Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Konec čekání... V neděli se do Kláštera Zlatá Koruna vrátí vzácná Zlatokorunská madona

 
středa, 13. dubna 2016, 19:21

Po 78 letech se vrátí domů... A to dokonce na den přesně! Gotický deskový obraz, který je známý pod názvem Zlatokorunská madona, bude v neděli umístěn do nově obnovené a zrestaurované opatské kaple v Klášteře Zlatá Koruna.

Obraz byl namalován mezi lety 1410 a 1420 a je možné, že vznikl přímo na jihu Čech. Předpokládá se však, že pochází spíše z jedné z pražských dílen.

„Je pravděpodobné, že deska byla pořízena přímo pro cisterciácký klášter, kde plnila funkci takzvané matky a ochránkyně konventu (latinsky Mater domus),“ uvedl Roman Lavička, odborník na restaurování a památkář, a dodal, že Pannu Marii chovali cisterciáci ve velké úctě jakožto svou hlavní patronku.

Po zrušení kláštera byla Zlatokorunská madona součástí hlavního oltáře ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie. Vydržela zde až do roku 1938, kdy byla převezena do Prahy. Důvodem byly obavy z hitlerovského Německa. Před rokem 1989 se Zlatokorunská madona nacházela v Národní galerii - byla součástí expozic starého umění.

„V devadesátých letech byl obraz navrácen církvi, ale jeho návrat do Zlaté Koruny se odkládal. V té době byl zapůjčen do kláštera ve Vyšším Brodě. Po dlouhých jednáních a za zásadního přispění zesnulého biskupa Mons. Jiřího Paďoura se podařilo dospět k dohodě, na jejímž základě se obraz do Zlaté Koruny - konkrétně do obnovené a restaurované opatské kaple - v neděli 17. dubna vrátí,“ zmínila kastelánka zlatokorunského kláštera Lenka Tondlová.

Jak bylo řečeno, obraz si budete moci prohlédnout už v neděli, kdy se v 9 hodin zároveň uskuteční slavnostní bohoslužba, následně průvod a také koncert harfenistky Kataríny Ševčíkové. Pokud už máte na neděli jiný program, nevadí, obraz bude přístupný denně v rámci komentované prohlídky v předem stanovených časech. Kaple bude zároveň věřícím volně přístupná každou neděli od 8 do 9 hodin (od dubna do října).

Obraz Zlatokorunská marie je skutečnou vzácností. Zobrazuje nekorunovanou Pannu Marii s Ježíškem. „Dlouho byl pokládán za nejstarší příklad takových zobrazení, a proto byly kompozičně obdobné malby po desetiletí označovány jako zlatokorunský typ a považovány za jeho repliky. Dnes je však tento druh obrazu nazýván jako svatovítský, podle madony namalované kolem roku 1400 pro katedrálu sv. Víta v Praze,“ zmínil Roman Lavička.

Nutno dodat, že milovníkům památek není Zlatokorunská madona úplně neznámá. V novodobé historii ji totiž mohli vidět hned dvakrát. Nejdříve v roce 2011 v rámci výstavy Rožmberkové - Rod českých velmožů a následně o dva roky později v rámci Zemské výstavy ve vyšebrodském klášteře.

Mezinárodní den památek

Nedělní slavnost je zahrnuta do Mezinárodního dne památek, ke kterému se připojí i další jihočeské historické objekty. Využít na nich budete moci takzvanou reciproční vstupenku, kdy je, jednoduše řečeno, možné navštívit na jedno vstupné dvě památky. Ovšem musí se tak stát o nadcházejícím víkendu. Na kterých památkách můžete tuto akci využít? Zde je přehled: Červená Lhota, Dačice, Hluboká (pouze trasa A), Jindřichův Hradec, Kratochvíle, Landštejn, Nové Hrady, Rožmberk, Třeboň, Vimperk, Zvíkov, Zlatá Koruna.

 


 

Kam dál?

V sobotu bude v budějckém středověkém městečku slavnostně přivítán...

středa, 13. dubna 2016, 14:38

Také v letošním roce se České Budějovice připojí k Mezinárodnímu dni památek. V sobotu 16. dubna se tak lidé mohou těšit na plno...

Mostečtí Deathstar se vrátili do Budějc. Společně s Avenger a...

středa, 13. dubna 2016, 09:22

Metalová smršť se minulou sobotu odehrála v budějckém klubu Velbloud. Akce nazvaná Ifa Metal Paradise nabídla trojlístek...

KULTURNÍ TIPY: Mig 21, Karel Plíhal i Klára Vytisková v Českých...

úterý, 12. dubna 2016, 09:47

Tento týden rozhodně budete mít, kam vyrazit. Kromě filmového festivalu Expediční kamera, hudebního festivalu Mladí ladí jazz a...

FOTO: U Malého jezu se znovu závodilo ve sportovní chůzi s kočárky

pondělí, 11. dubna 2016, 18:38

Uplynulá neděle patřila maminkám s dětmi. Po celé České republice se uskutečnily strolleringové závody, respektive závody ve...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.