Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hudba pomáhala uprchlíkům překlenout nepříjemné zprávy

 
čtvrtek, 17. prosince 2015, 08:15

Jihočeské divadlo uvede v pátek 18. prosince světovou premiéru činoherní inscenace Archa naděje. Hra, v režii umělecké šéfky souboru Jany Kališové, završí rozsáhlý multižánrový projekt Archa naděje, který odstartoval v listopadu.

Hra podle předlohy Martina Vačkáře je inspirována deníkem jednoho z účastníků exodu skupiny českých Židů v roce 1940. Jejich strastiplná cesta do Svaté země, kam utíkali před nacistickým ohrožením, skončila historickou událostí - potopením lodi Patria u břehů Haify 25. 11. 1940. „Již v roce 1999 mě oslovil Tomáš Töpfer, jestli bych nechtěl zpracovat tento námět a dal mi přečíst deník, který napsal Karel Brandýs. Velice mě tento námět zaujal, už i proto, že moje babička přežila Terezín, ale nikdy o tom nechtěla mluvit. Nabídku jsem tedy přijal. Jelikož mě zaujal fakt, že se na palubě sešla skupina muzikantů, kteří hudbou dokázali udržet cestující na přeplněné lodi ‚nad vodou‘, napsal jsem muzikál. Jeho realizace však nikdy neproběhla,“ řekl autor Martin Vačkář.

Po několikerém upravení textu a patnácti letech projevila o předlohu zájem umělecká šéfka Jana Kališová s tím, že chce hru uvést v Českých Budějovicích. „Před třemi lety jsem také požádal o hudební ztvárnění Aleše Březinu, jehož skladatelských kvalit a smyslu pro humor si velice vážím,“ sdělil Martin Vačkář.

„Mně se Martinův text moc líbil, ale bylo třeba zapracovat ještě na textech, které se ve hře vyskytovaly, a tak jsem navrhl Jiřího Ornesta, který nakonec napsal skvělé texty, a já je zhudebnil,“ prozradil Aleš Březina. Kromě scénické hudby z nahrávky, která se nahrávala ve studiové scéně na půdě pomocí celého orchestru Jihočeského divadla, uslyší diváci naživo dvanáct písniček různých hudebních žánrů.

V rámci projektu také vznikl krátký dobový film, který je součástí inscenace.

Do hry obsadila Jana Kališová mimo celý činoherní soubor také hosty jako Romana Štolpu či Josefa Průdka. V představení účinkuje třicet herců a hudebníků. V hlavních rolích se představí Tereza Vítů, Michael Vykus, Jiří Untermüller a Věra Hlaváčková. „Jsem moc rád, že mohu spolupracovat s ansáblem Jihočeského divadla. Herci v souboru spolu neuvěřitelně drží, a to i v těch nejtěžších chvílích. V jednu chvíli nás je na podiu, na lodi, tolik, že se nedá ani hnout a měl jsem pocit, že každou chvíli musí propuknout hysterie, ale ono nic. Lidé jsou tu pokorní a profesionální,“ konstatoval Roman Štolpa.

„Všechny herce chválím a obdivuji, protože ztvárnění hry není vůbec jednoduché. V jednu chvíli tam například jen deset minut stojí v pozadí s hořícími svíčkami a všichni jsou vlídní a trpěliví,“ dodává Jana Kališová.

Hra o naději a víře, kterou utužuje swingová kapela, bude mít premiéru v pátek 18. listopadu. Reprízy jsou pak naplánované na 22. a 29. prosince a 12. a 13. ledna. 

 


 

Kam dál?

Jihostroj vyřazení neodvrátil. Dürenu podlehl jasně ve třech setech

středa, 16. prosince 2015, 19:38

Odvrátit vyřazení a postoupit do dalšího kola Poháru CEV, to byl úkol domácího Jihostroje s německým Dürenem. České Budějovice...

Ředitelství silnic a dálnice obdrželo nabídky na stavbu D3 mezi...

středa, 16. prosince 2015, 18:29

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obdrželo nabídky na výstavbu úseku dálnice D3 mezi Ševětínem a Borkem na Českobudějovicku. Do...

SOUTĚŽ: Návrat do hereckého prostředí 20. století obstará hra...

středa, 16. prosince 2015, 14:59

Do DK Metropol přijede ve čtvrtek 17. prosince přijede Divadlo Na Jezerce představit hru Arnošta Goldflama Komedianti. Hra...

Fanklub Motoru v pátek pokřtí kalendář na rok 2016

středa, 16. prosince 2015, 14:50

Uskupení Motorfans, které vytváří na stadionech kulisu při zápasech ČEZ Motor České Budějovice, bude v pátek křtít kalendář pro...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Členství v NATO podle analytiků zakotvilo Česko na Západě

Členství v Severoatlantické alianci, do níž Česká republika vstoupila před 20 lety, zakotvilo zemi na Západě a zajistilo její bezpečnost. Shodují se na tom analytici. Zároveň ale upozorňují, že pokud má Česko dostát svým závazkům v NATO a být platným členem aliance, musí investovat do modernizace armády více, než činilo dosud.

(NE)OBYČEJNÍ: Honza Mihule žije naplno i s cystickou fibrózou, navíc pomáhá ostatním

Když potkáte Honzu na ulici, uvidíte mladého muže, rozeného sympaťáka. Trochu zarostlého, usměvavého, příjemného a se sportovní postavou. Prostě člověk, do kterého byste určitě netipli, že má vzácné onemocnění v podobě cystické fibrózy (CF).

Ekonomickou situaci Česku hodnotí kladně nejvíce lidí za 20 let

Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo tuto statistiku zjišťovat. Zhoršilo se ale očekávání ekonomického vývoje v tomto roce. Svou životní úroveň pak považuje za dobrou 53 procent lidí, což je zhruba stejně jako loni na podzim. Vyplývá to z lednového průzkumu CVVM.