Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

RECENZE: Bernsteinova Mše dokáže šokovat. Divákovi má stále co nabídnout

 
pátek, 11. března 2016, 18:28

„Radikální, osobitá, výlučná a provokativní skladba, bravurně se pohybující na pomezí klasiky, rocku, jazzu a muzikálu…“ Takto je Bernsteinova Mše prezentována na svých webových stránkách a mně nezbývá než souhlasit. Toto veledílo 20. století strhne diváka již při prvních tónech.

Stočlenný ansábl pod taktovkou dirigenta Oskara Rozsy předvedl úžasný výkon. Na pódiu se postupně představili kromě Celebranta (Vojta Dyk) hned tři sbory (Czech Ensemble Baroque, Pueri Gaudentes a Street chorus) a orchestr. 

Vůbec jsem netušila, co od tak složitého díla čekat, jaké pocity ve mně vyvolá. Byla to přímo smršť pocitů, které se mísily stejně jako hudební styly během jednotlivých písní. Chvíli zněly mešní latinské písně, chvíli opera, za chvíli zase byly divákovy emoce rozvířeny rockovou hudbou. Načež se hlavní ministrant ukolébal ke spánku za tónů vážné hudby.

Vojta Dyk v hlavní roli Celebranta předvedl neskutečný výkon. A to jak pěvecký, tak herecký. V našem rozhovoru řekl, že má z této role veliký respekt, protože je psaná spíše pro operního pěvce, který si občas „odskočí“ k popu a ne naopak. Ale jeho Celebrant byl dechberoucí, stejně jako výkon hlavního dětského zpěváka. I on si za svůj výkon zaslouží obdiv, ostatně jako všichni zúčastnění.

Jak již bylo avizováno předem v našem rozhovoru, texty byly ponechány v původní anglické/latinské verzi a jen promluvy byly v češtině. Pro porozumění však byly na obrazovkách promítány titulky včetně fotografií a videí na dokreslení celkové atmosféry.

Kromě Vojty Dyka byly mezi hudebníky další známé tváře, a to například Ondřej Ruml, Petr Vaňek nebo Jiří Kučerovský.

Odměnou všem účinkujícím za toto nevšední představení byly několikaminutové ovace vestoje od nadšeného publika. Diváci nešetřili chválou ani na sociálních sítích. Děkovali za překrásný zážitek hudební, ale i duchovní. Jihočeské fanoušky pochválil na sociálních sítích i sám Vojta Dyk: „Všem našim jihočeským přátelům mnohokrát děkujeme za úžasnou atmosféru na včerejším představení MASS v Českých Budějovicích.“

Závěrem snad jen dodám, že kdo si nechal toto jedinečné představení ujít, může litovat. Troufám si říct, že Bernsteinova Mše je unikátní dílo, které i po pětačtyřiceti letech od premiéry dokáže šokovat jako tehdy. Stále totiž má divákovi co nabídnout.

Budějcká Drbna dává Bernsteinově Mši 95 %
Napsala Kateřina Matoušková | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Do České republiky poprvé přiletí vycházející ruská D&B hvězda...

pátek, 11. března 2016, 13:23

Tohle českobudějovická K2 dlouho nezažila! V pátek 11. března se stane prvním místem v republice, kam zavítá vycházející hvězda...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Sacha Baron Cohen je zpět! Ve filmu Grimsby hledá...

čtvrtek, 10. března 2016, 13:52

Týden utekl jako voda a nás, filmové fanoušky, čekají další tři premiéry. Tentokrát se v CineStaru můžeme těšit na český snímek...

SOUTĚŽ: Začátek turné kapely Hudba Praha band uvidí v pátek Café Klub...

středa, 9. března 2016, 15:30

V pivu je totiž bůh... Alespoň to tvrdí Hudba Praha band, protože tak se jmenuje jejich turné po České republice. To odstartuje...

Hudba srdce z nitra argentinského skladatele bude znít Budějcemi

středa, 9. března 2016, 06:11

Operní soubor Jihočeského divadla chystá pod taktovkou argentinského tenoristy a hudebního skladatele Josého Cury originální...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.