Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Archeologové z jižních Čech představili bronzový depot 220 žeber

 
neděle, 6. března 2016, 14:28

Dva tisíce let starý soubor ze starší doby bronzové čítající 220 bronzových žeber a další objevy představili v sobotu archeologové na setkání s veřejností v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. „Jde o loňské nálezy výhradně z území jižních Čech,“ řekl ČTK archeolog z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Ondřej Chvojka.

Akci organizuje Jihočeská pobočka České archeologické společnosti. Své příspěvky i letošní nálezy zde představí všechna jihočeská muzea i jiné lokální instituce, které se archeologií zabývají.

Depot žeber nalezl někdo v Krocanech u Vrábčí na Českobudějovicku a odevzdal je archeologům. Ze stejného období, zhruba dva tisíce let před Kristem, pochází i bohatý soubor keramiky a pazourkových čepelí nalezených při archeologickém výzkumu, který předcházel stavbě dálnice D3 mezi Borkem a Veselím nad Lužnicí. Společně s ním představí Chvojka výsledky univerzitního výzkumu v Ratajích u Bechyně, kde archeologové zkoumali sídliště z mladší doby bronzové. To je období mezi lety 1200 až 1000 před naším letopočtem.

Nalezli jsme zde zásobní jámu plnou nádob, závaží, mazanice,“ dodal Chvojka. Chvojkovi kolegové budou na akci prezentovat výsledky archeologického výzkumu v místě akropole bývalého přemyslovského hradiště na vrchu sv. Ján u Netolic nebo z neolitického sídliště v Mažicích u Veselí nad Lužnicí.

Přijít mohou všichni zájemci z řad odborné i laické veřejnosti. Všichni, koho ten náš obor trochu zajímá,“ uvedl Chvojka.

 
 
Foto Dominik Svoboda
 


 

Kam dál?

RECENZE: Něco jako výstava od Ciglera a Motyčky

sobota, 5. března 2016, 16:23

Nestává se příliš často, aby Budějcká Drbna psala recenzi výstavy. V tomto případě ale nelze jinak. V Galerii současného umění a...

Vedení města navrhlo kvůli loňskému finále snížit dotaci...

pátek, 4. března 2016, 16:17

Rada města doporučila zastupitelstvu schválit neinvestiční dotaci ve výši 250 tisíc korun pro další ročník Budějovického...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Přejeme klidné spaní, Polednice je již za dveřmi

čtvrtek, 3. března 2016, 16:48

Hned na tři zajímavé filmové premiéry můžete od dnešního dne vyrazit do CineStaru! Řeč je o filmech Ave, Caesar!, Polednice a...

Stále energický Scooter roztančí České Budějovice!

středa, 2. března 2016, 18:30

Scooter, který zaparkuje 11. června v areálu Výstaviště České Budějovice, je skvělý stroj. Není to ale lehká elegantní italská...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.