Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeské památky hlásí rekord. Největším tahákem je stále zámek v Českém Krumlově

 
čtvrtek, 14. ledna 2016, 09:25

Zájem o jihočeské památky pod správou Národního památkového ústavu stále roste. Statistika hlásí za minulý rok až pětiprocentní nárůst. Celkově zámky, hrady a další objekty navštívilo více než 1100 tisíc lidí.

Stále platí, že největší zájem mají turisté o zámek v Českém Krumlově. Návštěvnost dokonce překonala hranici 400 tisíc! I zde tedy padl dosavadní rekord. Oproti roku 2014 je to nárůst o více než 9 procent.

„Český Krumlov je trvale oblíbenou turistickou destinací nejen díky statusu památky UNESCO, či zásluhou vzrůstajícího zájmu o tuzemskou turistiku a památky obecně, ale především také kvůli neustále se rozšiřující nabídce prohlídkových tras a kulturních aktivit v areálu hradu a zámku,“ zmínil Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích.

Stříbrná medaile patří tradičně zámku Hluboká, který vyhledalo více než 260 tisíc turistů. Zde se dá ovšem mluvit o poklesu, byť jen minimálním - v roce 2014 Hlubokou navštívilo o necelých tisíc lidí více.

Třetí nejnavštěvovanější památkou byl zámek Červená Lhota. Zde se návštěvnost přehoupla přes hranici 70 tisíc.

Památkáři uvádějí, že loňska sezóna překonala očekávání. Co je důvodem takového úspěchu? „Na rekordní návštěvnosti se podílí několik faktorů. Národní památkový ústav neustále zpestřuje a obohacuje nabídku prohlídkových tras a kulturních akcí, které vyhledává stále větší počet zájemců. Rostoucí trend oblíbenosti tuzemské turistiky navíc podpořilo i vlídné počasí a v neposlední řadě celoroční provoz na několika jihočeských památkách,“ řekl Petr Pavelec. 

Napsal Václav Votruba | Foto zamek-ceskykrumlov.eu
 


 

Kam dál?

Čekáte na první pořádný mejdan v roce? Gangster Trippin přiváží tento...

středa, 13. ledna 2016, 18:06

Všichni si odpočinuli po oslavách Vánoc a Silvestra, od té doby bylo město mrtvé a o mejdan člověk nezavadil. Všechno se ale...

Volejbalový ples 2016 se uskuteční 20. února. Předprodej vstupenek...

středa, 13. ledna 2016, 15:53

Plesová sezona je v plném proudu a během ní někteří vytahují obleky ze skříně i víc než jedenkrát. I letos dá těmto lidem...

Národní památkový ústav plánuje rekonstrukci a otevření kaple...

středa, 13. ledna 2016, 11:22

V dávných dobách zde umírali lidé na nevyléčitelné infekční nemoci. Morový špitál s kostelem Nejsvětější trojice, který stojí na...

Jihočeský kraj pořádá vůbec první reprezentační ples, ponese se v...

úterý, 12. ledna 2016, 17:05

Takový reprezentační ples doposud v Jihočeském kraji chyběl. To se ale mění v letošním roce. V roce, který má pro malebné jižní...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.