Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Malá planeta a Dobrodruzi. Nové expozice Sladovny Písek

 
pondělí, 16. listopadu 2015, 13:22

Malá planeta je výstava spíš pro menší děti, zhruba do 7 let, Dobrodruzi naopak spíš pro děti starší 7 let a dospělé. „Myslím, že se nám tentokrát podaří připravit program pro opravdu všechny věkové skupiny,“ říká ředitelka písecké Sladovny Tereza Dobiášová.

V Malé planetě si děti vyzkouší, jak se vaří třeba v Japonsku, v Mexiku a nebo v Rusku, zaposlouchají se do pohádek a písniček různých národů, vyzkouší si jejich šaty a také zjistí, kolik je na světě jazyků a jak se řekne třeba portugalsky ahoj, jak píší různé děti světa a v čem jsou si podobná nejdůležitější náboženství světa. V Dobrodruzích se návštěvníci budou muset rozloučit s tím, co znali, zvolit, co si s sebou vzít na dalekou cestu, pojedou vlakem, budou se pohupovat na palubě lodi a zabloudí v jejích útrobách, v bažině, v pralese, aby se nakonec potkali s velkým náčelníkem Maorů, Te Hemerou, potetovali své tváře a založili novou vesnici. „Přesně tak může být dobrodružné vydat se na cestu za různými kulturami,“ říká Tereza Dobiášová.

PROČ A PROČ PRÁVĚ TEĎ

V současné době se se strachem z odlišnosti potkáváme velmi často a na nejrůznějších úrovních, od té úplně osobní, až po celospolečenskou. Strach z neznáma je přirozený, provází člověka už tisíciletí - při každém kroku mimo svou komfortní zónu, mimo to, co známe. Do takové situace se teď dostala i celá Evropa, včetně Čech. Strach ze setkání s cizí kulturou se stal jedním z hlavních současných společenských témat. V takové chvíli je možné se buď pokusit před strachem a tím „nebezpečím“ obrnit a nebo se pokusit podívat na to, co to je, co nám strach nahání - vystoupit z emocí a pokusit se porozumět tomu, co se to děje - i když nám to nahání strach.

Historie lidstva je historií migrace, soužití a prolínání různých kultur. Když se podíváme zpátky do historie, geografie, najdeme mnoho poučení pro současnou situaci. I my v písecké Sladovně jsme se rozhodli - v rámci svých vlastních programových mantinelů - vytvořit inspirativní prostor pro děti a dospělé, aby se s tématem setkávání různých kultur a s tématem překonávání strachu s ním spojené, mohli setkat na neutrální půdě - aby o něm mohli přemýšlet a možná se dostat o kousek blíž k jeho pochopení.

PŘEDSTAVENÍ EXPOZIC

Výstavy potrvají v písecké Sladovně od 17. 11. 2015 do 30. 4. 2016.
Předpokládaná návštěvnost cca. 20 tisíc diváků
Obě výstavy mají společnou vernisáž v úterý 17. 11. 2015 v 17:00.

Ceník vstupného:

Dospělí: 100 Kč
Děti od 3 do 15 let: 80 Kč
Rodinné vstupné: 280 Kč
Senioři nad 65 let: 80 Kč
ZTP: zdarma

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

ANKETA: Vyhraje lidovka, nebo novější píseň? Vyberte, co zazní v...

pondělí, 16. listopadu 2015, 10:34

Unikátní kulturní projekt s názvem Budějovice sobě se právě dostává do své nejdůležitější fáze. Týden vybírali občané města na...

SOUTĚŽ: Romantická komedie Pryč z Mullingaru je z prostředí irského...

neděle, 15. listopadu 2015, 17:31

Příběh o obyčejných lidských věcech, vztazích se sousedy, nevyjádřené lásce a klasických všedních problémech je romantická...

Děti ze ZŠ Dukelská vystavují v Galerii Mariánská obrazy i loutky

sobota, 14. listopadu 2015, 13:15

Do druhé části vstoupila výstava žáků ZŠ Dukelská s názvem 750 roků od založení Českých Budějovic, kterou můžete navštívit v...

Trpělivost a odpuštění - téma české premiéry, kterou uvede Jihočeské...

pátek, 13. listopadu 2015, 08:46

Příběh o obyčejných lidských věcech, sousedských vztazích, majetku, nevyjádřené lásce či vztahu otce a syna. Pryč z Mullingaru,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.