
 
Daniela Kysela

Tohle může vymyslet a následně odsouhlasit jen naprostej peníz(s) :-(

čtvrtek, 19. května 2016, 20:07
 
 
Yaris Budějovický

Tak o hloupější věci jsem ještě neslyšel - na radnici máme fakt vypatlance - jednoho vedle druhého. Je mi líto novomanželů, kteří se chtěli třeba u kašny vyfotit...

čtvrtek, 19. května 2016, 09:46
 
 
Zdeněk Dvořák

Ještě by mne zajímalo kolik platíme za soukromou galerii.

čtvrtek, 19. května 2016, 09:40
 
 
Jan Řehoř Husinecký
Jan Řehoř Husinecký

Máme moc velké štěstí, že toho "umělce" nenapadlo kašnu zbourat a na vzniklém místě vybudovat lavičku Václava Havla :-)

středa, 18. května 2016, 23:57
 
 
Frodo kocour

Radnice to povolila, takže vím koho NEVOLIT. Dnes je za "umění" prohlašováno kdeco. Jeden si vyhoní do kropenky, další obestaví historickou kašnu odporným lešení. U obou jedinců jde jen o to, že se prostě chtějí zviditelnit a protože nic rozumného neumí, dělají to hnusem.

středa, 18. května 2016, 20:39
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.