Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tandem Skutr představí v Českých Budějovicích operu pro děti

 
středa, 4. května 2016, 07:52

Orchestr na jevišti, ožívání předmětů nebo hororové a zároveň komické prvky v sobě skrývá představení Jihočeského divadla Dítě a kouzla. Rodinnou operu Maurice Ravela, která má premiéru v českobudějovickém sále DK Metropol v pátek, připravila dvojice Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka. Známý tandem Skutr spolupracuje s Jihočeským divadlem poprvé. Kromě nich se na podobě představení podíleli jejich spolupracovníci scénograf Jakub Kopecký a návrhářka kostýmů Simona Rybáková.

„Moje idea byla, že by bylo pěkné, kdyby se nám podařilo přilákat do divadla na operu více lidí a hlavně dětí. Prostě, aby se ta opera více otevřela,“ řekl k představení ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek. Podle něj je představení Dítě a kouzla ve zpracování tandemu Skutr ideálním řešením.

Opera Maurice Ravela trvá zhruba padesát minut. „Místo árií, které obvykle trvají až osmnáct minut, tady trvají minutu,“ uvedl Martin Kukučka. Podle něj diváci asi přesně nepostřehnou, jaký předmět která postava představuje. Ale Kukučka se domnívá, že mnohem důležitější je hravost představení. „To se Maurice Ravelovi povedlo tím, že ji dostal do hudby,“ řekl jeden z režisérů.

Představení bude výjimečné mimo jiné i velikostí orchestru, který bude čítat pětapadesát hudebníků. „Někteří z nich se proto stanou součástí jeviště, protože by se do orchestřiště nevešli,“ uvedl Lukáš Trpišovský. Dodal, že Dítě a kouzla je jedno z nejkrásnějších hudebně dramatických děl určených nejmladší generaci. „Ideální jako první operní zážitek,“ míní.

Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: V rámci Motorfestu vystoupí Sto zvířat, Vypsaná fiXa,...

úterý, 3. května 2016, 08:40

První květnový týden nabídne bohatou kulturní nabídku návštěvníkům divadla (v Jihočeském divadle bude hostovat Dejvické divadlo)...

Špička české hudební scény zahraje na podporu malých hokejistů

neděle, 1. května 2016, 11:13

V sobotu 7. 5. se k Budvar aréně zase pohrnou davy. Tentokrát ale ne na hokej, na ten je ještě brzy. Do Budějc totiž zavítají...

Velešínská Superstar představila několik dětských pěveckých talentů

sobota, 30. dubna 2016, 14:04

Také Velešín má svou Superstar! Nejedná se o žádnou novinku, nýbrž dlouholetou tradici, na kterou se řada malých zpěváků těší...

Jak přežít single a nezbláznit se? Zajděte si pro návod do kina

sobota, 30. dubna 2016, 12:14

Březen za kamna vlezen, duben ještě tam budem. A kdo tam nebyl, tak navštívil středeční Dámskou jízdu v multikině CineStar, kde...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.