Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Studenti se pokusí nahradit stavbu Kaplického Rejnoka

 
úterý, 15. března 2016, 09:23

Chybějící investor byl hlavní důvod zastavení možné budějcké stavby koncertního centra v podobě takzvaného Rejnoka od architekta Jana Kaplického. Návrhy na alternativu tvoří studenti v rámci architektonické soutěže.

Soutěž má přinést návrhy na novou budovu Jihočeské filharmonie v Českých Budějovicích. Projekt Rejnok zesnulého Jana Kaplického se bohužel zastavil kvůli financování, proto byla vyhlášena studentská soutěž na toto velké budějcké téma,“ uvedl člen poroty a architekt Radek Vopalecký. Bez ohledu na zaslané projekty je ale malá pravděpodobnost, že by se nějaký projekt nakonec realizoval.

Studentské soutěže se věnují podobně jako workshopy aktuálním tématům, o kterých se mluví. Snaží se tedy najít nová řešení pro daný problém. Ceny a odměny v soutěži jsou víceméně symbolické tak, aby pokryly náklady studentů, kteří projekt zpracovávají v rámci výuky na vysoké škole,“ upřesnil dále Vopalecký. „Vítězné návrhy se obvykle nerealizují.

„Novostavba filharmonie je velké téma a soutěž má za cíl také vyvolat diskusi nad pracemi ve smyslu - co by, kdyby,“ říká Vopalecký. Návrh budovy musí počítat s víceúčelovým využitím. Komplex má disponovat sálem s kapacitou až tisíc diváků v kombinaci s otevřenou scénou pro koncerty venku. Samozřejmostí je komfortní zázemí pro návštěvníky.

Soutěž je veřejná a jednokolová. Je určena pro studenty architektury a stavitelství nebo absolventy s dobou ukončení studia maximálně pět let. Do soutěže se mohou zapojit i architektonické týmy, kde ale minimálně půlku týmu budou tvořit studenti a absolventi.

V soutěži bude oceňován zejména kreativní přístup s neotřelým řešením formulovaných problémů. Při hodnocení návrhů bude rovněž kladen důraz na kvalitu architektonicko-urbanistického řešení, dispoziční a funkční řešení zpracovaných projektů i originalitu řešení,“ dodává Vopalecký.

Vyhlášení soutěže se uskutečnilo 14. března a do 30. května mohou zájemci své projekty posílat. Odborná porota pak zasedne 15. června a o osm dní později vyhlásí výsledky. Vítěz získá odměnu 2500 eur, druhý projekt pak 1500 eur a třetí cena je 1000 eur. Porota se však může rozhodnout pro jiné rozdělení. Celková dotace je 5000 eur.

Více čtěte na stránkách vyhlašovatele soutěže, kde se mohou studenti registrovat!

 


 

Kam dál?

Morana skončila v řece. Jaro, vítej!

neděle, 13. března 2016, 17:09

Dnes odpoledne proběhlo v Budějcích ukončení zimy. Morana byla po průvodu městem zapálena a vhozena do řeky.

Budějovice vyprovodí zimu starodávným pohanským zvykem

sobota, 12. března 2016, 08:16

Průvod, který symbolicky ukončí zimu a přivítá jaro, proběhne zítra od 15 hodin v doprovodu zpěvu a muzicírování. Morana bude...

RECENZE: Bernsteinova Mše dokáže šokovat. Divákovi má stále co...

pátek, 11. března 2016, 18:28

„Radikální, osobitá, výlučná a provokativní skladba, bravurně se pohybující na pomezí klasiky, rocku, jazzu a muzikálu…“ Takto je...

Do České republiky poprvé přiletí vycházející ruská D&B hvězda...

pátek, 11. března 2016, 13:23

Tohle českobudějovická K2 dlouho nezažila! V pátek 11. března se stane prvním místem v republice, kam zavítá vycházející hvězda...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.