Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Oslavy 750 let jsou minulostí, vše zakončila show Magické Budějovice

sobota, 21. listopadu 2015, 10:11

Jubilejní oslavy 750 let města České Budějovice jsou u konce. Slavilo se dlouho. Vše odstartovala audiovizuální show 10. března, kdy byly Budějce založeny. Slavilo se téměř celý rok a vše vyvrcholilo včera večer velkou audiovizuální show, kterou měla opět na starost agentura Art4Promotion.

V rámci událostí posledních dnů se uctila památka tragicky padlých obětí teroristických útoků ve Francii minutou ticha. Poté si v 19 hodin vzal slovo primátor Jiří Svoboda, který závěrečnou akci odstartoval společně s radní pro ekonomiku a finance Lucií Kozlovou, jež nemalou měrou pomohla k uspořádání takového zakončení oslav. „Jací jsme my, Budějčáci, takové je i naše město,“ připomněla Kozlová. Show se poté spustila na jejich společné zvolání: „Ať žijí České Budějovice!“ 

V hlavní roli byla budějcká radnice, na kterou směřovaly oči všech přítomných diváků. Na ní se odehrála celá historie města. Od svého založení, tedy 10. března 1265, až po současnost. A návštěva do let dávno minulých byla více než zajímavá a chvála od lidí byla slyšet ze všech stran. „Je to krásné a zajímavé. Jediné, co to kazí, je déšť,“ říkala jedna z pozorujících divaček.

Pak se nad velkoplošnou obrazovkou objevila pěvkyně, která svou píseň věnovala Panně Marii Budějovické, která je patronkou města již více jak 500 let.

Následně se zraky všech diváků upřely na Samsonovu kašnu, kde probíhala ohnivá show. A když se na závěrečných oslavách objevil i král Přemysl Otakar II., nechyběl na náměstí už vůbec nikdo. Štafetu po Samsonově kašně přebrala Černá věž, na které show pokračovala.

Vše vyvrcholilo grandiózním ohňostrojem, který za celými oslavami udělal tečku. I přes velmi nepříznivé počasí si cestu na budějcké náměstí našla velká spousta diváků a všem přítomným se zakončení muselo líbit. „Musel jsem přijít. Budějce miluji a tak bych přišel, i kdyby trakaře padaly,“ svěřil se jeden z diváků.

A co popřát Českým Budějovicím do budoucna? Minimálně dalších skvělých 750 let.

 
 
Napsal Aleš Skok | Foto Dominik Svoboda
 


 

Kam dál?

Bill Evans a Michael „Patches“ Stewart zakončí středoevropské turné v...

pátek, 20. listopadu 2015, 15:08

Držitel Grammy a pravá ruka Milese Davise, americký saxofonista Bill Evans vystoupí 24. listopadu v Jazz and Blues Club Highway...

Multimediální show Magické Budějovice se v pátek večer uskuteční za...

pátek, 20. listopadu 2015, 13:21

Už dnes večer se na českobudějovickém náměstí symbolicky uzavře rok, ve kterém České Budějovice slavily 750 let od svého...

Na stojáka live mělo velký úspěch, bavil se zaplněný Café Klub Slavie

pátek, 20. listopadu 2015, 12:00

Vynikající stand-up vystoupení proběhlo ve čtvrtek večer v českobudějovickém Café Klubu Slavie. Na podium zde postupně vystoupali...

Blíží se advent a v Budějcích bude živo

čtvrtek, 19. listopadu 2015, 19:36

Rok se s rokem sešel a pomalu nastává čas věnovat se nejkrásnějším svátkům v roce. V Budějcích můžete už teď ochutnávat punč z...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.