Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Blíží se advent a v Budějcích bude živo

 
čtvrtek, 19. listopadu 2015, 19:36

Rok se s rokem sešel a pomalu nastává čas věnovat se nejkrásnějším svátkům v roce. V Budějcích můžete už teď ochutnávat punč z několika málo stánků rozesetých po obvodu náměstí. To hlavní ale teprve přijde.

Náměstí už brzy zaplní dřevěné stánky, vyroste pódium, betlém, stromek. Vzduch bude vonět tradičními pochutinami a k poslechu bude hrát hudba nejrůznějších žánrů.  Čeká nás toho opravdu hodně. „V letošním roce bude během adventu uspořádáno celkem 298 akcí, což je oproti loňsku nárůst,“ říká náměstek primátora Jaromír Talíř.

Vše odstartuje už 28. listopadu rozsvěcení vánočního stromku za přítomnosti primátora Budějc Jiřího Svobody a biskupa budějcké diecéze Mons. Vlastimila Kročila. Poté bude následovat koncert Pavla Šporcla. Samozřejmě se také v průběhu adventního období uskuteční Zvonkový průvod nebo Vránkovy koledy.

Další tradiční akcí, na kterou se Budějčáci každoročně těší je přílet anděla. „Plán ohledně příletu anděla zůstává stejný. Měli jsme možná trochu jiný záměr, nicméně veřejnost se proti tomu ohradila. Když lidé slyšeli, že by anděl nebyl nebo by tam nastala nějaká změna, vyjadřovali velkou nevoli. Proto jsme se rozhodli, že necháme stejný scénář,“ říká vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Iva Sedláková.

Součástí letošního adventu je také projekt Budějovice sobě. Ten je v rámci oslav 750 let Budějc spolufinancován právě statutárním městem. V rámci tohoto projektu pak vystoupí budějčtí muzikanti a divadelníci jako například Nezmaři, Pavel Žalman Lohonka, Pavlína Jíšová, Sem Tam, Heband, Swing Trio Avalon, Rozkrock, The Sinners a mnoho dalších. Každý z účinkujících by pak měl krom toho nejlepšího ze svého repertoáru předvést jednu společnou píseň, kterou si mohou zvolit sami lidé. Hlasovat můžete i v anketě Budějcké Drbny.

Od 14. do 19. prosince se pak do vánočního šatu oblékne také nádvoří radnice, kde se bude konat řemeslnický jarmark, jehož součástí budou i divadelní představení a tvůrčí dílny pro děti. Právě ty si totiž předvánoční čas užívají nejvíce.

Jak sami vidíte, akcí bude hojnost a vybere si opravdu každý. Aby se návštěvníci v nabitém programu lépe orientovali je pro ně připravena také mobilní aplikace Budějovický Advent. Ta bude kromě kompletního programu obsahovat také pravidelné informace o aktuálním dění a fotografie z jednotlivých akcí.

 


 

Kam dál?

Devadesátá léta již potřetí v klubu K2

čtvrtek, 19. listopadu 2015, 16:39

Vyrůstali jste v devadesátých letech? Baví vás hudba devadesátých let? Tak právě tato akce je určena vám. Pravidelně každou třetí...

V rámci Noci divadel vyroste u Jihočeského divadla Geodom

čtvrtek, 19. listopadu 2015, 10:36

Letos již potřetí budou mít Jihočeši možnost poznat své divadlo i z druhé stránky. Noci divadel probíhají pravidelně po celé...

SOUTĚŽ: Úchvatná show Máša a medvěd na ledě navštíví České Budějovice

středa, 18. listopadu 2015, 15:56

V zimě čeká České Budějovice a další čtyři česká města výjimečný zážitek. V sobotu 28. listopadu se v Budvar Aréně představí...

KULTURNÍ TIPY: Na Hluboké budete strachy bez sebe z alpských krampusů

středa, 18. listopadu 2015, 11:13

Čekají vás nejenom zajímavé filmové snímky. Těšit se můžete i na Budějovický manifest, který bude plný dobré hudby i divadelních...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.