Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Restaurovat se budou zámecké arkády v Jindřichově Hradci i Mincovna v Českém Krumlově

 
čtvrtek, 24. března 2016, 09:06

Také v letošním roce se Národní památkový ústav na jihu Čech hodlá pustit do stavebně-investičních akcí. Pracovat se bude například v Jindřichově Hradci či Českém Krumlově. Celkově se počítá, že stavební aktivity, které budou financovány ze státního rozpočtu, dosáhnou částky necelých 77 milionů korun.

„V rámci letošních stavebních aktivit zahájíme několik víceletých projektů - opravu a restaurování zámeckých arkád v Jindřichově Hradci, opravu dřevěné konstrukce mostu na hradě Rožmberk, opravu vnitřní eskarpy hradebního příkopu v Nových Hradech či druhou etapu rekonstrukce Mincovny v Českém Krumlově,“ uvedl Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

V Českém Krumlově se kromě zmíněné Mincovny budou odborníci i nadále věnovat Horské zahradě a Centru studijních pobytů, které bude dotaženo do konce. Také se počítá s přípravou projektové dokumentace na záchranu a obnovu letohrádku Bellarie.

Co dál? Pokračovat bude například obnova věže Jakobínky na Rožmberku. „Restaurováním projde také kaple Nejsvětější Trojice v budově bývalého morového špitálu v Českých Budějovicích, ukončena bude též rehabilitace interiérů tzv. Hostinských pokojů na zámku Hluboká a klášteru ve Zlaté Koruně budou vyměněna požární čerpadla,“ dodal Petr Pavelec.

Novinky čekají i jednotlivé expozice. Do domovského kláštera ve Zlaté Koruně se vrátí gotický deskový obraz zlatokorunské Madony. Stane se tak slavnostně v polovině dubna. Konírna v Českém Krumlově bude rozšířena o takzvanou Sedlovnu, Nové Hrady nabídnou další dvě místnosti v rámci prohlídkové trasy Byt panského úředníka. Zkrátka novinek bude plno, takže i když již zmíněné památky možná znáte nazpaměť, jejich návštěvu byste si opět neměli nechat ujít.

Památkáři také prozradili, že se letos budou ucházet o grant z Integrovaného regionální operačního programu pro zámek ve Vimperku.

„Naší snahou je zvýšit kvalitu a rozšířit návštěvnický provoz horního zámku ve Vimperku pod názvem Probouzení zimního hradu,“ popsal Petr Pavelec.

Přehled letošních stavebních akcí na jihočeských památkách:

Červená Lhota - Stavební úpravy Hospodářského křídla čp.7 - I. etapa (pokračující akce)
Český Krumlov - Rekonstrukce Horské zahrady (vyhlídková stezka) - II. etapa (pokračující akce), Zámecká jízdárna - výměna vzduchotechnické jednotky a klimatizační jednotky (pokračující akce), Záchrana a památková obnova Bellarie- I.etapa  - projektová dokumentace (pokračující akce), Rekonstrukce objektu Latrán čp.232 - Centrum studijních pobytů (pokračující akce), Rekonstrukce Mincovny  (zámecká galerie) - II. etapa (nová akce), Zefektivnění a úspornější vytápění skleníků a oranžérie v zásobní zahradě (nová akce)
Hluboká nad Vltavou - Rehabilitace interiérů prohlídkové trasy v 2. patře - tzv. "Hostinské pokoje" (pokračující akce)
Jindřichův Hradec - Oprava a restaurování zámeckých arkád (nová akce)
Kratochvíle - Obnova a restaurování západní ohradní zdi a domku Markéta - dokončení (pokračující akce)
Nové Hrady - Oprava hradebního příkopu - vnitřní eskarpa (nová akce)
NPÚ Špitál - Rekonstrukce Špitálu Nejsvětější Trojice - II. etapa, včetně restaurování  a vybavení kaple (pokračující akce)
Rožmberk - Rekonstrukce věže Jakobínka (pokračující akce), Oprava dřevěné konstrukce mostu (nová akce)
Zlatá Koruna - Výměna požárních čerpadel (pokračující akce)

Napsal Václav Votruba | Foto Dominik Svoboda
 


 

Kam dál?

VELIKONOČNÍ TIPY: Letošní Velikonoce budou patřit nejenom dětem, ale...

středa, 23. března 2016, 18:08

Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný. Nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný. Tradiční velikonoční...

V písecké Sladovně probíhají poslední Ozvěny festivalu Touch the Music

středa, 23. března 2016, 14:19

Až do konce března 2016 probíhají ve Sladovně Písek poslední Ozvěny festivalu Touch the Music - Music the Art of the Soul, kam...

Uteklo to jako voda. Jihočeské památky zahájí letošní sezónu

středa, 23. března 2016, 11:22

Přemýšlíte, jak naložit s velikonočními prázdninami? Co třeba navštívit některou z jihočeských památek? Už 25. března startuje...

KULTURNÍ TIPY: Sváteční týden plný velikonočních koncertů i populární...

úterý, 22. března 2016, 19:48

Během týdne, který má jen čtyři pracovní dny, si můžete vybírat z bohaté nabídky koncertů od Mozarta až po Buty. Pokračuje také...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.