Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Národní památkový ústav opravil bývalý morový špitál. Letos se začne pracovat i na obnově kaple

 
pondělí, 18. ledna 2016, 15:50

Jak jsme již informovali, bývalý morový špitál, který se nachází na Pražské třídě v Českých Budějovicích, bude mít opět využití. V nově zařízených prostorech naleznou zázemí někteří zaměstnanci Národního památkového ústavu. Počítá se i s rekonstrukcí kaple Nejsvětější Trojice, která bude přístupna veřejnosti.

Opravené prostory byly dnes (18. ledna) dopoledne představeny novinářům. „V interiérech byly odstraněny novodobé stavební prvky z předchozí rekonstrukce v 80. letech 20. století, byl opraven krov, vyměněna střešní krytina a provedena izolace proti vodě. Místnosti získaly nové podlahy, osvětlovat je budou repasovaná původní okna. Změn doznaly také exteriéry. Nové jsou nejen fasády, ale též znovuvybudované oplocení předzahrádky a funkční dlážděná úprava části vnitřní zahrady,“ řekl Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích.

V letošním roce se budou odborníci věnovat exteriérům této památky. Mimo jiné dojde k sadovým úpravám zahrady. Už tento rok se také začne pracovat na obnově kaple. Za zmínku stojí, že se v kapli dochovaly malby Františka Jakuba Prokyše.

„V klenbě kostela jsou vyobrazeni Abrahám se třemi mládenci, sv. Augustin, andělé se symboly Nejsvětější Trojice a znak města Českých Budějovic. Naopak na stěnách má freska ornamentální charakter a na východní stěně doplňuje oltář iluzivní malbou,“ zmínil Petr Pavelec. 

Napsal Václav Votruba | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Bojovníci proti kožešinovému průmyslu přivezou do Budějc putovní...

pondělí, 18. ledna 2016, 07:17

Putovní výstava kampaně Proti srsti se zastaví také v Budějcích. Ve čtvrtek 21. ledna ji přiveze nezisková organizace Svoboda...

Na jihočeské památky míří i v zimě tisíce turistů

neděle, 17. ledna 2016, 12:30

Že turisté nevydrží bez výletů ani v zimě, dokazuje statistika návštěvnosti jihočeských památek pod správou Národního památkového...

Oblíbené útočiště bluesmanů končí. Dnes a zítra se uskuteční poslední...

pátek, 15. ledna 2016, 15:07

Jihočeští fanoušci bluesu, jazzu či soulu přijdou o svoji pomyslnou Mekku. Zítra (16. ledna) se uskuteční poslední koncert v...

Salesiánský ples s nejdelší tradicí v České republice je ten...

pátek, 15. ledna 2016, 14:22

V letošním školním roce si Salesiánské středisko mládeže připomíná 25 let od začátku svého působení v Českých Budějovicích. Po...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.