Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Českém Krumlově budou na Štědrý den krmit medvědy

 
úterý, 15. prosince 2015, 10:54

Bohatý předvánoční program nabízejí návštěvníkům jihočeské hrady a zámky. Na většině hradů jsou v programu upravené a komentované prohlídky, lidé mohou zajít na zámecký koncert či výstavu. Přímo o svátcích jsou ale hrady a zámky většinou zavřené.

Tradiční akci spojenou se Štědrým dnem nabízí Český Krumlov. Také letos se mohou lidé přijít podívat na Vánoce s medvědy, kteří žijí v zámeckém příkopu. Ze svého vánočního stromečku se tu šelmy 24. prosince živí různými dobrotami. I letos jejich hostina začne v 10:00.

Do 20. prosince je v Nových Hradech možno nahlédnout do zdejší hradní domácnosti. „Jde o adventní nahlédnutí do atmosféry Vánoc počátku 20. století v domácnosti správce panství našeho hradu,“ uvedl Jan Smolík, kastelán na Nových Hradech. V pátek 18. prosince se v kapli vimperského zámku koná Adventní koncert, vystoupí Pěvecký sbor Canto. V pondělí 21. prosince je v klášteře Zlatá Koruna na programu Česká mše vánoční od Jana Jakuba Ryby. Účinkovat bude Velešínský chrámový sbor a Filharmonický orchestr České Budějovice. Po koncertě se bude rozdávat Betlémské světlo.

Tento měsíc se lze po jihočeských památkách projít v rámci komentovaných prohlídek. Na Hluboké zavítají návštěvníci do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství z rodu Schwarzenbergů. Poslední majitel, Adolf Schwarzenberg, obýval své pokoje až do roku 1939, kdy emigroval s manželkou Hildou před nacisty do zámoří.

Pohled do soukromí šlechtické rodiny Buquoy teď přináší hrad Rožmberk. Kolem poloviny 19. století nechal Jiří Jan Jindřich Buquoy upravit pokoje ve druhém patře hradu k obytným účelům. „Díky nedávné nákladné rekonstrukci je zpřístupněná jídelna, salon, herna a pracovna. V případě příznivého počasí je součástí prohlídky i výstup na Anglickou věž,“ uvedla Jitka Skořepová z Národního památkového ústavu v Budějcích.

Expozice Hradního muzea v Českém Krumlově má charakter historické instalace, která by vznikala v 19. století. Interiéry jsou vybaveny historickými svítidly, zrestaurovanými kachlovými kamny a replikami starých muzejních vitrín. Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství z 19. století, zbrojnice, mincovna, klenotnice s církevními památkami, kinematograf či rozměrný model hradu zachycující jeho podobu v polovině 16. století. Zimní prohlídky nabízí také zámek Třeboň, přístupná je i schwarzenberská hrobka.

Foto Jan Homolka | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Děsiví krampusové proměnili kaplické ulice v peklo na zemi

neděle, 13. prosince 2015, 15:54

Sobotní večer chtělo strávit společně se strašidelnými démonickými bytostmi až dvacet tisíc diváků. Čtvrtý ročník Krampus show...

Zibura: Kdyby každý podnikl alespoň jednu pouť, žilo by se nám líp

sobota, 12. prosince 2015, 09:27

Budějcká Drbna vyzpovídala známého cestovatele a autora knih o svých poutích Ladislava Ziburu, který letos podnikl cestu do...

Budějovický advent baví. Organizátoři jej vnímají jako společenskou...

pátek, 11. prosince 2015, 10:35

Budějovický advent, tedy místo, kde se každoročně v předvánočním čase scházejí obyvatelé krajského města na punč, něco dobrého...

Filmové premiéry: Že jste zavrhli Vánoce? Krampus vás potrestá!

čtvrtek, 10. prosince 2015, 17:09

Prosinec je z hlediska filmových premiér skutečně bohatý. Kostým Darth Vadera musíme nechat ještě chvíli ve skříni, Star Wars nás...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.