Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Po 120 letech se do Budějc vrací komická opera Zakletý princ

 
čtvrtek, 28. ledna 2016, 11:24

Operní soubor Jihočeského divadla uvede v pátek jako svou druhou premiéru sezony v podstatě zapomenutou operu 19. století Zakletý princ skladatele Vojtěch Hřímalého (1842 - 1908).

Zakletý princ byl ve své době populární operou. V Českých Budějovicích se hrál už v roce 1897, v podání plzeňského divadla. „Zakletý princ se na jih Čech vrací bezmála po 120 letech v novodobé premiéře,“ uvedla vedoucí obchodního oddělení Jihočeského divadla Věra Ernstová.

Hudebního nastudování se v Budějovicích ujal Jan Bubák a režie Miloslav Veselý. V této opeře debutuje hodně mladých operních tváří - barytonisté Aleš Janiga a Martin Štolba, tenorista Peter Malý v alternaci s Alešem Voráčkem a sopranistky Zuzana Benešová a Kristýna Vylíčilová.

Zakletý princ poprvé zazněl 13. května 1872 v pražském Novoměstském divadle. Libreto vzniklo podle komedie Johanna von Plötze Der Verwunschene Prinz. Jeho autor Jindřich Böhm jej původně psal pro Bedřicha Smetanu. Jde o příběh venkovského ševce, který toho večer příliš mnoho vypije a ráno se místo v hospodě vzbudí na zámku. Svou přeměnu obrátí ve svůj prospěch.

Podle Ernstové autor rozpoznal vhodnou látku pro komickou operu. Pro různé neshody nakonec slova určená ke zhudebnění doputovala na stůl koncertního mistra a prvního houslisty Prozatímního divadla Hřímalého. „Ten se rád chopil příležitosti napsat po Smetanově Prodané nevěstě další hudební veselohru,“ uvedla Ernstová.

„Viděno dnešníma očima zůstává Zakletý princ posluchačsky vděčnou operkou s nestárnoucími komediálními situacemi. A jako takový může být i takřka po 150 letech od svého vzniku zdrojem zábavy pro ty, kteří si chtějí doplnit svůj hudební obzor,“ uvedl dramaturg František Řihout.

Böhmova a Hřímalého operní pohádka o tom, jak se přes noc stal ze ševce princ, měla u soudobého publika úspěch, hudební kritika v ní vítala živé rytmy a zpěvné motivy, jakož i výbornou znalost účinku scénického. Jako druhá z českých oper po Prodané nevěstě záhy pronikla do zahraničí. V českých zemích se opera hojně hrála až do 30. let 20. století. Poslední inscenace se v Národním divadle v Praze odehrála v roce 1933.

Jediná inscenace opery po 2. světové válce byla provedena roku 1952 Slezským divadlem v Opavě. Pozdější absenci na českých jevištích způsobila prezentace skladatele coby odpůrce Bedřicha Smetany, ale i hodnocení jeho Zakletého prince jakožto práce na rozcestí mezi komickou operou a operetou s prvky dobové populární hudby.

Foto Jihočeské divadlo, Michal Siroň | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Na Jihočeském plese strávíte příjemný čas ve slunném brazilském...

středa, 27. ledna 2016, 16:43

Reprezentativní ples Jihočeského kraje se blíží. Přípravy organizátorů tak směřují do finiše. Pořadatelé navíc očekávají, že se...

SOUTĚŽ: Na hlavním sále Pivního diskoplesu zazní největší taneční...

úterý, 26. ledna 2016, 19:06

V sobotu 30. ledna si přijdou na své všichni fanoušci taneční, ale i rockové muziky, kteří zároveň milují zlatavý mok. V budějcké...

SOUTĚŽ: Nejúspěšnější český muzikál Kleopatra míří do Budějc

úterý, 26. ledna 2016, 15:56

Milovníci muzikálů, zbystřete! Na jihu Čech se začátkem února odehraje představení Kleopatra. Exkluzivní vystoupení proběhne v...

KULTURNÍ TIPY: Navštivte tradiční oslavy masopustu i divadlo všech...

úterý, 26. ledna 2016, 10:59

Milovníci divadla si tento týden přijdou na své. V Jihočeském divadle vás čeká premiéra opery Zakletý princ, dětské publikum si...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.