Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Režisérka filmu o graffiti writerkách: V graffiti je těžké se prosadit. Ženy to mají ještě horší

 
úterý, 8. března 2016, 18:57

Ženy a graffiti? Může se zdát, že nic zvláštního, ale faktem je, že v této komunitě dominují hlavně muži. Pražská režisérka Sany se ale rozhodla ukázat, že i graffiti writerky mají co říct! Věnovala jim dokument nazvaný Girl Power, který ve čtvrtek 10. března doveze také do Českých Budějovic. Projekce začne ve 20 hodin v Gerbeře.

Girl Power... Proč takový název?
Na přelomu roku 2002 jsem začala malovat s kamarádkou. V té době žádné jiné holky v Praze nic takového nedělaly. Každý writer má svoji crew, kde jsou lidé s podobným stylem a názory. Nás však do crew nikdo nechtěl vzít, a tak jsme si založili vlastní. Girl Power - dívčí síla.

Dokument pojednává o graffiti writerkách z mnoha koutů světa. Jak probíhalo natáčení? Kde jste se setkávali?
Natáčení bylo velice náročné, a proto trvalo téměř osm let. To je i story filmu Girl Power. Natáčelo se například v Moskvě, Kapském Městě, Sydney nebo New Yorku.

Jak z dokumentu vyplývá, graffiti není jen doménou mužů. Je ale těžké se v mužské konkurenci prosadit?
V graffiti je obecně těžké se prosadit, nikdy však nemůžete mít respekt všech. Jako žena to je mnohem těžší.

Co vás osobně na graffiti přitahujete?
Maluji již patnáct let. Je to zábava, možnost cestovat, poznávat věci a místa jinak. Graffiti je životní styl.

Jaký je váš názor na nelegální graffiti? Máte také nějaké na svědomí?
I ilegální graffiti se dnes prodává za miliony, podívejte se na Banskyho. Přijďte na Girl Power a nechte se překvapit.

Zajímal by mě váš příběh, co se týká natáčení... Na webu zmiňujete, že jste došla až na konec svých sil. Až tak náročné to bylo?
Ano, bylo. Když jsme začali natáčet, velice rychle jsme našli koproducenta filmu. Do všeho jsme šli po hlavě a natáčeli z vlastních prostředků. Koproducent se na nás ale vykašlal a ten rozjetý vlak nešlo zastavit. Přišlo zrazení člena štábu, vydírání a zadlužení. Až po několika letech jsme našli partnera, který uvěřil, že film má smysl - projekty BU2R. Díky nim jsme snímek dotočili, ale čekala nás ještě dlouhá cesta - dostat film do tvaru, aby přesvědčil další. Nakonec jsme dostali podporu Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie a koproducentem se stal Punk Film a Česká televize. 

Říkala jste mi, že se váš dokument promítá v rámci festivalu Jeden svět. Na jihu Čech tomu ale tak není. Proč? Z toho důvodu jste se rozhodla pro alternativu v Gerbeře?
Je to tak. V Praze máme několik projekcí. Následně také v dalších městech. V Českých Budějovicích si nás však nevybrali. To ale nevadí.  Připravili jsme v Gerbeře Girl Power večer, který jedeme v rámci Girl Power tour po České republice.

Co bude následovat? Vysílání v televizi, nebo třeba i vydání fyzického nosiče?
Do roka by Girl Power měla vysílat Česká televize. Brzy vydáme DVD a také jsme zváni na filmové festivaly po světe. V současné době je domluven Berlín, Moskva, Amsterdam a Paříž.

 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Ve Steeple Bumpleigh to vře. Zavolejte Jeevese!

úterý, 8. března 2016, 16:49

Jeeves, stejně jako Saturnin, má zvládnout vše - milostné eskapády svého mladého pána Bertieho, tajné obchodní transakce jeho...

Kdo je na tahu? Přece Karel!

úterý, 8. března 2016, 13:36

Soubor Malého divadla uvede k příležitosti sedmistého výročí narození Karla IV. inscenaci Petra Haška a Heleny Kebrtové s názvem...

KULTURNÍ TIPY: Festivaly Jeden svět, ProTibet i oslavy výročí...

úterý, 8. března 2016, 07:13

Jaro se neodvratně blíží i do jihočeské metropole. Večery jsou však stále chladné, a tak vyrazte na jednu z akcí, kterou tento...

RECENZE: Mrazení v zádech, naježené chlupy, maximální euforie. V...

úterý, 8. března 2016, 07:12

Stromboli v Českých Budějovicích? Ještě před několika lety pouhý sen, v roce 2016 realita. Kapela v čele s Michalem Pavlíčkem si...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.