Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeská Thálie 2015 – Divácky nejúspěšnější inscenací byl zvolen muzikál Zpívání v dešti

 
sobota, 26. března 2016, 14:37

Ve čtvrtek 24. března se v Jihočeském divadle uskutečnil slavnostní večer, v jehož rámci se rozdávaly již tradiční ceny Jihočeská Thálie. Umělci byli oceněni v několika kategoriích a své slovo měli i diváci, kteří rozhodovali o ceně za nejoblíbenější inscenaci, umělce a umělkyni. Ve zbylých kategoriích rozhodovaly odborné komise.

Kromě diváckých ocenění byly udělovány i další, a to konkrétně ceny Stanislavy Součkové a Karla Rodena za operní, činoherní a baletní jevištní výkony a ceny Arnoštky a Matěje Kopeckých za jevištní výkony herců Malého divadla. Ocenění letos poprvé dostali kromě okřídlené sošky z keramické  dílny budějovického výtvarníka Tomáše Prolla také finanční odměnu Nadačního fondu Jihočeského divadla.

A jak to tedy celé dopadlo? Držiteli Jihočeské Thálie 2015 se stali v oboru balet Julie De Meulemeester a Viktor Svidró, v oboru činohra Věra Hlaváčková a Jiří Suchý z Tábora, v oboru opera Šárka Hrbáčková a Paolo Lardizzone a za role v inscenacích souboru Malého divadla Denisa Posekaná a Petr Hubík.

O již zmiňovaných diváckých cenách rozhodovalo svým hlasováním celkem 776 hlasujících, z nichž bylo vylosováno šest výherců, kteří obdrží po dvou lístcích do Jihočeského divadla nebo na Otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Ve své volbě se diváci shodli s odbornými komisemi a nejoblíbenější herečkou se stala Věra Hlaváčková, za herce pak Jiří Suchý z Tábora. Nejoblíbenější inscenací se pak stal úspěšný muzikál Zpívání v dešti, který minulý rok vidělo více než šest tisíc diváků.

Ocenění si jistě zaslouží i účinkující v rozhlasových hrách. Ani letos tak nechyběla cena Českého rozhlasu za rozhlasové herectví. I v této kategorii kralovala Věra Hlaváčková, které byla oceněna za roli Romany Krásné ve vánoční mariánské pohádce O krásné panně a slepém sochaři.

Předání cen proběhlo v rámci samostatného večerního programu ve stylu americké komedie Sestra v akci a účinkovali v něm umělci všech souborů Jihočeského divadla. Navíc se jednalo o režisérský debut uměleckého šéfa opery Jihočeského divadla Tomáše Studeného.

Divácké ceny za nejoblíbenější umělce roku 2015:

dámy
1) Věra H
laváčková
2) Daniela Bambasová
3) Marie Blahynková

pánové
1) Jiří Suchý z Tábora

2) Jan Kříž
3) Jan Dvořák

Divácká cena za nejlepší inscenaci roku 2015 -  Zpívání v dešti

Ceny Stanislavy Součkové a Karla Rodena

balet – dámy
1
) Julie De Meulemeester - Rothbart  / Labutí jezero
2) Cristina Porres Mormeneo - Odette  / Labutí jezero
3) Sato Oikawa - Pas de trois, Sounds and pictures

balet - pánové
1
) Viktor Svidró - Siegfried  / Labutí jezero
2) Zdeněk Mládek - Pas de trois, Sounds and pictures
3) István Varga - Siegfried  / Labutí jezero

činohra – dámy
1)  Věra H
laváčková - Jana / Poker face
2)  Lenka Krčková - Rosemary / Pryč z Mullingaru
3)  Jaroslava Červenková -  Dora / Osamělé večery Dory N.

činohra - pánové
1)  Jiří Suchý z Tábora - Bertie / Zavolejte Jeevese

2)  Jiří Untermüller - Langer / Archa naděje
3)  Martin Hruška - Oleg / Pohani

opera – dámy
1
)  Šárka  Hrbáčková - Carmen / Carmen
2)  Alžběta Vomáčková - Amneris / Aida 3
3)  Kateřina Šildová - Lina Lamontová / Zpívání v dešti

opera - pánové
1
)  Paolo Lardizzone - Radames / Aida
2)  Alexandr Beň - Amonasro / Aida, Escamillo / Carmen
3)  Jan Kříž  - John Lockwood / Zpívání v dešti

Ceny Arnoštky a Matěje Kopeckých

Malé divadlo - dámy      
1)  Denisa Posekaná - Autobuď, Filmmakeři

2)  Dana Chroustová - Autobuď
3)  Sofia Adamová - Radovanovy radovánky

Malé divadlo - pánové
1)  Petr Hubík - Filmmakeři

2)  Sláva Zubkov - Frankenstein
3)  Bartoloměj Veselý - Filmmakeři

Cena Českého rozhlasu za rozhlasové herectví - Věra Hlaváčková

 


 

Kam dál?

Budějčtí Satisfucktion zahrají v pátek v klubu K2 možná naposledy ve...

pátek, 25. března 2016, 16:52

Další skvělý koncert nabízí klub K2. V pátek od 21 hodin si zajděte poslechnout budějckou kapelu Satisfucktion, která zahraje v...

V sobotu na Hlubokou! Uskuteční se zde Velikonoce s Flopem aneb Den s...

pátek, 25. března 2016, 15:10

Chcete se dozvědět něco více o velikonočních tradicích? Tak to byste neměli v sobotu chybět v ZOO na Hluboké, kde proběhne akce s...

Tradice se nemění. Velikonoční hrkači chodí Budějcemi i letos

pátek, 25. března 2016, 11:11

K Velikonocím patří nespočet dávných tradicí. Jednou z nich je i hrkání, které se pravidelně koná i v Budějcích. Také v letošním...

Hořický knižní bleší trh si nenechaly ujít dvě stovky čtenářů

pátek, 25. března 2016, 09:00

Deset malých černoušků, Na západní frontě klid, Mrtví se někdy vracejí... Leckdo může mít pochybnosti, zda se dá na knižních...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.