Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Českém Krumlově chtějí regulovat pouliční umělce

 
čtvrtek, 11. února 2016, 10:21

Český Krumlov se chystá regulovat činnost pouličních umělců, takzvaný busking. Přibývají totiž podle radnice stížnosti od místních, kterým se nelíbí délka, hlasitost či kvalita produkce. Vyhláška bude platit do začátku letní sezony.

„Dlouhou dobu jsme nechali busking běžet svou cestou. Některým vadí, jiní ho vítají. V minulém roce nám ale geometrickou řadou narostl počet stížností. Musíme vše začít řešit, a vymyslet zlatou střední cestu,“ řekl starosta Českého Krumlova Dalibor Carda. Důležité podle něj bude najít alternativu, při které se nikdo nebude vzájemně obtěžovat.

Radnice vydala v minulosti doporučení, které se týká buskingu. Nebylo ale nijak vymahatelné. „I tím se budeme řídit při vypracování budoucí vyhlášky,“ místostarosta Českého Krumlova Josef Hermann. V doporučeních se například píše, že produkci mohou dělat nejvýše čtyři osoby, busking může být provozován v době od 10:00 do 21:00 a nemá být provozován u kostelů, škol v době výuky nebo třeba na dětských hřištích.

Podle starosty si krumlovští chtějí vzít zčásti za příklad vyhlášku, která bude od března fungovat v Praze. Ta v ulicích zakáže vystoupení se zvířaty či hlasité nástroje. Vystupující také budou nově smět hrát v místech na levém břehu Vltavy jen v liché hodiny a na pravém břehu v sudé. Vyhláška rovněž rozšiřuje seznam míst, kde je vystupování zakázáno.

„Je s tím samozřejmě spojena řada otázek. Co povolit, co zakázat, kde a komu,“ uvedl Carda. Buskeři podle něj často hráli v ulicích dlouho do noci a na jednom místě, pochybná prý bývá i jejich úroveň. Podle starosty si lidé nejvíce stěžují právě na velkou délku a špatnou kvalitu vystoupení hudebníků nebo na stále se opakující repertoár. „Pokud dvě hodiny v parku trénují filharmonici, tak je to samozřejmě něco jiného,“ dodal. Město si ale podle něj rádo poslechne i názory samotných umělců. Tématem se teď bude zabývat kulturní komise a komise pro cestovní ruch městského úřadu.

Český Krumlov má status památky UNESCO a je jedním z nejnavštěvovanějších měst v Česku. Hrad a zámek v Krumlově si loni prohlédl rekordní počet lidí, přes 400 tisíc lidí.

Foto Alena Voglová | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Jižní Čechy jsou takový můj druhý domov, říká herec Vojta Dyk

středa, 10. února 2016, 16:43

Jak sám říká, už je to dlouhá doba, co měl nějakou volnou chvilku. Muzikant a herec Vojta Dyk nyní naplno zkouší něco mezi...

SOUTĚŽ: Na Jihočeském plese můžete díky aplikaci v mobilu pomáhat

úterý, 9. února 2016, 19:40

Ondřej Havelka s Melody Makers, Jana Kirschner, Jihočeská filharmonie, operní diva Michaela Gemrotová nebo moderátor a olympijský...

VIDEO: Masopustní průvod prošel i Budějcemi

úterý, 9. února 2016, 18:49

Znovu po roce prošel Českými Budějovicemi masopustní průvod. Šlo již o 26. ročník Tradiční masopustní koledy. Koledovali...

SOUTĚŽ: Hudební drama ze starověkého Egypta. To je Verdiho Aida

úterý, 9. února 2016, 16:45

Strhující hudební drama situované do starověkého Egypta je především milostným příběhem o egyptském vojevůdci Radamovi a jeho...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.