Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Národní památkový ústav plánuje rekonstrukci a otevření kaple morového špitálu

 
středa, 13. ledna 2016, 11:22

V dávných dobách zde umírali lidé na nevyléčitelné infekční nemoci. Morový špitál s kostelem Nejsvětější trojice, který stojí na Pražské třídě, jim poskytoval péči a zároveň je izoloval od ostatních obyvatel Českých Budějovic. Dnes už tuto funkci samozřejmě neplní. Naopak - v blízké době bude objekt plný života!

„Špitál se kompletně zrekonstruoval. Vytvořily se tam nové kanceláře, do kterých se přestěhuje část Národního památkové ústavu, Územní památkové správy v Českých Budějovicích. Následně bude probíhat restaurování kaple, které bude poté otevřena veřejnosti,“ řekla mluvčí NPÚ Jitka Skořepová.

Rekonstrukce objektu probíhá od roku 2014. Kdy bude zmiňovaná kaple zpřístupněna návštěvníkům, není v této chvíli ještě jisté.

První písemná zmínka o špitálu pochází z roku 1371. Jak uvádí Encyklopedie Českých Budějovic, v letech 1513 až 1515 byl pravděpodobně na místě starší stavby postaven pozdně gotický morový špitál spolu s kostelem Nejsvětější Trojice.

V minulém století byl objekt využíván mimo jiné i jako chudobinec.

Napsal Václav Votruba | Foto upload.wikimedia.org
 


 

Kam dál?

Jihočeský kraj pořádá vůbec první reprezentační ples, ponese se v...

úterý, 12. ledna 2016, 17:05

Takový reprezentační ples doposud v Jihočeském kraji chyběl. To se ale mění v letošním roce. V roce, který má pro malebné jižní...

Stávající točna zůstane v Českém Krumlově asi i po roce 2017

úterý, 12. ledna 2016, 15:10

Otáčivé hlediště zůstane v českokrumlovské zámecké zahradě ve stávajícím stavu patrně i po roce 2017. Prodloužení původní lhůty...

KULTURNÍ TIPY: Nevěsty, pozor! Blíží se svatební veletrh

úterý, 12. ledna 2016, 13:10

Tento týden si užijí nejenom budoucí paní, ale i všichni ostatní. O neobvyklý hudební zážitek se jistě postará kníže pornofolku...

Lednový program Music Clubu Lannova 33 nabízí Pirátskou párty

úterý, 12. ledna 2016, 10:21

Nový Music Club Lannova 33 je v provozu teprve od listopadu loňského roku, na první měsíc toho letošního už má však bohatý...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.