Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

K Lucemburskému roku se připojí Jindřichův Hradec, Landštejn, Nové Hrady a Zvíkov

 
čtvrtek, 31. března 2016, 09:49

Jako každý rok i letos mohou počítat návštěvníci jihočeských památek s bohatou nabídkou kulturních akcí. Na programu jsou jak jedinečné události, které jsou pro daný objekt specifické, tak i akce v rámci celorepublikových aktivit, jako je například Mezinárodní den památek či Muzejní noc.

Jindřichův Hradec, Landštejn, Nové Hrady a Zvíkov si zároveň připomenou výročí 700 let od narození Karla IV. Připojí se k projektu Po stopách šlechtických rodů, který letos nese název Lucemburský rok.

„Nejvýraznější akci připravuje hrad a zámek Jindřichův Hradec, který v průběhu léta představí proměněnou expozici druhé prohlídkové trasy pod názvem Následovníci sv. Jiří. Návštěvníci budou v nejstarších částech gotického hradu obdivovat unikátní nástěnné malby zobrazující svatojiřskou legendu a prostřednictvím interaktivní expozice proniknou do světa středověkých rytířů. V duchu oslav Karlovského výročí se ponese i Hradozámecká slavnost (30. července), během níž ožije areál zámku ruchem středověku,“ uvedla mluvčí NPÚ, ÚPS v Českých Budějovicích Jitka Skořepová.

Landštejn se připravuje na Slavnostní setkání Karla IV. s Vilémem z Landštejna. „Při této příležitosti (5. července) se na hradním nádvoří uskuteční slavnostní hostina královského dvora, před hradem bude středověký trh a v hradním příkopu ukázky řemesel ze 14. století. Atmosféru oživí šermířská a kejklířská vystoupení, ukázky gotického tance a chybět nebude ani dobová hudba s přesahem do současnosti.“

Na Viléma z Landštejna se na konci sezóny (29. října) zaměří také Nové Hrady, kde se uskuteční Podzimní slavnosti Viléma z Landštejna, které nabídnou scénická vystoupení ze života purkrabího.

Zvíkov mimo jiné představí během léta panelovou výstavu s názvem Nezcizitelné hrady Českého království. „Zvíkov je zapojen také do projektu NPÚ Na cestách s Karlem IV. (11. června) V rámci tohoto interaktivního programu se zájemci všech věkových kategorií stanou součástí císařské družiny i přímými aktéry kontaktní divadelní hry společně se studenty JAMU a na závěr je čeká vizuální zážitek v podobě videomappingu.“

Další akce

Jak bylo řečeno, památky se letos zapojí do atraktivních a hlavně tradičních celorepublikových aktivit. Těšit se můžete na Mezinárodní den památek, Muzejní noc, Noc kostelů či třeba Dny evropského dědictví.

Co se týká jedinečných událostí, tak i letos se uskuteční oblíbené výstavy květin, které opět rozzáří hrad Rožmberk, klášter ve Zlaté Koruně či zámky v Třeboni a Kratochvíli.

V plánu jsou i jiné výstavy. Například v Dačicích by vás mohla zaujmout expozice věnovaná štechtickým vědcům a sběratelům - Ušlechtilá posedlost. Ve Zlaté Koruně budou k vidění díla maďarských umělců a Vimperk nabídne výstavu fotografií.

Také děti

Návštěvu památek si užijí i děti. Pro ně je naplánováno hned několik aktivit! Už 1. dubna se uskuteční Noc s Andersenem na zámecké zahradě v Kratochvíli. 30. dubna a 1. května proběhne na zámku Červená Lhota pohádkový víkend a například na Nových Hradech děti mohou počítat se speciálními prohlídkami s hraběnkou Terezií.

Chystaných událostí je opravu mnoho a my o nich jistě budeme průběžně informovat. Tak hurá na výlety!

Některé události

1. dubna - Noc s Andersenem na zámku Kratochvíle
16. - 17. dubna - Mezinárodní den památek
30. dubna a 1. května - Pohádkový víkend na zámku Červená Lhota
4. června - Muzejní noc
10. června - Noc kostelů
11. - 12. června - Víkend otevřených zahrad
5. července - Slavnost setkání Karla IV. s Vilémem z Landštejna na hradě Landštejn
30. července - Hradozámecká slavnost v Jindřichově Hradci
27. srpna - Hradozámecká noc
3. - 11. září - Dny evropského dědictví
29. října - Podzimní slavnosti Viléma z Landštejna v Nových Hradech

Napsal Václav Votruba | Foto upload.wikimedia.org
 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Festival Kolem světa vás provede nejrůznějšími kouty Země

středa, 30. března 2016, 18:33

Na cestu kolem světa se budete moci koncem tohoto týdne vydat prostřednictvím přednášek v DK Metropol. V pátek a v sobotu zde...

Divadelní prohlídky pivovaru v historických kostýmech se budou...

středa, 30. března 2016, 11:11

Návštěvnické centrum Budějovického Budvaru připravilo v rámci loňských oslav 120. výročí založení pivovaru mimořádné divadelní...

Vstupenky na památky je možné kupovat v nové aplikaci

středa, 30. března 2016, 09:20

Nový webový informační portál s mobilní aplikací nabízí od letošní sezony oblíbený věrností program Klíč k památkám. Návštěvníci...

KULTURNÍ TIPY: Aprílový týden je plný hudebních lahůdek

úterý, 29. března 2016, 07:02

Přestože se zdá, že aprílové počasí nenastane a bude krásný jarní týden, připravte se na návštěvu klubů a kulturních sálů - čeká...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.