Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výstava Vnímání zahalí na měsíc Samsonovu kašnu a spojí ji s Domem umění

 
neděle, 8. května 2016, 16:29

„Sejdeme se u kašny.“ Tradiční věta Budějčáků, když se chtějí potkat a vyrazit někam posedět či za zábavou. Jenže to bude v září a v říjnu tak trochu problém. Samsonova kašna se stane od 8. září do 9. října součástí výstavy Vnímání. Jan Šépka, který je jejím autorem, dominantu Budějc zahalí a spojí lávkou s Domem umění. To proto, aby si obyvatelé uvědomili význam této památky.

Samsonova kašna je nezpochybnitelnou památkou města, které loni oslavilo 750 let své existence. Vnímáme však fakt, že je barokní dominanta jednou z největších svého druhu v zemi? Procházíme kolem ní takřka denně, a tak už ji na náměstí někteří mohou brát jako „samozřejmost“. „Nepřemýšlíme již o podstatě této památky, ani o vztahu k prostoru velkorysého náměstí,“ píše Šépka v materiálech k výstavě.

K tomu navíc dále zmiňuje, že naopak umělecké skvosty, které vystavuje Dům umění na náměstí, jsou pro naše oči zastřeny. „Návštěvník neznalý situace galerii těžko hledá. Je zřejmé, že určitá forma utajení prostoru galerie může být i výhodou, nicméně prožitek z výstavy a případná diskuse o umění a kultuře se vytrácí z našeho běžného denního repertoáru,“ doplňuje Šépka.

Jak tedy změní náměstí na měsíc svou podobu? Samsonova kašna se zahalí do kruhového prostoru, který ji oddělí od náměstí Přemysla Otakara II. Ten bude propojen přímou cestou se schody s prostorem prvního patra Domu umění, kde se opět objeví kruh. Měl by však mít jiný význam. „Návštěvník by se v prostoru galerie mohl pohybovat pouze po vymezené kruhové cestě a do volných prostor galerie by se vlastně nedostal, vnímal by pouze prostor pomocí stropu, který by nebyl ve vnitřní promenádě instalován,“ popisuje autor výstavy.

Smyslem výstavy Vnímání není jen upozornění na vstup do Domu umění, ale také znázornění kašny jako šperku v galerii. Jan Šépka ve výstavě vidí paralelu k podobným počinům v zahraničí, kteří o vstupu výtvarného umění do veřejného prostoru uvažovali již v 60. letech minulého století. „Vzhledem k proporcím svých projektů a jejich společenské aktivitě zprostředkovali nenásilně svůj umělecký názor velkému množství lidí, což je i naším záměrem,“ dodává.

V klidu mohou být řidiči, kteří přes náměstí pojedou. Pod lávkou, která spojí Dům umění se Samsonovou kašnou, jejíž stěna bude ve výšce více jak sedmi metrů, se bude dát normálně projíždět. Dopravu v centru tak výstava neomezí. Zelenou projektu dalo i vedení města, a tak po více než roce, kdy fandil Motoru, se Samson znovu stane ústřední postavou městského dění. Pravděpodobně ale bude rozdělovat občany na příznivce a odpůrce výstavy.

 

Líbí se vám nápad výstavy Vnímání?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Celkem hlasovalo 1820 čtenářů
 

Vizitka autora

 

Lukáš Dvořák

Malý velký muž, často velmi egoistický a zahleděný do sebe. Vždy s posledním slovem. 

Přesto naslouchá novým nápadům a hledá cesty k ještě lepším výsledkům. 

Tvrdohlavý puntíčkář a milovník humoru, nejvíce černého. Liberálně smýšlející, ale s důrazem na dodržování elementárních pravidel.

Milovník sociálních sítí.

Bývalý šéfredaktor, který si nepřipouští, že stárne, ačkoliv mu to tělo dává čím dál více najevo.

 
 


 

Kam dál?

VIDEO: Na Motorfestu vystoupily Sto zvířat nebo Kryštof

neděle, 8. května 2016, 12:16

Výtěžek ze vstupného i část obnosu z prodaného piva z premiérového ročníku festivalu Motorfest míří na podporu mládežnického...

Kromě klasického programu můžete do Music Clubu Lannova 33 zajít i na...

pátek, 6. května 2016, 13:17

V pátek večer startuje v Rusku další mistrovství světa v ledním hokeji, bary a restaurační zařízení tak budou praskat ve švech...

Prague Conspiracy s budějckou rodačkou Anetou Galisovou představí v...

pátek, 6. května 2016, 08:03

Také skladbu Times Like These, která byla první vlaštovkou z nového alba Inner Game, představí rocková kapela Prague Conspiracy v...

SOUTĚŽ: Pro malé motoráky zahrají v Budvar aréně nejlepší české kapely

čtvrtek, 5. května 2016, 18:22

Květen bude v Budějcích jednoznačně patřit muzice. Velkou měrou se na kulturním programu tohoto měsíce podílí i Motorfest, který...

 

Komentáře

Edmond Dantes

Typická ukázka korupce na radnici, koho podplatil Šepka na radnici? Přemýšljte o tom až půjdete volit!!!

úterý, 6. září 2016, 19:23
 
 
Tomáš Fuk

Dříve platilo, že umělec musel něco ukázat, aby byl vnímán. Je smutné, že nyní stačí, když něco zakryje, počmárá či přebarví. A k tomu okecávačky o uměleckém záměru. Dílo, které potřebuje zdůvodnění, mi tak nějak nepřijde jako umělecké. Spíše jako vývržek...

pondělí, 9. května 2016, 10:39
 
 
Jan Řehoř Husinecký
Jan Řehoř Husinecký

Možná by se mohla kašna schovat pod plátěným "rejnokem" :-)) Kterýpak to finanční fond má na tuto smysluplnou akci peníze?

neděle, 8. května 2016, 23:37
 
 
Frodo kocour

„Nepřemýšlíme již o podstatě této památky, ani o vztahu k prostoru velkorysého náměstí,“ Tak pod to se podepíšu. Mizerný šašek, který sám umí prd, se pokusí předvést nesmyslem, který ničí vzhled historického náměstí. A hajzlové na radnici mu na tu šílenost kývnou. Inu budou volby a nebude to trvat dlouho. A nakonec, jeden už po hubě dostal, takže stejně jako maďar, by mohl dostat i další podobný šmejd na radnici, pochybuju, že by pro takové někdo smutnil.

neděle, 8. května 2016, 20:52
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.