Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Das ist mein Land, říká svou výstavou v Galerii Mariánská umělec Roman Franta

 
středa, 16. března 2016, 13:11

Jihočeský výtvarník Roman Franta otevře v příštím týdnu v Galerii Mariánská výstavu s názvem Das ist mein Land. Je ukázkou Frantovy tvorby z posledních let, kterou představuje svoje intimnější malířské „teritorium“. Název výstavy symbolicky vybral z části textu skladby Mein Land od německé, industriálně metalové skupiny Rammstein. Das ist mein Land potrvá od 18. března do 12. června.

Roman Franta vstoupil na výtvarnou scénu po studiích na Akademii výtvarných umění v Praze a stáži na Art Institute v San Franciscu v USA v letech 1993 až 1994. Od té doby se zúčastnil více než 120 skupinových a uspořádal na 60 samostatných výstav, byl jedním z finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého (1997), získal I. cenu za malbu v Evropské soutěži SBC v Londýně (1995), 4. cenu za malbu na Bienále současného umění ve Florencii (2001) a jeho tvorbu zakoupila řada státních, veřejných i soukromých galerií.

Dílo Romana Franty se půlí zhruba na dvě linie - jednou je malba v duchu věrného realismu, s jehož pomocí zachycoval skrumáže nejrůznějších předmětů a především živočichů. Druhou linií jeho tvorby je expresivní malba, v rámci níž zachycuje závažnější i výpravnější témata.

Obrazy potvrzují autorovu fascinaci lidskými vztahy, charaktery a životními situacemi. Jeho výtvarná komunikace se odehrává nejvíce ve světě zvířat. Autorovo zaujetí směřuje k vizualitě, typicky výrazné barevnosti, hutnému, pastóznímu gestu, textům a sloganům vepsaným do obrazů. Roman Franta do svých pláten přenesl svobodu projevu, odvahu, experiment i klasické postupy. Je svérázným a nezaměnitelným autorem současné umělecké scény. Buduje si svou vlastní cestu a vytváří si uměleckou identitu. Pojítkem jeho tvorby je ironie a vzniklé asociace, přetrvávající zvířecí motivy a to vše propojeno v tématech osobních i společenských.

„Roman Franta rozehrál složitou, mnohovrstevnatou a vnitřně strukturovanou hru o malbě jako iluzi - a tak si vlastně otevřel možnost užívat oněch malířských prostředků, které podrobil svému zkoumání. Jistě se mu tedy jako další kvalita objevila i ryzí radost z malby, ba dokonce z krásné malby, kterou tak učinil (jen zdánlivě paradoxně!) opět ještě jednou legitimní v kontextu současného umění,“ říká o něm umělec a teoretik umění Jiří Valoch.

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

Jeden svět odstartoval. Festival se tradičně uskuteční i na jihu Čech

úterý, 15. března 2016, 13:49

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech, který přináší organizace Člověk v tísni, se i v letošním roce...

KULTURNÍ TIPY: Jarní trhy zaplní českobudějovické náměstí

úterý, 15. března 2016, 11:35

Od čtvrtka do soboty budou na náměstí Přemysla Otakara II. probíhat Jarní trhy, v rámci kterých zahraje řada kapel všech...

Studenti se pokusí nahradit stavbu Kaplického Rejnoka

úterý, 15. března 2016, 09:23

Chybějící investor byl hlavní důvod zastavení možné budějcké stavby koncertního centra v podobě takzvaného Rejnoka od architekta...

Morana skončila v řece. Jaro, vítej!

neděle, 13. března 2016, 17:09

Dnes odpoledne proběhlo v Budějcích ukončení zimy. Morana byla po průvodu městem zapálena a vhozena do řeky.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.