Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hudba pomáhala uprchlíkům překlenout nepříjemné zprávy

 
čtvrtek, 17. prosince 2015, 08:15

Jihočeské divadlo uvede v pátek 18. prosince světovou premiéru činoherní inscenace Archa naděje. Hra, v režii umělecké šéfky souboru Jany Kališové, završí rozsáhlý multižánrový projekt Archa naděje, který odstartoval v listopadu.

Hra podle předlohy Martina Vačkáře je inspirována deníkem jednoho z účastníků exodu skupiny českých Židů v roce 1940. Jejich strastiplná cesta do Svaté země, kam utíkali před nacistickým ohrožením, skončila historickou událostí - potopením lodi Patria u břehů Haify 25. 11. 1940. „Již v roce 1999 mě oslovil Tomáš Töpfer, jestli bych nechtěl zpracovat tento námět a dal mi přečíst deník, který napsal Karel Brandýs. Velice mě tento námět zaujal, už i proto, že moje babička přežila Terezín, ale nikdy o tom nechtěla mluvit. Nabídku jsem tedy přijal. Jelikož mě zaujal fakt, že se na palubě sešla skupina muzikantů, kteří hudbou dokázali udržet cestující na přeplněné lodi ‚nad vodou‘, napsal jsem muzikál. Jeho realizace však nikdy neproběhla,“ řekl autor Martin Vačkář.

Po několikerém upravení textu a patnácti letech projevila o předlohu zájem umělecká šéfka Jana Kališová s tím, že chce hru uvést v Českých Budějovicích. „Před třemi lety jsem také požádal o hudební ztvárnění Aleše Březinu, jehož skladatelských kvalit a smyslu pro humor si velice vážím,“ sdělil Martin Vačkář.

„Mně se Martinův text moc líbil, ale bylo třeba zapracovat ještě na textech, které se ve hře vyskytovaly, a tak jsem navrhl Jiřího Ornesta, který nakonec napsal skvělé texty, a já je zhudebnil,“ prozradil Aleš Březina. Kromě scénické hudby z nahrávky, která se nahrávala ve studiové scéně na půdě pomocí celého orchestru Jihočeského divadla, uslyší diváci naživo dvanáct písniček různých hudebních žánrů.

V rámci projektu také vznikl krátký dobový film, který je součástí inscenace.

Do hry obsadila Jana Kališová mimo celý činoherní soubor také hosty jako Romana Štolpu či Josefa Průdka. V představení účinkuje třicet herců a hudebníků. V hlavních rolích se představí Tereza Vítů, Michael Vykus, Jiří Untermüller a Věra Hlaváčková. „Jsem moc rád, že mohu spolupracovat s ansáblem Jihočeského divadla. Herci v souboru spolu neuvěřitelně drží, a to i v těch nejtěžších chvílích. V jednu chvíli nás je na podiu, na lodi, tolik, že se nedá ani hnout a měl jsem pocit, že každou chvíli musí propuknout hysterie, ale ono nic. Lidé jsou tu pokorní a profesionální,“ konstatoval Roman Štolpa.

„Všechny herce chválím a obdivuji, protože ztvárnění hry není vůbec jednoduché. V jednu chvíli tam například jen deset minut stojí v pozadí s hořícími svíčkami a všichni jsou vlídní a trpěliví,“ dodává Jana Kališová.

Hra o naději a víře, kterou utužuje swingová kapela, bude mít premiéru v pátek 18. listopadu. Reprízy jsou pak naplánované na 22. a 29. prosince a 12. a 13. ledna. 

 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Návrat do hereckého prostředí 20. století obstará hra...

středa, 16. prosince 2015, 14:59

Do DK Metropol přijede ve čtvrtek 17. prosince přijede Divadlo Na Jezerce představit hru Arnošta Goldflama Komedianti. Hra...

Šikovné děti z budějcké nemocnice! Jejich obrázky si prohlíželi...

středa, 16. prosince 2015, 07:27

Výtvarná tvorba dětských pacientů Nemocnice České Budějovice rozzářila v uplynulých týdnech nejednoho návštěvníka budovy...

ANKETA: Finální odpočet… Star Wars jsou za dveřmi. Jaký díl máte...

úterý, 15. prosince 2015, 18:31

Bude překonán Avatar? Propukne skutečná Star Wars mánie? Vrátí se Han Solo, Luke Skywalker a princezna Leia ke kořenům? Jít do...

SOUTĚŽ: Zažijte Exotické Vánoce o týden dříve

úterý, 15. prosince 2015, 17:04

Vánoce tak trochu jinak vám ve čtvrtek na Malé scéně DK Metropol představí cestovatel Rudolf Švaříček. Miluje Papuu-Novou Guineu,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.