Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Slovenská kultura míří do Budějc. Sedmnáctý ročník akce začíná v pátek

 
čtvrtek, 11. února 2016, 16:47

Na devět dní znovu dýchne na Budějce „československá atmosféra“. V krajské metropoli začíná v pátek 12. února další ročník oblíbených Dnů slovenské kultury. Již sedmnáctý ročník, který město pořádá, bude plný zajímavých besed, divadel, koncertů nebo gastronomických zážitků.

Rozsah tradiční kulturní akce se však oproti minulému roku o něco zmenšil. „Když se dívám na čísla, tak je letošní rok o něco chudší. V loňském roce se zúčastnilo 40 umělců, letos je jich 32. Zjišťujeme, že nemá cenu počet akcí nafukovat. Cesta vede spíš přes vybírání a vytvoření akcí, které budou navštívené,“ doplnil náměstek primátora Jaromír Talíř.

Zahájení Dnů slovenské kultury proběhne na radnici ve výstavní síni, kde v pátek od 16 hodin proběhne vernisáž nitranského výtvarníka Miroslava Poláka. Právě z Nitry, partnerského města ležícího na severním pomezí Podunajské roviny, dorazí do Budějc i delegace, která nahradí velvyslance obou států, kteří se z účasti pro tento rok omluvili.

Tahákem rovněž bude pondělní promítání filmu Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama od Venduly Bradáčové z roku 2013. Představitelkou je Dorota Nvotová, která svůj neutěšený život řešila tím, že odešla do Nepálu a tam založila školu pro děti. Film, jenž se bude promítat v Kině Kotva, vypráví o tom, co se v Nepálu všechno stalo. Na několik dní v rámci Dnů slovenské kultury přijede sama herečka do Budějc.

V rámci akce také probíhají Dny slovenské kuchyně. Přestože tentokrát organizátoři opustili Haluškové pretěky, oblast gastronomie nabízí během devíti dnů bohatý výběr, a tak se mohou milovníci slovenských jídel určitě těšit. Například v Masných krámech jim k tomu tradičně několikrát zahraje Ľudová hudba bratov Wimmerovcov.

Náměstka primátora pro kulturu Jaromíra Talíře také překvapil fakt, že v Českých Budějovicích žije poměrně dost slovenských občanů. Podle posledního sčítání Českého statistického úřadu se v roce 2011 hlásilo k slovenské národnosti 959 z 93 715 lidí. 

Vizitka autora

 

Lukáš Dvořák

Malý velký muž, často velmi egoistický a zahleděný do sebe. Vždy s posledním slovem. 

Přesto naslouchá novým nápadům a hledá cesty k ještě lepším výsledkům. 

Tvrdohlavý puntíčkář a milovník humoru, nejvíce černého. Liberálně smýšlející, ale s důrazem na dodržování elementárních pravidel.

Milovník sociálních sítí.

Bývalý šéfredaktor, který si nepřipouští, že stárne, ačkoliv mu to tělo dává čím dál více najevo.

 
 


 

Kam dál?

V Českém Krumlově chtějí regulovat pouliční umělce

čtvrtek, 11. února 2016, 10:21

Český Krumlov se chystá regulovat činnost pouličních umělců, takzvaný busking. Přibývají totiž podle radnice stížnosti od...

Jižní Čechy jsou takový můj druhý domov, říká herec Vojta Dyk

středa, 10. února 2016, 16:43

Jak sám říká, už je to dlouhá doba, co měl nějakou volnou chvilku. Muzikant a herec Vojta Dyk nyní naplno zkouší něco mezi...

SOUTĚŽ: Na Jihočeském plese můžete díky aplikaci v mobilu pomáhat

úterý, 9. února 2016, 19:40

Ondřej Havelka s Melody Makers, Jana Kirschner, Jihočeská filharmonie, operní diva Michaela Gemrotová nebo moderátor a olympijský...

VIDEO: Masopustní průvod prošel i Budějcemi

úterý, 9. února 2016, 18:49

Znovu po roce prošel Českými Budějovicemi masopustní průvod. Šlo již o 26. ročník Tradiční masopustní koledy. Koledovali...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.