Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

RECENZE: Divadelní hra Archa naděje nabízí silný příběh, ze kterého mrazí

 
pátek, 25. prosince 2015, 15:40

Už dlouhou dobu bylo jasné, že projekt Archa naděje bude opravdu obrovskou událostí. V základech nalezneme známý příběh potopení lodi Patria převážející skupinu českých Židů. Právě o této události pak divadelní hra inspirovaná autentickým deníkem Karla Brandýse, který se tehdy plavby účastnil, vypráví. Jak se tedy hra povedla?

Začněme od toho, jak byla pro tuto hru upravena scéna. Ta byla totiž jedním z hlavních prvků celé hry a téměř dokonale dokázala vtáhnout obecenstvo do děje. Důmyslný systém simulující naklánějící se loď opravdu často dokázal vyvolat dojem, že se nacházíme s exulanty přímo na palubě.

Celý děj se odehrává v roce 1940, čemuž byly dokonale uzpůsobeny i kostýmy. Do této neveselé doby diváka ale velice dobře přenáší především swingová hudba Aleše Březiny a písňové texty Jiřího Ornesta. Zapomenout zde nelze ani na vynikající osvětlení, které vždy vhodně podtrhlo náladu, jež právě na jevišti panovala.

Prozrazovat na tomto místě děj by nebylo správné, ale jeho rámec je již dopředu znám. Skupina českých Židů se dostává na loď, která je má odvézt do bezpečí do Haify, plavba však skončí tragicky. Právě tragický konec visí po celý děj divadelní hry ve vzduchu, ale jak se postupně děj odvíjí, divák si místy říká, že to přece nemůže skončit špatně. Nálada celé hry totiž osciluje mezi vyloženě depresivními pasážemi a těmi veselými, někdy dokonce humornými.

Dostáváme se k hrdinům, kolem kterých se celý děj točí. Hlavní postavou celé inscenace je mladá učitelka Ada Langerová v podání Terezy Vítů, která svou roli zvládla na jedničku. Jako by Ada byla napsána přímo pro ni. I další velké role jsou velice dobře obsazeny. Exceluje zejména Roman Štolpa v roli divadelního podnikatele a dirigenta, skvěle se uvádí i Jan Dvořák v roli vedoucího transportu. Ani ostatní herci se však nenechávají zahanbit.

Tím nejsilnějším, co divadelní hra nabízí, jsou především lidské příběhy, ze kterých, pokud si uvědomíme, že jsou inspirovány skutečnými osobnostmi, opravdu mrazí. Husí kůži má divák z dětských nářků po domově a příbuzných a skvěle působí i rozporuplná postava britského důstojníka Davida Whitea, o kterém až do poslední chvíle nevíme, na čí vlastně je straně.

Pokud bychom chtěli najít alespoň jedno slabé místo, museli bychom být opravdu velice přísní. Jedinou věcí, kterou lze částečně vytknout, je velké množství postav, ve kterém se méně pozorný divák může hůře orientovat. To je ale tak vše. Jinak jde o dokonalost.

Budějcká Drbna dává představení Archa naděje 95 %
Napsal Jaroslav Pešek | Foto Jihočeské divadlo
 


 

Kam dál?

ANKETA: Vyberte nejkrásnější českou vánoční pohádku

čtvrtek, 24. prosince 2015, 17:03

K vánočním svátkům neodmyslitelně patří i pohádky. Na kterou se ale díváte nejradši? Sami jste vybrali sedm nejkrásnějších...

Návštěva kostela patří ke Štědrému dni jako hrnek k podšálku

čtvrtek, 24. prosince 2015, 10:15

Ke Štědrému dni nepatří jen zářivý stromek, dárky a kapr, ale i půlnoční mše. Kam se na ni 24. prosince vydat zjistíte v našem...

FOTO: Příběh zrození Ježíše Krista vidělo zaplněné Piaristické náměstí

středa, 23. prosince 2015, 10:43

Předvánoční atmosféra vyvrcholila v úterý na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Od 17 hodin se zde konal Živý betlém....

KULTURNÍ TIPY: Kultura v Budějcích neutichne ani na Štědrý večer

úterý, 22. prosince 2015, 13:52

Vánoce jsou svátky klidu a pohody v rodinném kruhu. Kdo ale nerad sedí doma, bude mít hlavně na Štědrý večer možnost vyrazit s...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.