Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hořické pašijové hry slaví 200 let. Na významné jubileum upozorní i výstava v Českém Krumlově

 
neděle, 15. května 2016, 18:16

V letošním roce uplyne 200 let od prvního písemně doloženého představení pašijových her v Hořicích na Šumavě. V rámci tohoto významného jubilea vznikl česko-německý projekt 200 let hořických pašijových her, který si klade za cíl připomenout česko-rakousko-německé společnosti někdejší slávu tohoto šumavského fenoménu. Hlavním výstupem projektu bude kniha a dvojjazyčná výstava v nově zrekonstruovaném areálu českokrumlovského kláštera klarisek, jejíž vernisáž se uskuteční 28. května.

„Textové pasáže doplní bohatý obrazový materiál hořických pašijových her, který byl převážně zdigitalizován z nově objevených skleněných desek fotografického ateliéru Josefa a Franze Seidelových z Českého Krumlova. Nedílnou součástí výstavy bude promítání filmu Kraj českých pašijových her, jenž dokumentuje obnovu pašijových her českými dosídlenci v roce 1947,“ uvádí kurátoři výstavy Jan Palkovič a Ivo Janoušek. „Z dochovaných trojrozměrných exponátů výstavu obohatí historický model pašijového divadla z roku 1893 o rozměrech 224 × 84 × 62 centimetrů, části kostýmů bývalého divadla, plakáty, propagační materiály nebo také kamenná koule z původního zařízení na zvukový efekt hromu.“

Pořadatelé připravují pro návštěvníky také doprovodný program. „Na vernisáži bude za účasti hořických Němců pokřtěn česko-německý katalog výstavy. Poté proběhne v bývalé klášterní zahradě minoritů divadelní představení současných pašijových her,“ dodávají Jan Palkovič a Ivo Janoušek.

Tradiční představení pašijových her se samozřejmě v srpnu uskuteční také v přírodním amfiteátru v Hořicích na Šumavě. V této fázi se již projekt 200 let hořických pašijových her bude blížit ke konci. Finální tečka bude mít formu slavnostního koncertu v českokrumlovském klášterním kostele Božího Těla a Panny Marie, během kterého Jaroslav Krček a Musica Bohemica zahrají vokálně-instrumentální cyklus Hořické pašije (Mysterium Hoericense). Koncert je naplánován na 28. září.

Ačkoliv cílovou skupinou projektu jsou milovníci divadla, filmu, historické dokumentární fotografie, scénografie a umění, návštěva výstavy a představení se dá bezesporu doporučit i rodinám s dětmi. „Vzhledem k místopisné lokaci Hořic na Šumavě přiláká projekt i zájemce o dějiny českokrumlovského regionu spojené s odsunem německého obyvatelstva, dosídlováním pohraničí a proměnou kulturní krajiny,“ dodávají Jan Palkovič a Ivo Janoušek.

Hořické pašijové hry představovaly na přelomu 19. a 20. století významnou kulturní událost Šumavy. „Celodenní představení s 300 herci, živými zvířaty, orchestrem a pěveckým sborem se odehrávala v bohaté výpravě moderního divadla pro 1554 sedících diváků. Roku 1897 zaznamenala americká společnost představení hořických pašijí na filmový pás. Vznikl tak první hraný film realizovaný na území našeho státu. Po odsunu hořických Němců se dosídlenci pokusili původní tradici obnovit v českém provedení. Poúnorová likvidace pašijového areálu souvisela se snahou vymazat tuto významnou tradici z kolektivní paměti české společnosti. Roku 1993 obnovené pašijové hry dodnes připomínají někdejší slávu šumavského mysteria,“ zmiňují kurátoři výstavy.

 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Ve Velbloudu zahrají Loco Loco a Stroy, ve kterých bubnuje...

pátek, 13. května 2016, 14:10

Kvalitního grunge je na naší scéně jako šafránu. O to více potěší, že se po tuzemských pódiích potuluje tak kvalitní kapela,...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Vzteklí ptáci útočí! A nemluvíme o remaku klasiky...

čtvrtek, 12. května 2016, 17:07

Tento týden se v Cinestaru hlavně zasmějeme. Premiéry jsou dvě a určitě stojí za výlet do kina - Sousedi 2 a Angry Birds ve filmu.

KULTURNÍ TIPY: Užijte si týden plný divadelních představení a koncertů

úterý, 10. května 2016, 12:13

Tento týden nabídne pestrou paletu divadelních vystoupení a hudebních žánrů. Centrem kulturního dění bude Metropol, který přivítá...

Úterý bude patřit VŠTE, po roce se znovu koná oblíbená Grilovačka

pondělí, 9. května 2016, 19:36

Areál Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích v úterý odpoledne ožije. Po roční odmlce se zde koná další...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.